Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

tranquill

"Lidem musíš vládnout, jinak to nejde, i kdyby se to dělalo nerozumně!" Tahle plachetnicová válečná dobrodružství rozhodně nejsou mým šálkem kávy, už pro svou délku. ()

Razzor_82

Chytře natočené námořnické dílko Petera Weira z dob napoleonských válek s cílem přelstít silnějšího. Role skvěle šitá na míru pro Russella Crowea. Válečné lodní bitvy a efekty pálících děl doslova tají dech. Netradiční pohled do podpalubí. Psychologie postav jde velmi syrově do hloubky a ukazuje tvrdost života námořníků. Vedlejší role dostávají prostor nahlédnout na své příběhy. Potěšila dobrodružná výprava na Galapágách s doktorem Stephenem Maturinem. Vše poctivě zpracované a mistrovsky ozvučené.  8/10 ()

Hpatrik

Tak trochu zapomenutý klenot. Ryzí a ničím nepřikrášlený výlet do útrob plachetnice královského námořnictva za napoleonských válek, a to se vším co k tomu patří. Krásné obsazení, kamera, hudba a scénář, výborná práce s postavami. ()

junxi91

Epické dílo z dob napoleonských válek, které se však neodehrává v kontinentální Evropě, nýbrž daleko na vodách oceánu okolo pobřeží Jižní Ameriky. Je rok 1805 a nacházíme se v Jižním Atlantiku. Kapitán Jack Aubrey z HMS Surprise dostává rozkaz zachytit těžkou fregatu Acheron, kterou kormidluje francouzský korzár. Tato loď ráda terorizuje britské velrybáře a je třeba ji zneškodnit, aby se válka nepřesunula do Pacifiku. Acheron však překvapí Surprise (hahaha) u brazilského pobřeží a začne na ní pálit z děl, čímž způsobí Surprise těžké škody. Samotná loď Echeron však zůstane vesměs nepoškozená. Je třeba před lodí utéct, a tak se námořníci nalodí do člunů a táhnou poškozenou loď do bezpečí mlhy. Důstojníci říkají Aubreymu, že se jejich loď Acheronovi nevyrovná a bylo by lepší zanechat jejího pronásledování. Kapitán je však tvrdohlavý a vše podřizuje cíli mise – Acheron nesmí tyranizovat britské velrybáře a Surprise se opraví na moři, nebude se plavit do přístavu. Mladý blonďatý praporčík Blakeney utrpěl při ostřelování zranění a jeho ruka musí být amputována, což byla nepříjemně hnusná scéna. Ale doktor to zvládnul dobře, morfium rovněž hodně pomohlo. Poté Acheron opět přepadne Surprise, ale díky návnadě, spočívající ve falešné stěžni a lodních lampách se povede lodi uniknout. Surprise se vydává směrem na jih, což znamená také obeplouvání nebezpečného mysu Horn. Zde se musí loď utkat se silnou bouří, která stojí život jednoho mladého námořníka, jenž přepadne přes palubu a jako stébla se drží ulomeného stěžně, který je však táhne dolů jako kotva, a tak musí být odříznut a chudák námořník je ponechán na