Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = ?.?.19??, réžia českého znenia (ČST Brno 1989) = JIŘÍ KUBÍK, Gabina dabuje JOSEF VĚTROVEC+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 3.8.1997, réžia českého znenia (NOVA 1997) = MARIE FRONKOVÁ, Gabina dabuje JOSEF VINKLÁŘ+PREMIÉRA NA ČT 2 = 19.10.2008, réžia českého znenia (ČT 2008) = ZDENĚK HRUŠKA, Gabina dabuje ALOIS ŠVEHLÍK --- Za poctivých 5. A to po každej stránke. Nechápem prečo mi tento film doteraz unikal. (Asi to bude tým, že som začiatkom 90 - tych rokov nenašiel vôľu požičať si VHS od LUCERNAFILMu.) Toto je ale presne ten starosvetsky a poctivo, opakujem POCTIVO, nakrútený majstrštyk, ktorý má údernú a nosnú zápletku, premyslenú obrazovú kompozíciu, úsporné dialógy, priestor pre premýšľanie a najmä tak neuveriteľne formalisticky moderný a nadčasový záver, aký sa dnes už nenosí. Posledný záber filmu je geniálny a hudba v ňom použitá nie je len prázdnou kulisou (kvôli ktorej hudbu vo filmoch vnímam len zriedkavo), ale rovnocenným partnerom ostatným zložkám. Plytvať slovami ohľadne GABINovho profesionálne odvedeného výkonu nehodlám. Vyzdvihol by som ale vynikajúci výkon jeho dabingového protipólu ALOISA ŠVEHLÍKA. (25.6.2009) TECHNICKÁ POZNÁMKA: Pôvodne bol HEROÍN uvedený v ČST s brnenským dabingom v hlavnej úlohe s Větrovcom. ČT ale svoj dabing nepoužila, lebo v ňom vraj komunisti niečo scenzurovali. A takýchto prípadov sa údajne vyskytuje celá kopa. Nemôžem si pomôcť, ale tak sa mi vidí, že opäť sa nám tu rodí nová cenzúra, kedy namiesto toho aby ČT pred film trebárs dala komentár, že "toto je cenzurovaná verzia" a film normálne uviedla (nakoľko určite nielen mňa z historického hľadiska pôvodný dabing zaujíma a potom v repríze nech si púšťajú novú verziu) radšej ho nenávratne "zakope" do archívu. Idioti. (19.7.2009) ()

Anderton

Jeden člen rodiny sa nepodarí a hneď je z toho oheň na streche. Spôsobov ako sa s tým vyrovnať je viacero, pokiaľ je ale hlava rodiny stará škola, bude veselo. Teda iba divákovi, postavy zažijú možno viac utrpenia, ako vopred budú očakávať. Stará škola je aj Defferova réžia a Gabinove herectvo, takže si príde na svoje každý inteligentný divák, ktorý iste pochopí, prečo je riešená situácia tak, ako by sme ju my v našej dobe a prevažne ako obyvatelia miest neriešili. Augustov riskantný boj s neistým výsledkom a vopred očakávanými určitými obeťami je niečo veľmi špecifické a práve motivácia hlavnej postavy robia tento film aj dnes tak výnimočným. Tak ma napadlo, či sa pri takýchto typoch postáv dokázal ešte Gabin v skutočnom živote aj usmiať. Alebo či to nemal rovno nejakým štúdiom zakázané, kvôli prípadným viditeľným znakom na tvári, ktoré by mohli zničiť výraz jeho ultimátneho poker faceu. ()

Big Bear

Gabin ať už dědula, skvěle zahrál dědečka mstitele, který po nájezdu gangsterů na farmu jeho rodiny bere zákon do svých rukou. Nabízí se skutečně srovnání s D.Hoffmanem a Strašáky, ale tady to není čistě o obránci statku a útočnících. Gabin jde po zločincích metodicky a i krve je tu o poznání méně. Na proštřílené nohy, vroucí olej či medvědí železa zapomeňte .-) . Tohle je kultivovanější a více psychologické než akční. Každopádně stojí za vidění. * * * * ()

choze

Slušná kriminálka, která by mohla být ještě svižnější a v závěru bych upřednostnil místo policejního vyšetřování ještě jedno dvě kola s mafiány. Gabinův sedlák se vlastně většinu času chová idiotsky (zničí heroin, nehlídá si líp dobytek a nechá ženy samotné doma, i když ví, že se na něj chystají gangsteři), což ale patří k jeho neústupné nátuře, stejně jako nesdílení zásadních informací s vlastní rodinou. A má to divný hudební podkres, který mě ale nijak výrazně nerušil. ()

Martin741

Velmi moc sympaticky film o starom statkarovi /Jean Gabin- Sicilsky Klan, Touchez Pas au Grisbi/, ktory si brani majetok pred bandou vydriduchov a pred kadejakou nasranou militantnou vymletou luzou. Okrem Gabina tu hral aj Reinhard Koldehoff /u nas znamy mr. Ears z filmu Dva machri mezi nebem a peklem/. Maximalne zaujimave prostredie francuzskeho vidieka, silne sceny /kravy/ a vyborna rezia Pierre Granier -Deferra. 100 % ()

• Auguste Maroilleur (Jean Gabin) jezdí po farmě automobilem Dodge WC. Dodge WC byla řada amerických vojenských užitkových vozidel používaných ve druhé světové válce. (montywalsh)
  • Role byla Gabinovi šitá na míru, mimo jiné protože bylo známo, že je v soukromém životě vášnivým zemědělcem a farmářem. (AlDelon)