Reklama

Reklama

VOD (1)

Film zaznamenává průkopnický objev jeskynních maleb z doby kamenné v jeskyni Altamira v Kantábrii, ve Španělsku a následné kontroverze vedoucích náboženských a vědeckých osobností té doby. Amatérský archeolog Marcelino Sanz de Sautuola y de la Pedrueca v roce 1868 náhodně objevil paleolitické malby v jeskyních Altamira, které se nachází v Kantábrii, severně od Španělska. Sautuola se snažil představit svůj objev akademickému světu, ale narazil na skepticismus a  diskreditaci vlastní osoby. Odborníci  tvrdili, že jeskyně jsou falešné a obrazy byly vytvořené pro samotného Sautuolu, aby tak získal jmění. Sautuola po zbytek života bojoval, aby dokázal pravdu,  že tyto obrazy jsou skutečné. Snažil se prokázat, že obvinění z falšování, která byla proti němu vznesena, jsou lživé... Španělský životopisný film s Antoniem Banderasem v hlavní roli a režírovaný Hughem Hudsonem. Je to Hudsonův první hraný film od snímku Snila jsem o Africe z roku 2000. (JOJ Cinema)

(více)

Videa (16)

Trailer

Recenze (26)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Jak jsou ty kresby staré? Nevím snad 10 000 let... '' -- ,, To by ale byly starší než Adam a Eva ! ''   ---------   Tak tohle mně dostalo. Možná je to tím, že jsem se nějaký čas věnoval archeologii. Pokaždé když jsem držel hned po nalezení v ruce nějaký artefakt, který vyrobil nebo užíval někdo dávno zmizelý přede mnou (ať už to byl kousek opracovaného pazourku, středověkká vrchcába či třeba  hřeben udělaný z kosti) vždy jsem se rozechvěle zamyslel a zkoušel se přenést na to stejné místo do těch dávných časů... Proto jsem stejně rozechvěle objevoval s Antoniem malby ve světle jeho lucerny v zavalené jeskyni (byť je samozřejmě dávno znám). Celkově musím říci, že tohe je jeden z nejlepších filmů Antonio Banderase. Právě pro tu civilnost a hloubku postavy. Tenhle film má totiž několik rovin od krásného vztahu s dcekou po vytříbené dialogy parádně popisují tehdejší dobu a myšlení. Dobu kdy ti rozumnější odmítali dogmatická církevní učení a svými vizionářskými postupy často naráželi an zeď tuposti a nepochopení. Přitom to byli oni, kdo nesli pochodeň světla do temna jeskyní lidského myšlení. Pochopitelně jste pro to museli mít podmínky jako je měl Marcelino Sanz de Sautuola y de la Pedrueca. kdyby celý den kopal někde na poli, bádalo by se mu o dost hůře. Ale tak už to je, že ti zajištěnější nemusí věnovat veškerý čas sháněním obživya mohou jej investovat jinam. Já lidi jako on stavím na roveň odvážným objevitelům té doby. zatímco jiní zaplňovali bílá místa na mapách, často za mnohého strádání, tak i muži jako Darwin či Marcelino vyplňovali lidské poznání o vývoji člověka navzdory nelibosti tmářů a pochopitelně samotné církve. Další devizou filmu je nádherná výprava, krásné exteriéry a nádherná hudba. Doporučuji si na film udělat náladů a pak se jím nechat vtáhnout do jeskyně... I vy budete valit oči nad uměním dávného Michelangela...  Tohle je za 5 praturů. * * * * * ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Krásny film o čarovnom mieste zvanom Altamira, ktoré po svojom objave znamenalo doslova prelom v doterajších predstavách o pravekom paleolitickom človeku. Skvelo vystihnutý kontrast veda vs. náboženstvo a neskôr vo vedných archeologických kruhoch aj ten "konflikt záujmov" medzi starou školou a snahou o interpretáciu objavu, ktorý však výrazne popieral doterajšie poznatky. Ja osobne ako milovník umenia, histórie a kultúry som si tento film užil, a veľmi sa mi páčil. Výborná atmosféra, kulisy, aj nádych konca 19.storočia. Akurát ten záver mi prišiel taký akosi prirýchly. No a musím uznať, že ešte viac by ma potešilo, keby je film v španielskej mutácii, ktorá by tomu dodala ešte lepšiu atmosféru a zároveň by zvýšila aj celkovú autenticitu (ale asi španielska produkcia chcela vyhovieť veľkej anglicky hovoriacej základni, ktorá moc neobľubuje čítanie tituliek). ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak kto nevedel, tak sa vďaka hranej kinematografii opäť niečo zaujímavé dozvedel. Síce konvenčnou formou, ale to je možno v tomto prípade aj dobre. Strany tu sú rozdelené na tie dobré a tie zlé, pričom Altamiru rozhodne nedoporučujem ortodoxným kresťanom. Je to možno trochu škoda, že tak sledujeme viac menej len jednorozmerné postavy, ale posolstvo o opakujúcej sa zatratenosti významných vizionárov svojej doby sa tak opäť potvrdzuje. Osobnosti ako Marcello skrátka akoby žili pre budúce generácie a ich nie príliš šťastný osud bol paradoxne určený niekým zhora. I keď čo sa týka súkromia a rodiny tak Sautuola zrejme prežil šťastný život. Ako vnímal sám svoj život ako kombináciu rodinného šťastia a profesionálnej potupy, to zrejme vedel len on sám. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Altamira je labutí písní režiséra Hudsona. Velkolepý objev v dějinách lidstva byl provázen velkým nepochopením laické i odborné veřejnosti a dehonestováním jeho objevitele. Prsty v tom samozřejmě měla i církev, jejímiž učeními by datování altamirských kreseb otřáslo. Rychle pryč od nich. Tvůrcům se podařilo ukázat jak krásu a velikost tamějšího objevu, tak i příkoří jež provázelo po celých 20 let rodinu jeho objevitele. Herci byli snaživí, i na tu malou cácorku se mi podařilo zvyknout. Začátek se mi zdál takový jalový a neumětelský, ale postupně se to jen lepšilo. Možná na tom je trochu vidět režisérova únava, 80 let už je požehnaný věk k natočení filmu. Mě osobně ale film přišel vhod, protože o tom, co stálo za objevem Altamiry jsem neměl ani ponětí. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dobrý film o tom, že tmárstvo neexistuje len vo všemocnej cirkvi, ale aj v samotných vedeckých kruhoch. Ak sa im nehodíte do ich teórií, neváhajú vás očierniť, zdiskreditovať a k tomu sa ihneď pripoja aj média, čo by sluhovia hádzania špiny, čo platí až dodnes. Nález v Altamire je obrovským objavom a verím, že mnoho podobných ešte len čaká na svoje objavenie. Spoiler: Marcelino Sanz de Sautuola si za svoj objav, resp. objav jeho dcéry, užil mnoho zosmiešňovania zo všetkých strán. Vedecké kruhy sa mu ospravedlnili až po vyše 20 rokoch. Na jeho smolu, bol už 14 rokov mŕtvy a nikdy sa nedožil uznania. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (3)

  • Na konci filmu je uvedeno, že malby jsou staré asi 35 tisíc let. Není to tak úplně pravda. Některé kresby byly zredigovány přibližně do tohoto věku pomocí moderních technik (původní odhady je uváděly jako mnohem mladší). Výjimečné obrazy bizona však byly namalovány časově blíže k malbám z jeskyního komplexu v Lascaux (před 17 tisíci lety). (Agatha)
  • Film je věnován José Antoniu Lasherasovi, který byl ředitelem muzea Altamira od roku 1991 až do své smrti 27. února 2016, kdy zemřel při autonehodě. (Agatha)
  • Ve filmu je uvedeno, že se katolická církev postavila proti objevu a obvinila Sanze de Sautuolu (Antonio Banderas) z padělání. To není pravda. Neexistovalo žádné oficiální prohlášení katolické církve ve Španělsku ani ve Vatikánu o pravosti maleb v Altamiře. (Agatha)

Reklama

Reklama