pospas svému osudu ve vlnách. Cílem jsou Galapágy, Aubrey si totiž myslí, že zde bude Acheron kořistí britské velrybářské flotily. Lodní chirurg a vášnivý etolog Stephen Maturin se zajímá o flóru a faunu ostrovů a Aubrey mu slibuje několik volných dní na průzkum souostroví. Poté, co loď dorazí na Galapágy, se k posádce připojí přeživší z velrybářské lodi, přepadené Acheronem. A tak se Aubrey rozhodne, že je třeba pokračovat v pronásledování francouzských korzárů. Na palubě lodi Surprise dojde k uklidnění, ale posádka začíná být neklidná, neuspořádaná a začíná se mezi ní šířit pověra. Praporčík Hollom je mezi posádkou neoblíbený a začne se mu přezdívat Jonah, což je někdo, kdo přináší smůlu. Napětí stoupá a během nástupu člen posádky jménem Nagle záměrně vrazí do Holloma, když ho míjí na palubě. Za neposlušnost je pak bičován – dostane rovných dvanáct ran. Hollom je z toho však zrdcen, a tak se rozhodne spáchat sebevraždu – prostě skočí přes palubu s dělovou koulí na noze. Aubrey proto pořádá druhý den ráno pro Holloma bohoslužbu. A pak se pokračuje v pronásledování. Další den se důstojník královské námořní pěchoty Howard pokouší zastřelit albatrosa, místo toho však zasáhne lodního doktora Maturina. Jeho kolega informuje kapitána, že pokud nebudou kulka a kus oblečení odstraněny, tak zahnisají. Aubrey se tedy slituje a vezme doktora na Galapágy. Maturin operuje sám sebe pomocí zrcátka – tomu říkám frajeřina. Maturin také dostane konečně příležitost souostroví pořádně prozkoumat a nasbírat vzorky. Při hledání jednoho druhu nelétavého kormorána si všimne lodě Acheron na druhé straně ostrova. Maturin běží varovat Aubreyho a Surprise se připravuje na další bitvu. Nebude to ale lehké – Surprise se musí dostat příliš blízko, aby mnohem silnější loď poškodila. Aubrey se inspiruje strašilkou, která se umí maskovat jako větev, a přestrojí Surprise za velrybářskou loď. Doufá, že tohle Francouze přiláká, aby loď zajali. Dojde tedy k epické bitvě, zahrnující ostřelování z děl, a také souboj muže proti muži na palubě Acheronu. Stojí to spoustu mrtvých a raněných, ale dopadne to dobře. Následují nějaké ty pocty padlým, zajetí Acheronu, jeho odplutí do Valparaísa a trochu podivný, otevřený konec, během kterého se věnují Maturin a Aubrey své oblíbené činnosti – hře na violoncello a housle, která se chvílemi mění na duo kytary a basy. Jako dalo se to, ale místy jsem se trochu nudil, bylo tam na můj vkus moc řečí, moc komorních scén a málo pořádné akce. Trochu zvláštní film, který se netváří jako velkofilm, ale zase ukazuje, jak to asi fungovalo na palubě lodi britského námořnictva před 200 lety. () (méně) (více)

