Reklama

Reklama

Četníci z Luhačovic

(seriál)
  • Česko Četnické trampoty (neoficiální název)
TV spot 2
Česko, 2017, 16 h 42 min (Minutáž: 82–86 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Hrají:

Pavel Zedníček, Robert Hájek, Martin Donutil, Robert Jašków, Karel Dobrý, Jiří Langmajer, Igor Bareš, Dana Batulková, Ondřej Malý, Pavla Tomicová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Děj nového seriálu zavede diváky do roku 1919, kdy dva mladí četníci po ukončení školy přijíždějí na své první působiště. Čeká je opuštěná četnická stanice v lázeňském městě na jihu Moravy. Krátce po příjezdu vyšetřují svůj první velký kriminální případ. Vedle Roberta Hájka a Martina Donutila se v seriálu objeví Robert Jašków, Karel Dobrý, Pavel Zedníček, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, nebo Igor Bareš. V současné době je připraveno celkem šest dílů seriálu a každý ze tří režisérů natočí dva díly po pětasedmdesáti minutách. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (166)

sator 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První co mé ucho hudebníka zaznamenalo je hudební motiv podobný ze seriálu Neviditelní a ejhle, stejný skladatel... Dívám se na to z jistou útrpností, ze stejných důvodů jako na Velikou Prahu... Dvanáctidílný seriál se svezl na vlně obrovské obliby historických kriminálek - ať už to bylo Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky nebo Četnické humoresky. Všechny tři seriály vznikly shodou okolností pod taktovkou režiséra Antonína Moskalyka. Četníky z Luhačovic provázely svého času porodní bolesti, část seriálu se dokonce musela přetáčet, série ale nakonec vznikla a v době své premiéry se těšila poměrně slušné sledovanosti, za níž stál nikoli špatný scénář a režie. Té se ujali Biser Arichtev, Peter Bebjak a Dan Wlodarczyk. Nejen proto v ČT začali připravovat pokračování, které mělo spatřit světlo světa v roce 2021. Jenže ve veřejnoprávní instituci došlo k zeštíhlována rozpočtu a kromě zrušení pokračování mini-série Marie Terezie (původně byl v plánu pátý a šestý díl, nakonec se natáčí pouze pátý) došlo i ke škrtu v podobě 2. série Četníků. Záměr byl takový, že se děj, jehož ústřední postavou byl Pavel Zedníček, přesune z Luhačovic o kus vedle - do Kroměříže. Následně tvůrci chtěli zasadit druhou řadu do Znojma. "Dvě z hlavních postav první řady budou pokračovat i zde. Způsob vyprávění nových Četníků ale trochu zvážní. Na druhou stranu mohu slíbit, že nové postavy, které si diváci oblíbí, nezabiji hned při první možné příležitosti," uvedl před časem scénárista Petr Bok. "V pokračování se tvůrci zaměří na dobu, kdy nová republika čelila hluboké krizi. Konec roku 1920 přinesl silnou vlnu deziluze z politických i hospodářských poměrů. Přesunem děje do Znojma se navíc otevírá hlavní téma celého seriálu: česko-německé vztahy, které dynamicky ovlivňovaly život Republiky Československé v podstatě po celou dobu její existence," plánovala ČT. Natáčení mělo začít na podzim 2020 a vedle toho, že zkraje loňského roku nastala koronavirová pandemie, která se táhne dosud, byl hlavním faktorem pro pozastavení veškerých prací hlavně zmíněný fakt škrtu v rozpočtu. "Programová rada ČT rozhodla o tom, že v rámci úspor ve výrobě bude zrušeno i natáčení seriálu Četníci ze Znojma. Jeho začátek byl naplánován na září příštího roku. Doposud probíhaly jen přípravné produkční práce a práce na scénáři," řekla v minulosti pro MF DNES mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová. Je ale klidně možné, že se vznikem nových projektů, které ČT připravuje, že Četníci z Luhačovic v budoucnu přece jen ve výrobním plánu objeví. Režiséři mezitím roztočili řadu projektů: Arichtev např. veleúspěšné Kukačky, Bebjak několik celovečerních filmů, Wlodarczyk třeba krimiseriál Místo zločinu Ostrava. ()

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Milé překvapení. Začátek byl sice trochu rozpačitý, především z pohledu lehce křečovitých vtipných vsuvek, ale postupem času se z něj vyklubal skutečně podařený detektivní seriál, se solidně vykreslenými postavami a jejich ne úplně plochými charaktery, s poměrně zajímavými případy v kontextu bezprostředně poválečného období, s velmi povedenou atmosférou, s viditelnou snahou zachytit prostřednictvím souboru vzájemně provázaných příběhů také tehdejší život lidí v různém společenském postavení a čím dál lépe fungujícím humorem někdy až groteskního ladění. Po stránce herecké je to také velice slušné, zejména v podání zkušených matadorů, ať už ve velitelských nebo jiných rolích. Na takřka perfektní filmovou výpravu a autentickou obrazovou složku historických počinů jsme už zvyklí. 80 % ()

