Reklama

Reklama

Drama Kolonie režiséra Floriana Gallenbergera je inspirovaný skutečnými událostmi odehrávajícími se v chilské kolonii Dignidad za Pinochetova režimu. Kolonii Dignidad založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer. V 70. letech, kdy z uzavřené kolonie utekli někteří z členů, se ukázalo, že v sektě docházelo k mučení Pinochetových odpůrců a k sexuálnímu zneužívání dětí. (Cinemart)

(více)

Videa (6)

Trailer 5

Recenze (518)

castor 

všechny recenze uživatele

Za totalitní vlády generála Pinocheta se ale děly věci. Třeba když se coby ctnostná a nábožensky založená (a jinak zatraceně pohledná) Emma Watson nechá dobrovolně zavřít do uzavřené kolonie, plné hrůzy a mučení politických vězňů a odpůrců režimu. Nejprve jsou to těžké práce na poli, pak psychický i fyzický teror ze strany vrchní dozorkyně a hlavně bývalého nacistického lékaře a zakladatele kolonie, který ujíždí na malých chlapcích. Důvod? Hledá svého milého, který se podílel na politickém převratu a v tomhle lágru se údajně ocitl. A jelikož při mučení schytal i velké množství elektrošoků, je tak trochu retardovaný. Vážně je? Nastupuje sklíčená atmosféra, ač je všechno tak trochu uhlazené a pořád filmové. Příběh milenců je totiž oproti zbytku smyšlený, osobně bych se nebránil přímému vyprávění bez obrušování reality. Snímek nicméně dokonale graduje, ač se nevyhýbá přihlouplým místům. Dalo by se říct: bez americké produkce, přesto s americkými nešvary a berličkami. Chybí nějaké psychologické hnití, přeci jenom přes 130 dní působení slizkého Michaela Nyqvista udělá své. Oceňuji nicméně konzistentnost, několik hutných scén a herecké obsazení (Daniel Brühl je velká jistota). ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Velmi zvládnutá půlhodina, která měla potenciál ukázat pomocí komparzu a rekvizit pro Evropana neznámý duch doby na "zadním dvorku USA". Tedy typický souboj mezi "demokraticky" zvoleným komoušem a fašistickým uzurpátorem v krvavém zápase, který pískal SSSR a USA pomocí financovaní obou radikálních skupin. Bohužel, nahlédnutí do minulosti v období studené války v Jižní a Střední Americe nám film nabídne jen velmi povrchně a místo toho představí něco, co má být oplocenou fanatickou sektou s doslova šokujícími praktikami a přitom je k nerozeznání od Bavorska. Vykreslení možná hrůzného zážitku tak fádním způsobem, že béčkový filmař s 1000 dolary na kontě dokáže podobné téma natočit dvěma kamerami úplně stejně nudně, ale dvakrát tak napínavější, no, tady se něco evidentně nepovedlo. Pro obtloustlé, umaštěné fanoušky Hermiony, případně fanynky netalentovaného Skopčáka, který konečně dostal roli, u které nemusel moc hrát, protože hodinu předstíral retardovaného, sázka na jistotu. Pro náročnější diváky, kteří čekají propracovanější psychologický pohled, ukázky lidské submisivity, zmanipulovanosti a nekritičnosti vůči umělé autoritě, případně nějaké vyhrocené a napínavé situace v oplocené sektě, kde se běžně zabíjí a mučí za neposlušnost, filmeček k nedělnímu obědu. Vše vystihuje scéna, kdy Timmymu nevědomky prozradí, že ho druhý den popraví plynem a on se tváří úplně stejně jako kdyby na netu hledal fake fotky nahé Hermiony s pérem v ruce. Největší strach o hlavní postavy tedy budete pociťovat tehdy, kdy Emička loupe brambory ostrým nožíkem. Řízne se? Bude téct krev? Bude brambora oloupaná rovnoměrně? Neprozradím! Vytrpte si ty scény o nervy sami! 60% ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

