Reklama

Reklama

Já, Mattoni

(seriál)
  • angličtina I, Mattoni (festivalový název)
Trailer
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Režie:

Marek Najbrt

Předloha:

Petr Zikmund (kniha)

Scénář:

Petr Zikmund

Hrají:

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (131)

Radek99 

všechny recenze uživatele

1. Koho napadlo natočit vysokorozpočtový kostýmní seriál, v němž vykreslí hlavního hrdinu jako bezskrupulózního všehoschopného cynického děvkaře a kariérního oportunistu? To někde padlo strategické rozhodnutí, že vlajková loď seriálové tvorby ČT bude symbolizovat právě tyhle principy a vlastnosti? 2. Seriál šustí papírem a topornými dialogy, scénárista by měl být máčen jako nepoctiví pekaři v koši ve Vltavě. 3. Marek Najbrt vysokorozpočtové natáčení zjevně nezvládá, místo nového Cirkusu Humberto natáčí unylé nemastné neslané nic... Marek Najbrt zjevně není pan Režisér Filip. 4. Veřejnoprávní televize a product placement ver. 2.0 ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Natočit kostýmové historické životopisné je od ČT chvályhodný počin, ale za cenu 100 miliónů se dalo udělat něco méně unylého , co nevypadá jako divadelní hra devatenáctého století. Začátek je celkem zajímavá story jak chudší šikovný oplatkář se dostal k pachtu na vodu, svatbou k penězům a nakonec k vlastním lázním a vlastní vodě. Celou dobu je sice hrdina sobec, děvkař, prostitut, lhář ( této době, kdy je zkreslené dobro a zlo to asi sed), ale je to prvních tři pět dílů zajímavý životopis. Jenže pak se začnou opakovat dialogy, situace, lokace a je z toho děsná kostýmová nuda, která nezná moderní filmařinu. Dokonce i Horákovi jsou oproti tomu svižná zábavná komedie. Ke konci se to sice trošku rozjede, ale už to nezachrání dojem, že těch sto mega se dalo využít teda efektivněji ( radši za to dva Raply a další dvě řady Případů prvního oddělení ) . PS: Když jsou postelové scény tak nahé dámy neukážou ani bradavku jako v korektním Americkém filmu - už i ČT ? ()

Reklama

PamelaJJK 

všechny recenze uživatele

Přes nevyváženost jednotlivých dílů (hlavně v první třetině seriálu) i lehkou rozháranost a jistou nesoudržnost celku, dávám čtyři hvězdy, protože jsem byl vlastně spokojen a dere mi nervy, jak zde většina z vás kosí českou tvorbu. Nic vám není dobré. A na just to ještě změním a dám plný počet. Historické skutečnosti a souvislosti mě v tomto případě "nezajímají", protože nejde o dokument, ale o romantické drama. Obsazením, vizualitou i hudebním doprovodem mi seriál vyhovoval, tak není co řešit. ()

vrba68 

všechny recenze uživatele

Pro mne jedním slovem zklamání. Je to První republika v bledě modrém t.j. i se stejnými chybami. Za tu nejhlavnější považuji (stejně jako u výše jmenovaného seriálu) absence konzultace s odborníky na dané období (v tomto případě doporučuji kapacity jako Lenderová, Secká, Sobková). Kdo má jen trochu potuchu o denním životě měšťanský kruhů té doby, ví, že většina lidí v té době, se díky konvencím a tehdejší morálce chovala jinak. Např. scéna, kdy Mattoni přijde za nemocnou Mínou do ložnice v domě jejich rodičů. Neexistovalo, aby svobodná dívka z vážené rodiny přijímala muže v posteli v noční košili . A rodiče poslušně vycouvají ?! O dalších excesech ani nemluvím. Absolutně žádný výrazný hudební motiv . V podstatě vůbec nevím , jestli tam nějaká hudba byla. :-) Poslouchal někdy někdo z tvůrců hudbu ze Sňatků z rozumu nebo F.L. Věka ???????? Co takhle se inspirovat ? Za klady považuji výpravu a výkon Davida Švehlíka a Jáchyma Novotného. To, že jsem seriál úplně nezatratila, je pouze důsledek abslutního hladu po historické tvorbě na televizní obrazovce. Bohužel František Filip zůstává naprosto jedinečný , nikdo ze současných tvůrců mu nesahá ani po kotníky a nikdo není schopen vytvořit uvěřitelný historický film nebo seriál s dobovou atmosférou a živými dialogy. A není k tomu potřeba desítky milionů a exteriéry. Geniální Sňatky z rozumu vznikly většinou ve studiu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Přehlídka nevyužitých příležitostí. 1) 150 natáčecích dnů, 3200 komparzistů, 1200 kostýmů, 170 hereckých rolí a 126 natáčecích lokací. Působivý výčet by neudělal hanbu ani hollywoodským kasaštykům, tím méně dílu z české kotliny._____ 2) Na rozdíl od mnohých přemoudřelých zdejších pisálků, opájejících se schopností zformulovat smysluplnou větu, jsem seriál zhlédl celý a musím říci, že měl lehce vzestupnou tendenci. Možná jsem si na tváře bez osobitosti jenom zvykl, ale časem mi ten nevýrazný kamenný Jindřich docela přirostl k srdci. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že postavy se nevyvíjejí, objevují se a mizí podle toho, zdá se, jak zrovna scénáristovi padly ten den ráno kostky. To všechno lemují nevýrazné dialogy a jakási unylost prostupující snad všemi profesemi v díle._____ 3) Vyprávění se zaměřuje na některé události z Mattoniho plodného a dobrodružného života. Telenovelový charakter epizod však značně snižuje celkový dojem. Mattoni se zamiloval, odmiloval, byl věrný a pak nevěrný...jo a mimochodem taky vybudoval slavnou světovou firmu. A možná přijde i kouzelník, vlastně čarodějka, a ne možná, ale určitě, provází ho celým seriálem..._____ 4) Desetiminutové googlování mi přineslo mnohem víc zajímavých (!) informací o jednom z významných podnikatelů na českém území, než dvanáctihodinový seriál. Zajímavý stručný životopis Mattoniho. _____ 5) Herecké obsazení je silné. 77letý Alois Švehlík (starý Mattoni) věru ostudu nedělá, stejně jako i všichni ostatní. 44letý David Švehlík (Heinrich Matttoni ve středním věku) odvedl, co se čekalo, i když bych raději v roli viděl někoho s výraznější mimikou. 18letý Jáchym Novotný (mladý Mattoni) je pěkný zajíček. Výtky, že to není lamač ženských srdcí, nechápu. Mně by mé mužské srdce jistě zlomil, kdyby nebylo zadáno._____ 6) Tak je to za námi. Asi by bylo nejvhodnější řídit se radou, kterou dává sám pan Mattoni: Pokuste se zapomenout na to, co jste tu dnes viděli a slyšeli. ()

Galerie (260)

Zajímavosti (11)

  • Natáčelo se v lázních Bílina. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Dopis, který Heinrichu Mattonimu (David Švehlík) zasla do Ameriky jeho žena Mína (Tatiana Vilhelmová) je datován 12. dubna 1885, ale dopis, který mu po návratu do Evropy napsala Wiki Slawitschek (Dana Marková), má datum o téměř deset let starší, 27. dubna 1875. (Martin_L)
  • Lokomotiva, kterou vládní rada von Mattoni (Alois Švehlík) zakoupil v Plzni pro svoji železnici, je označena tabulkou s číslem 310.0134. Tento systém označovaní i podobu evidenčních tabulek ale zavedly až Československé státní dráhy od roku 1925, zatímco Mattoni svoji lokomotivu kupoval v roce 1898. Stroj použitý pro natáčení byl vyroben v roce 1913 jako předposlední exemplář svého typu. Lokomotiva sloužila na místní dráze Litovel - Senice pod číslem 1. Označení 310.0134 dostala po převzetí ČSD v roce 1937. (Martin_L)

Související novinky

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

Ve věku pouhých 59 let dnes zemřel velký sympaťák, rodák z Ostravy, filmový a divadelní herec Norbert Lichý. Zprávu potvrdila jeho rodina i Divadlo Petra Bezruče, s nímž je herec celý život úzce… (více)

Reklama

Reklama