hrumsrt

Peter Weir je určitě fajn režisér, a jak jsem již někde psal, umí dost dobře najít skoro ideální balanc mezi hloubkou a patosem.. A teda všehovšudy jsem od něj viděl jen Truman Show a Společnost mrtvých básníků, tedy asi obecně to nejlepší, čím se může ve svém kariérním životopise chlubit, ale nějak pořád čekám na nějakou vyloženou pecku nebo čistě autorskou vizi projektu, o níž si jednou pro vždy řeknu "tohle je typický Weir" a i když nějaká diverzita v rámci tvorby je dobrá, tak každý tvůrce by si měl najít svůj styl, který obtisknout do filmu.. Master nad Commander je možná projekt, ve kterém se chtěl Weir zapsat do dějin a při pozici tvůrce snímků, které již několikrát uspokojili kritickou obec, měl chuť natočit něco velkolepého.. Vzal si nelehký úkol zfilmovat knihu anglického spisovatele Patrick O'Briana, který je znám především pro svoje románové kousky z dob napoleonských válek, což je přesně i ta jež je předlohou tomuto snímku. Samotný autor považoval svou knížku Master and Commander za nezfilmovatelnou, i třeba proto, že on si z toho udělal snad dvacetidílnou sérii a nepřišlo mu vůbec vhodné to divákovi servírovat v kdejaké podobě.. Ale jak to tak bývá názory se mění a především to neznamená, že lidé starající se o vaše duševní bohatství budou i po vaší smrti vaše názory sdílet a ctít. Proto krátce po té, co O'Brian opustil svět živých, se rozjela příprava onoho nezfilmovatelného díla.. Neexistuje možná mně atraktivnější historické období než jsou Napoleonské války a jejichž vrchol v roce 1805, v níž se odehrává i příběh filmu. Hon za francouzskou lodí Acheron, znamená pro kapitána lodi Jacka Aubreyho možnost dát zase té absolutistické Francii, co proto a ukázat, že nějaký Napoleon to nebude mít s Británií lehké.. Po rozbouřeném moři s demoralizovanou posádkou dělají všechno proto, aby loď Acheron dostihli a poslali ji ke dnu.. Parta dychtivých námořníků, která má najednou cíl, na kterém se můžou vyřádit.. Ale některé poutě a cíle nejsou každému přány.. Přítomnost bouře a labilita některých námořníků zapříčiní řadu překážek, které znamenají složitější cestu, která se nejednou promění v boj o vlastní životy.. Kdo by čekal velkolepý námořnický snímek, kde se budou lodě zasypávat dělovými koulemi a v každém bitevním střetu prožije špínu a kouzlo vodních bitev, ten bohužel bude asi zklamán. Ony ve filmu jsou, ale tak nějak jako taková kulisa, nebo jen jako tvůrčí prostředek. Vizi režiséra ukázat, co dělal jinde vždy, tedy lidské osudy a vztahy, které tu svazují společenské konvence či rozdílné postavení postav. Vtahující podívaná, která prodává život postav na moři ve stylu, že máte pocit, jakoby film ukazoval jen střípek jejich dobrodružných životů. No jen možná tenhle střípek je zrovna ten nejméně atraktivní.. Chlapské prostředí, všudypřítomné mořské krásy a nevole zabalené pod mlhavou šedí nepříznivého počasí.. Dokonale podpořeno širšími obrazy, které se na události dívají z větší dálky ale současně šikovná in action kamera, která zase divákovi dává do syta zažít. Syrové dobrodružné vyprávění zachycující životy na lodi.. Jen bych nevěřil kolikrát tomu chybí spád, dívám se na akci a v duchu přemítám, kdy to teda začne. Až vlastně snímek skončí a já pořád čekám na ten rozjezd, až mi konečně dojde, že on nikdy nepřijde. Pokus dělat velkofilm bez megalomanských pocitů a takovým neurčitým stylem, do kterého se absolutně nedokážu dostat.. Někdy táhne charizmatický Crowe, který ještě nikdy nepůsobil charizmatičtěji a jindy.. no nikdo.. Říkám si kolika dílům by prospělo jak využít svého časoprostoru anebo ho volit jinak, tohle je bohužel případ potenciálu, jaký už možná nikdy nebude.. A věřte, že admirál Nelson by za to stál! Snad ani po fotbale mi nechyběla ženská společnost jako tentokrát..  Takže ne, ani tady na Weira nebudu v dobrém vzpomínat. 60% () (méně) (více)

Odpadlik

Na velkém plátně by to asi byla větší podívaná, na DVD už to trochu po první slibné bitevní scéně usíná. Ale je tu atmosféra starých, krásně provedených lodí, širého moře, příprav na bitvu, zlověstné ticho v mlze, odvážných i lidsky vystrašených charakterů, smradlavého podpalubí nebo rozbouřeného živlu. Kvůli tomu všemu to za vidění stojí. Určitě zajímavý je vztah dvou protikladů - mírumilovného doktora/přírodovědce a neohroženého kapitána, posedlého myšlenkou na zničení francouzské lodi za každou cenu. ()

chlebos

Tohle je fakt bomba. Takhle by měl vypadat velkofilm. Wier má akci jako koření a snaží se vykreslit život na palubě lodi v době velkého admirála Nelsona. Daří se mu to na výbornou. Chtěl bych také pochválit trikaře. Ve filmu nepoznáte co je CGI a co skutečná loď. Tohle jsou triky. Bravo. ()

smack

Velice realisticky ztvárněný život posádky bristké bitevní lodi. Propracovené vztahy mezi námořníky. Crowe je rozený kapitán se vším, co by měl mít. Taky bych za něj položil život. ()

MeaCulpa

Rozpočet 150 mil. $, tržby USA 93 mil. $ (dobře chápu, že ty loďky něco stály, ale 150 milionů bych na tohle jako šef studia nikdy nedal) ()

