Hollywood v koncích

• Česko Hollywood Ending (více)

Woody karikuje sám sebe - neurotického režiséra Vala Waxmana, na kterého padnou zlé časy. Jo, kdysi to byl pán režisér, ale od té doby se mnoho změnilo a Val teď může být vděčný za sebemenší druhořadý kšeftík v televizi. Manželky a milenky jsou na světě proto, aby svým drahým občas podaly pomocnou ruku. Val dostane od své exmanželky nabídku režírovat velkorozpočtový "mainstreamový film". Je to skvělé, ale katastrofy jsou tady zase od toho, aby nám znepříjemňovali život - Val dočasně oslepne následkem své chronické paranoi. Jde o velký balík peněz a tak skupinka jeho pěti kamarádů dělá vše pro to, aby se šéfproducent o režisérově slepotě nedozvěděl. Tahle Valova disfunkce na sebe ve filmu váže desítky skvělých gagů a situací, které nenechají Vaši bránici v klidu. Zrodila se velká groteska a Woody Allen byl zase u toho. (oficiální text distributora)

derryl

Může i divák trpět filmovou slepotou? Možná, že ano! Ale i přes to jsem byl s Hollywoodem v koncích spokojen. Bylo tam vše, co mám na Allenovi rád. Nevadila mi ani Téa Leoni, kterou jako herečku moc nemusím na plátně vidět. Bylo to vtipné a pravdivé, skutečné a zábavné. V Americe Allena nevystojí, zato ve Francii pana režiséra Waxmana milují, což je krásný vtip a políček americkým recenzentům Allenových filmů, to už není jenom vtípek, to je pravdivá skutečnost, na kterou chtěl Woody filmem zábavně a svojí formou upozornit. Našel jsem si opět mnoho nových hlášek, které přesně zapadají do tvůrcovi geniality a záliby v mezilidských a "mezi-filmových" vztazích. Krásné, i když, jak někteří píší, na Allena slabé (v jistých ohledech to přiznávám i já). ()

silent cut

Doporučil byste tento film svému příteli...ano, pokud bych se kamarádil s Hitlerem... Allen mi přirůstá k srdci a tentokrát ostřeluje Hollywood. Možná občas trochu vachrlaté vyprávění se však nese v takovém tom "milém lidském duchu" opepřeném profesním cynismem a trochou toho intelektu... Až budete chtít oslnit své snobské přátele citující Nietzcheho, povězte jim o tomto filmu... ()

castor

„Mimochodem ta barbína má doktorát.“ – „A z čeho? Z dějin tělocviku?“ Woody je tentokrát ve svém. Může se pochlubit prestižními filmovými cenami, trpí neurózami, u ostatních je za pomatence a hypochondra. Leccos asi sedí i přímo na pana režiséra, jenže u toho filmového má jeho režisérská kariéra hodně sestupnou tendenci. Jeho manželka navíc pláchla ke vlivnému producentovi. Paradoxně právě ta prosadí svého bývalého jako toho, který nejlépe zná New York, jenž hraje podstatnou roli v plánovaném šedesátimilionovém bijáku. Podivnými režisérskými nároky to začíná, psychosomatickou slepotou končí. Z toho následně dle očekávání pramení situace, které známe hlavně z Allenových starých kousků. Ač to má své mistrovské momenty, výsledek je průměrně výživný a roztahaný, tudíž vedle takové Lásky a smrt, Manhattanu nebo Annie Hall vypadá jako chudý příbuzný. Pokud hledat důvody, tak určitě délka. Na Allena, navíc bez košatějšího příběhu, je to moc dlouhé. Nadsazená slepota na place je překvapivě odbytá. A zahořklost vůči celému hollywoodskému systému jen klouže po povrchu. Woody ještě v koncích rozhodně není, ale příště by mohl potěšit něčím méně „mechanickým“!! ()

dzej dzej

Starý hypochondrický a neurotický režisér, který během natáčení filmu oslepne - výborné komické a sebereflexivní téma. Sebereflexivní hned dvojitě - ve vztahu k sobě samému jako tvůrci a ve vztahu k filmu. Hollywood Ending bohužel tento potenciál nenaplňuje. Film je příliš dlouhý, komický jej místy a především: možnosti natočit tragikomickou "zpověď" či "závěť" Allen odmítl. Vznikla jen průměrná komedie. To u génia, jakým Allen bezesporu je :) nestačí... ()

GodComplex

Prumerny Woodyho film, pro ktery hraje velke plus uz to, ze me narozdil od vetsiny jeho filmografie nijak nevytocil a dalo se na to v klidu koukat. Kvalitni herci (Tea Leoni je super), zajimavy namet produkce filmu a typicky priklad toho, ze i kdyz znamy reziser natoci totalni zhovadilost poslepu, lide mu to sezerou a budou to povazovat za umeni, pokud ne v Hollywoodu, tak minimalne ve Francii. "Sex is better than talk. Ask anybody in this bar. Talk is what you suffer through so you can get to sex." 5/10 ()

• Hned na začátku natáčení filmu Woody Allen vyhodil Haskella Wexlera, kterého sice považoval za úžasného kameramana, ale při natáčení zjistil, že je „infantilní a prudí jako malé dítě“. (raininface)
  • Postava čínského kameramana s nedokonalou angličtinou byla inspirovaná skutečnou postavou kameramana Zhao Feie, který s Allenem pracoval jako kameraman na filmu Darebáčci. (Witta)
  • Snímka otvárala filmový festival v Cannes v roku 2002. (U_S_O)