Reklama

6thSun 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Víte, proč je hovno hnědé? Je to kvůli žluči. Ta je sice tmavě žlutá až žlutozelená, ale obsahuje bilirubin, což je takový ‚odpad', který vzniká ze starých, pro tělo jich nepoužitelných červených krvinek. Ve střevě ho rozkládají bakterie na dvě části – jedna bezbarvá se vstřebá do krve a vyloučí se močí, druhá se oxiduje na různě barevné sloučeniny, nejčastěji právě v odstínu hnědé, a odchází ven z těla s výkaly. A pointa? Žádná, snad jen, že mi povídání o hovně přijde zábavnější, než Četníci z Luhačovic, ve kterých se Donutil s Jaškówem tváří tak, jako že je hraní hodně bolí a není se co divit, když jsou tak blbí, že je musí na banální stopu přivézt matka jednoho z nich. A komentovat Zedníčkův pseudo-akcent nebudu, to by bylo jako babrání se v hovnech. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Nevím proč, ale opravdu neskutečně mě to nebaví! Brněnské četníky miluju, ale ty z Luhačovic jsou mi do jednoho protivní. Postavy mdlé, prapodivně se šklebící, oči kulící a šišlající, navíc jakoby bez energie. Příběh nemá jiskru, šťávu, šmrnc. Výprava je tak dokonalá, až to působí uměle a vše jako právě naleštěné, nikde ani smítko. Hudba mdlá neřkuli žádná. Nevím čím to je, ale pravděpodobně scénářem, protože tam se rodí dobré postavy a příběh a to se zde tedy zatím vůbec nedaří. Na stanici v Brně to prostě žilo a to zde postrádám, tady jen žvatlá jedna postava s druhou bez jakéhokoliv prožitku. Ani nevím za co ty 2*, snad za tu krajinu... ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Filmovější, než Humoresky, což se mi líbí, s velkou spotřebou velitelů, což mi připadne prdlé. Ze začátku byla detektivní linie slabá, pak se to začalo zlepšovat, nejlepší byla epizoda Bestie. Občas řeší seriál dost současné vztahové problémy, což mi připadne vzhledem k době, ve které se to odehrává, nepřiměřené. Zcela výborná a drsná je naopak akcentace první světové války. Ale jo, šlo to, rozhodně jsem čekal větší vykrádačku četníků o Arazímovi a spol., tohle nemá cenu seriálu vyčítat, jde víceméně vlastní cestou. ()

Galerie (319)

Zajímavosti (57)

  • Stejnokroj četnictva používaný od listopadu 1918 je tvořený polním stejnokrojem rakouské armády. Hodnostní označení se od listopadu 1918 umisťovalo na límcové výložky červené barvy s písmenem S (stráž), které symbolizovalo četnictvo. Na levém rukávu umístěn rukávový štítek s arabským číslem označuje zemské velitelství. V tomto případě je to ZČV Morava se sídlem v Brně. (Česká televize)
  • Jak se vyvíjely četnické dopravní prostředky? Jízdní kola neboli bicykly byly u četnictva používány již v dobách monarchie. V počátcích neexistovala jakákoliv motorizace četnictva a jízda byla zrušena již na přelomu století. Proto byl v mnoha místech bicykl jediným vhodným dopravním prostředkem krom pěší chůze. Proto byl v mnoha místech bicykl jediným vhodným dopravním prostředkem krom pěší chůze. Problém spočíval v nedostatku, proto bylo povoleno, že četníci mohou používat svoje soukromá kola, což také činili. Proto, aby bylo nějak kompenzováno užívání soukromého majetku ve službě, dostávali z eráru paušál pro údržbu, který na přelomu 20. a 30. let činil cca 150 korun. Motocykly začaly být zaváděny až se zřizováním četnických pátracích stanic v roce 1928, stejně tak vozidla. Nicméně běžná četnická stanice nikdy až do roku 1938 nedisponovala systemizovaně přiděleným motorovým dopravním prostředkem. Motocykly byly mnohdy používány opět soukromé. (Česká televize)
  • Spolknutí prstenu Mařkou Sýkorovou (Táňa Malíková) coby předmětu doličného bylo spíše teatrální než smysluplné. I spolknutý prsten musí vyjít za čas na světlo, ale hlavně tu byl další důkaz, a to hodinky zavražděného. (sator)

Reklama

Reklama