Raili

Po umělecký stránce nemůžu tomuhle filmu nic vytknout. Skvělá režie, charismatický hrdinové, atraktivní prostředí. Akorát sem měl při sledování filmu pocit, že je to takovej "klid před bouří", čekání na velký finále. To bohužel nakonec nepřišlo. I tak je to ale vynikající snímek a v hodnocení u mě zůstává těsně pod 5 hvězdama. ()

diodoros

Jeden z najlepších námorných filmov - výborne natočené bojové scény, dobová hudba (dokonca uvidíme Russella Crowa hrať na husle), reálne vyzerajúce kostýmy, výborný scenár (rozhovory kapitána lode a mierne antivojnového lodného doktora film posúvajú do inteligentnej konverzačnej podoby) a celková atmosférická ukážka života a smrti na lodi na začiatku 19. storočia. Film o fyzicky aj psychicky vyčerpávajúcom hone lode anglického kráľovského námorníctva na francúzsku korzársku loď počas napoleonskej éry so všetkým, čo s tým súvisí - vystavenie na milosť a nemilosť vetru, nebezpečné (a často nečakané) strety, neutíchajúce nebezpečenstvo lojálnosti poverčivej posádky a na samozrejme rozhodujúci záverečný boj. Perfektný film, ktorý sa určite oplatí pozrieť. ()

Patrik200s

Asi najlepší námornícky film aký so videl. Výborný výkon Russela Crowea opäť priniesol úspech a tomuto filmu aj potrebné uznanie. ()

dessa

Ačkoli jsem film viděl někdy těsně po premiéře v kině, tak mě zde tolik vychvalovaná kamera a kdesi cosi fakticky nepřesvědčilo, herecké výkony mohou být sebelepší, když příběh stojí za prd. Film úplně o ničem, absolutní ztráta času, neskutečná nuda. ()

waska

Naprosto dokonalá zábava a skvělá podívaná v tomto dobrodružném válečném filmu. Skvělé bitvy a vynikající dva herci, Russell Crowe a Paul Bettany. Nic víc není potřeba dodávat. Snad jen, že tam nebyla ani jedna ženská :) ()

arinečka

Film mě prvních pár minut příliš nezaujal (až když jsem si je po skončení filmu pustila znovu, což je u mě celkem pochvala:-))) ), ale postupně mě vtáhl, zapomněla jsem na to, že je to film a sledovala problémy posádky jakési britské lodi, jejich kapitána, ne ,nebyl to Russel Crowe, ale kapitán britského námořnictva :-))) Líbilo se mi to, konec, jak tu někdo psal, byl useknutý, ale co ... tedy čekala jsem, že film bude delší a mrzelo mě, že fakt končí, což zase znamená, že nenudil, že mě to dost chytlo. Moc zajímavý pohled do nitra válečné lodi... Hlavní hrdinové sympatičtí, nápadité scény "válečnické", opravdu doporučitelný zážitek. I když jsem holka :-))) a možná to useknutí konce znamená, že bude nějaké pokračování. kéž by. ()

Acrobat

Nadhera, jednoducho nadhera. Toto je bitka na mori ako sa patri. Podla mna tento film ponuka najlepsiu bitku dvoch galeon na otvorenom mori. Preciznost do detaliov, hra s techikou zvuku a zvukom samotnym je dotiahnuta k dokonalosti. Hlavne uvodny vystrel z dela z hmly. Fantazia - odvtedy pochopi divak, ze to bude nieco vynimocne. Cisto muzske osadentvo je perfektna idea scenaristu vynechat zeny. Nie je to problem. scenar je originalny, a ak si clovek myslel, co sa uz moze vymysliet na takom jednotvarnom pribehu s muzskym osadenstvom na mori na jednej, prip. dvoch lodiach. No, aj ja som sa obaval, ale ten cas ubehne nadherne svizne, bez nejakej potreby zamysliet sa naco toto hovori, alebo preco toto vsunuli do deja. Nie, vsetko zapada ako skladacka, kazda scena je potrebna, velavravna, pohyna dej dopredu. NA vsetko sa v tomto filme dobre pozera. CAsting je vynikajuci, Crowe je absolutne dominatny, jednoducho neskutocne si tuto rolu uzil. Necudo. Byt velitel britskej galeony...juuj...bral by som. Skratka ide o vysoko profesionalne dielo, ktore nema slabe miesto, ci v hercoch, forme alebo pribehu. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)