The Blackcoat's Daughter

• USA February (více)

Dej tohto hororu sa odohráva na súkromnej katolíckej škole v Bramforde, ktorá je určená len pre dievčatá. Dve dievčatá zostávajú počas prázdnin v škole s dvoma vychovávateľkami, pretože pre nich nemá kto prísť. Ich rodičia sa neozvali a zrejme sa nemohli dostať do školy kvôli zlému februárovému počasiu. Riaditeľ školy rozkázal staršej Rose, aby dala pozor na mladšiu Kat, ale tá hodlá stráviť večer úplne inak. Kat tak v budove školy zostáva úplne sama a ešte netuší, že ju sprevádzajú temné sily, ktoré čoskoro vyjdú na povrch. (Marceloo)

Martin741

Skoda ze je to takje neprehladne a az hodinu trva nez sa nieco rozbehne. Potom to uz ide, len sa jaxi kopia nezodpovedane otazky- nejsem filmovy teoretik a nechce sa mi u filmu premyslat - staci mi casto klasicek vysvetlenie pre laika - nedouka. Cize staci mi ze sa tam veci hybu a su pekne vysvetlene . 50 % ()

Anderton

Pred plánovaným pozretím Gretel a Hansel som sa chcel bližšie oboznámiť s režijnou kariérou Oza Perkinsa a začínam tak s February. Ide o veľmi pomalý psychologický horor, ktorý sa snaží byť autorský, čo berte tak, že nebude na vás pôsobiť ani klasicky artovo, ani klasicky mainstreamovo, alebo ako niečo od Blumhouse. February je skrátka svojská záležitosť a od potencionálnych fanúšikov Perkins vyžaduje, že ide o priaznivcov pomalého spôsobu rozprávania. Hodnotenie je zatiaľ predbežné, okamžite po skončení filmu som mal chuť si ho pozrieť znova a v najbližšej dobe, možno až po očakávanej novinke, tak aj zrejme učiním. Samozrejme ide o nejaké tie metafory a zrkadlá vzťahov v modernej spoločnosti zabalené v hororovom háve, to ale snáď ani netreba dodávať. Zatiaľ 70% ()

BROKEN_

Horor, který není pro každého. Netrpělivý divák, který raději horory typu Conjuring, kde se divák bude lekat a bát od samotného začátku, tak tenhle film nebude dávat. February je totiž úplný opak. Vyžaduje vaši trpělivost a pokud jí nemáte máte prohráno. První třetina je extrémně pomalá. Perkins tady zajímavě vypráví příběh z katolické školy v Bramfordu, která je určená jen pro dívky. Dvě děvčata zůstanou během prázdnin ve škole s dvěma vychovatelkami, protože pro ně nikdo nepřijel. Jejich rodiče se neozvali a zřejmě se nemohli dostavit kvůli špatnému Únorovému/Februarovému počasí. Starší Rose má přikázaný dávat pozor na mladší Kat. Osobně musím říct, že na mě film od začátku i přes ten pomalý rozjezd dýchal se zlou aurou a bylo jasné, že to může být zajímavá podívaná. A nakonec jsem dostal opravdu vydařený horor. Perkins tady nikdy nepřepne do většího a rychlejšího tempa, intenzita tady neexistuje. Ale i přesto, když se děj začne odkrývat a s jednou z dívek je něco špatně, tak to na mě i tak strašně dobře fungovalo. Ta zlá atmosféra na mě dýchala čím dál víc každou další minutou. Herecky je to dobrý a především Kiernan Shipka a její zlověstný úsměv na chvíli asi nedostanu z hlavy. Pokaždé, když se takhle tvářila bylo mi nepříjemně. Perkins film odvyprávěl dosti neobvykle a hraje si se samotným časem a proto musím ocenit dějovou linku Joan, kterou si zahrála Emma Roberts. Celou dobu to působí jako nadbytečná linka, která vůbec nesouvisí s hlavním dějem, ale postupem se to začne vybarvovat a mě se tohle hrozně líbilo. Celkově musím říct, že mi to sedlo. Soundtrack je taky další věc, co správně funguje a umí navodit tu depresivní a zlou atmosféru toho opuštěného místa ve škole. Poslední scéna je pro mě jaksi nepochopitelná a potřeboval bych to vysvětlit. Každopádně tahle věc od Perkinse je velice zajímavá a není pro každého. Vlastně díky tomu, jak to skončilo a jaký to celkově bylo je pro mě nakonec lepší výsledek, protože ten film teď nedostanu nějakou dobu z hlavy a budu si přemítat jednotlivé aspekty tohohle hororu. Pokud se tomu poddáte a přistoupíte na tu hru, kterou rozehraje Perkins, myslím si že budete jako já mile překvapení. No, tak doufám, že příští týden, až budu sedět v kině na filmu Longlegs, tak mě Perkins mile potěší jako v případě February. 7,5/10 ()

Flaxik

Parádně natočené, skvěle zahrané a bezvadně ozvučené nic. Atmosférická pomalá rádoby lynčovina, která si hraje na něco, co opravdu není. Ve 43. minutě (taťka ukáže fotku dcery v restauraci) se dozvíte pointu filmu a pak už je to jenom bezbřehá nuda. Nic netuše jsem dokoukal až do konce, abych zjistil, že se jen potvrdilo to, co bylo zřejmé už v polovině filmu. Věnovat natočení scénáře, který se vejde na 3 řádky, takové filmové usilí, to chce opravdu koule. Dvě. ()

Trevor

Spoločné kino nezničí ani premiér Bača a tak aspoň takto na diaľku s najväčším fanúšikom filmov pod Tatrami sme v mrazivom februárovom počasí pozreli Február. Moje kombo obsahovalo iba popcorn, tatranské bolo výdatnejšie a k chipsom padol aj Pilsner. Úvod filmu nenechá nikoho na pochybách že budeme svedkami skôr psychologického filmu ako nejakého slasheru, ktorý by človek v podmienkach katolíckej školy a mrazivého počasia očakával. Ako sa tu vo viacerých komentároch spomína film je ladený artovo, fanúšikovia sú rozdelená na tých čo filmu nadelia vysoké hodnotenie a na tých čo film vyslovene zatracujú, ja sa zaradím niekam doprostred - hudba, atmosféra, herecké výkony áno, samotný príbeh a posuny v deji už trochu menej. Nie je to ani Lars von Trier ani David Lynch, je to však pomerne dobré najmä vďaka poslednej polhodinke. ()

• Natáčalo sa v Ottawe a teploty sa pohybovali okolo mínus štyridsať stupňov. (Marceloo)