Reklama

Reklama

Slečna Marplová

(seriál)
  • Velká Británie Agatha Christie's Marple (více)
Velká Británie, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Hrají:

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (více)
(další profese)

Série(6) / Epizody(23)

Obsahy(1)

Slečna Marplová je vedle Hercula Poirota druhou nejznámější postavou nekorunované královny detektivek Agathy Christie a hrdinkou dvanácti jejích knih. Čtenářům se představila už v roce 1930 v románu, nazvaném "Vražda na faře", a pak už v rychlém sledu následovaly příběhy další. Milá stará dáma se zálibou v zahradničení a sousedských klípcích, s všudypřítomnou velkou taškou plnou pletení a jiných nezbytností, je na první pohled zosobněním anglické staré panny poloviny minulého století. Běda však tomu, kdo se nechá zmýlit jejím nenápadným vzezřením! Kdo si neuvědomí, že se za ním skrývá bystrý mozek, pro který je řešení záhad všeho druhu nejen nejoblíbenějším koníčkem, ale přímo posedlostí. Dlužno říci, že tímto mírně přezíravým postojem vůči ní trpí zkraje zejména všichni inspektoři, policejní komisaři a vůbec vyšetřovatelé všeho druhu, kteří nelibě nesou, že se jim tahle neodbytná babka plete do práce. Každý z nich si ovšem dříve nebo později musí uvědomit, že na slečnu Marplovou prostě nemá. Protože to, k čemu se oni dlouze, složitě a „zdeúředně“ konečně doberou, to už ona dávno svým vlídným přístupem, pochopením pro lidské slabosti i znalostí prostředí odhalila a je zase o krůček před nimi… Tak jako všechny detektivní romány Agathy Christie jsou i příběhy slečny Marplové vděčnou a neustále znovu využívanou látkou pro filmové i televizní tvůrce. V roli tohoto „detektiva v sukních“ se již vystřídalo více hereček. V paměti českých diváků nepochybně dodnes zůstává např. Margaret Rutherfordová z filmu To je vražda, řekla, natočeného podle románu "Vlak z Paddingtonu", Angela Lansburyová, která byla slečnou Marplovou v Rozbitém zrcadle, či Joan Hicksonová, která řadu jejích případů natočila pro BBC. (Na naší obrazovce jsme z nich před lety viděli Ohlášenou vraždu a Zapomenutou vraždu…) ... Tvůrci nejnovějšího zpracování této dnes již klasické látky vsadili na Geraldinu McEwanovou, herečku, která dokáže ve svém projevu spojit sladkou vlídnost s tvrdostí švédské oceli. (Jak to právě v poslední době předvedla v roli sestry Bridget v působivém snímku Petera Mullana Padlé ženy). Geraldine, (která se této role ujala ve svých dvaasedmdesáti letech) je podle tvůrců slečnou Marplovou nového milénia, neboť se společně s nimi pokouší o nový, moderní přístup k této postavě. Umožňují jí to i některé nové prvky, k nimž autoři sáhli (byť samozřejmě velmi pietně zachovávají ducha a charakter, jimiž svou postavu obdařila Agatha Christie). Jedním z nich je třeba i to, že na rozdíl od všech minulých pojetí má zde Jane Marplová nejen svou přítomnost, ale i minulost. Geraldine sama je pochopitelně svým nejnovějším úkolem nadšena, což lze dedukovat i z jejího stručného vyznání: „Mám pocit, že mi rolí slečny Marplové byl svěřen svého druhu národní poklad, který mimořádně obdivuji a hodlám důsledně chránit… (Česká televize)

(více)

Recenze (19)

Leonora 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Chudák Agatha. Napleskali marmeládu (nejlépe lesbickou), kam jen to šlo, a mnohde i tam, kde jsem si myslela, že to nešlo. Geraldine McEwan daleko líp odpovídá mé představě titulní postavy. Škoda, že to nedotáhla do konce, protože Julia McKenzie mi děsně leze na nervy. Nemá tu inteligentní jiskru v očích, je prostě jenom vlezlá. Jednotlivé díly hodnotím v rozmezí jedna až tři hvězdičky, nic tam bohužel nedosahuje Poirotových kvalit. ()

orkadimenza 

všechny recenze uživatele

Jednou, když jsem seběhnul ze schodů do obýváku, tak jsem se rozzářeně podíval na televizi a radostně zavýskal "Jéé, Erkyl!" V tu se na mě otočila máma sedící v obýváku, a i pro ni s mírným zklamáním povídá "Nene, to je slečna Marplová." Zklamání dolehlo i na mě, když jsem 10 minut seděl a mlčky přemýšlel, jak se do toho mám vžít. Nemohu popřít tu podobnost s Herculem ve stylu vyšetřování, noblesy, a závěrečném monologu, ale s tou ženskou v čele to prostě nebylo ono. Asi byl ten chlápek s knírkem pro mě jako extravagantní cool droga, kterou vystřídala nějaká nevkusná ironicky usměvavá rašple. Proč mít průměr, když si můžete dovolit víc? Však si zkuste porovnat pravou americkou a umělou českou trávu. ()

Reklama

Bodega_Bay 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Celý svůj seriálový život jsem čekala, až ji najdou. Dokonalou slečnu Marplovou. Takovou, jakou jsem si ji představovala od první knížky kdysi v dobách, kdy jsem ještě byla byla malá a roztomilá. Dočkala jsem se až teď, kdy jsem již ohořelá pažba, nicméně to čekání za to stálo. Geraldine McEwan je první a jedinou rovnocennou parťačkou Davida Sucheta. ()

faborka 

všechny recenze uživatele

Miluji slečnu Marplovou a obě představitelky mi opravdu padly do noty. Každá z nich pojala roli úplně jinak a to je jenom dobře. Vykreslení anglického venkova už v období dost po 2. světové válce je okouzlující. Líbili se mi všechny epizody, rozpačitá jsem byla z Proč nepožádali Evanse, protože se ČT zapotila při nepochopení nepřechylování příjmení v cizině. Dala bych maximální počet hvězdiček, to bych ale nemohla vidět poslední tři díly 6.řady. Jakoby se změnil celý štáb, nezbyly peníze na dobrý scénář a strašně je honil čas. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No konečně se to tady objevilo, paráda:). Tahle série případů (nejen - což v posledních sériích platí stále víc) slečny Marplové, není sice tak dokonalá jako Poirot, ale to nejsou ani marplovské předlohy, takže je vlastně vše v pořádku:). Skvělé zápletky, hraní si s atmosférou, vynikající hudba a samozřejmě dokonalý anglický venkov, co víc si přát? Navíc tady máme dvě skvělé představitelky hlavní pátračky, Geraldine McEwan (lepší výkon) a Juliu McKenzie (lepší epizody). Z těhto detektivek příjemná atmosféra jen sálá, jen by to na ČT mohli opakovat častěji. Taky je škoda, že už stopli, případů (slečny Marplové) ještě pár zbylo. Za mě 90%. ()

Galerie (876)

Zajímavosti (22)

  • Snímek byl natočen na motivy knihy "Záhadná vražda", kterou napsala Agatha Christie již v roce 1950. (Terva)
  • Film byl natočen podle detektivní knihy "V hotelu Beltram" od Agathy Christie. (Terva)

Související novinky

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Britský herec Julian Sands byl od 13. ledna tohoto roku veden jako nezvěstný poté, co se vypravil na turistickou trasu zasněženými horami v oblasti Baldy Bowl přibližně 45 mil na východ od města Los… (více)

Reklama

Reklama