I tento film je silný tím, že si scénáristicky i režijně dokázal poradit s námětem zdánlivě snadným - skutečnými událostmi v jedné z mála tehdejších latinskoamerických demokracií, v republice, která je spojena jednak jménem básníka Pabla Nerudy, jednak úspěchem československého fotbalu také s naší zemí. Vynikající herecké obsazení, jemuž vévodí Daniel Brühl a Emma Watsonová, doplněné neméně zdařilým zvládnutím masových levicových scén z posledních dnů demokratického socialistického režimu prezidenta Salvadora Allenda, i autentickým ztvárněním hrůzného ovzduší na santiagském Národním stadionu přirozeně vyúsťuje do neméně ponurého, ale o to přesvědčivějšího zachycení prostředí nacistické kolonie, v níž chilská tajná policie DINA svými mučitelskými praktikami jen dotváří obraz této přežilé nacistické hrůzy. Aktivity navenek demokratické německé ambasády proti vlastním státním občanům proto příliš nepřekvapí - tehdejší spolkové Německo se nacházelo právě uprostřed svého denacifikačního hodnotového desetiletí 1968-1977. Dobrodružný moment v tomto ztvárnění nepůsobí ani nahodile, ani rušivě. Divák nejenže se nenudí, ale - jak jsem stačil zaznamenat - po skončení filmu dokonce nadšeně a spontánně tleská. Má proč. ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Nee, King se Straubem se při psaní "Talismanu" vůbec neinspirovali tady.;-) Daniel opět fantastický, chudák Emma už se ale v mých očích z Hermiony asi nevyhrabe. Hezká je, to nepopírám (nejsem slepá XD), jako herečka mě ale zatím nikterak neohromila. Co se týče "Kolonie" jako takové, je vidět, že ji nedělali Američané (plus). Není zdlouhavá (plus), vyvolává tísnivou atmosféru (plus) a Nyqvist coby Pius je super-slizoun (plus); ono těmhle "Chvalme Pána, halelujá!" máte vůbec chuť narvat krucifix snad úplně nejhlouběji.;-) Mrzí mě akorát ten konec (mínus) a předvídatelnost některých scén (mínus), ale jelikož je to film inspirovaný skutečnými událostmi (plus), tak za všechno nejspíš scénárista nemůže. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Neviem prečo, ale "Colonia" si podľa mňa pletie slovíčka "dej" a "cieľ." Pretože film ako taký reálne nemá dokopy žiadny dej. Dívame sa len na život v kolónii Dignidad, no jediné čo film posúva ďalej je cieľ Leny nájsť svojho Daniela, ujsť a žiť ďalej svoju lásku. A potom má človek pocit, že veci sa síce dejú, ale dejú sa len z dôvodu, aby diváci videli, čo sa reálne dialo. Ale chýba tomu podľa mňa nejaký skutočný dôvod. Niečo, čo by to vo filme niekam posúvalo a vytváralo reálnu atmosféru, ktorú by si človek dokázal vychutnať. Príbeh je na môj vkus v tomto plný dier a neskutočných klišé, ktoré sme už veľakrát videli, len sa to odohráva na mieste a v čase, ktoré sú zo skutočného života. Nemyslím si, že je na tom ale rovnako táto love story. Niekedy sú preskoky medzi jednotlivými časmi v kolónii tak obrovské, že človek z toho všetkého dokopy nestihne nič nasať. Lebo film ide ako keby nám ho pustili zrýchlene. Mám pocit, že je tu ešte niekoľko desiatok minút stopáže, ktorú sme nevideli a možno by nám viac ukázala, ako to celé fungovalo a viac by sme mohli potom aj spoznať celú situáciu. Nemyslím si, že je film hrozný, ale podľa mňa mohol docieliť oveľa oveľa viac. Jediné čo film zachraňuje sú podľa mňa herci, ktorí sa snažia dostať zo seba skutočné emócie a nechať vyznieť aj najhoršie vety v dialógoch uveriteľne. A obdivujem ich v tom. Jak Emmu, tak Daniela. Nemyslím si, že by som sa k filmu vrátil a je to predsa len aj sklamanie, ale nemyslím si, že by to aspoň za jedno pozretie nestálo. Možno budem patriť medzi menšinu, no to je reálne môj postoj k filmu "Colonia:" Hodnotenie: C ()

Galerie (187)

Zajímavosti (12)

  • V září 2014 navštívila Emma Watson Villu Baviera (bývalá kolonie Dignidad). Ačkoli si média zpočátku myslela, že byla na dovolené, tak se nakonec ukázalo, že dělá výzkum pro svou roli. (avitakova)

Související novinky

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna

19.08.2023

S příchodem druhé poloviny srpna se nám léto pomalu přehouplo do své finální fáze, a pokud už vám příležitostné deštivé počasí narušuje plány na rozverné venkovní aktivity, nemusíte klesat na mysli,… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Organizátoři Febiofestu přivítají jednoho z nejvýraznějších mladých evropských herců Daniela Brühla. Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good Bye, Lenin!, zahrál si i v hvězdně… (více)

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno