Diskuze

Právě že dívám.

Kdyby byla pravda, co píšeš, na konci, tak to pořád neznamená, že nikdo nebude zasahovat do toho, co bysme my udělali. My bysme se bránili proti rozhodnutí VB a spol. My bysme se pustili do Hitlera, který měl posvěcenou krádež našeho území VB a spo. My bysme byli útočníci, ti, co zahájili válku v Evropě, Německo oběť, Němci ti, se kterými nechce VB jít do války, tak kdo by byl za viníka, koho by bylo jednodušší zkrotit, kdo by byl napadnut okolními státy (stalo se částečně i ve skutečnosti při nicnedělání, stalo by se tuplem při obraně), kdo by dostal za uši od "mírotvorců"? My.

Akce proti Němčourům by pro nás znamenala konec. Odsrali bysme to my, a ještě by to bylo dle ostatních zcela po právu.

Rimland

Fikce ani zamyšlení nad ní není důležitá, i když beru jako doporučení na zajímavou literaturu. Pro posouzení toho, co se stalo a co by se na 99 % stalo stačí fakta a chování těch, kteří se o pár měsíců později považovali za toho, kdo musí zachránit svět od Hitlera a války-Británe a spojenců. Pustili by se do nás stejně jako se pustili do Hitlera. Jen by to trvalo chvíli, my nebyli tak vyzbrojení, bylo nás méně a neměli jsme spojence. A jako trest by bylo naše území pěkně rozparcelováno mezi ty hodné země okolo, které by se do nás po boku Británie pustili, aby udrželi mír v Evropě.

Taky je tam tohle:

že otázka anglo-německých vztahů má prvořadou důležitost pro obě země a Evropu.

Pokud jsou pro ně prvořadě vztahy mezi sebou, těžko se bude jednomu-VB líbit, až ty druhé-Německo začne kosti Česko(slovensko) kvůli území, které Britové přikázali Němcům odevzdat. A mnohem důležitější je ta zmínka o Evropě. Ve chvíli, kdy Češi začnou válku v Evropě, tak jsou těmi, kdo válku v Evropě začali. A jsou tím pádem zločincem č. 1. Kromě toho, že se nepodvolili rozhodnutí nejen Britů.

Ať na to koukáš ze všech úhlů, byli bychom špatní a na odstřel ve chvíli, kdybychom udělali cokoliv.

Rimland

Rimland (hodnocení, recenze)

Na téma Mnichova 38 a "co by kdyby" vřele doporučuju knihu Žáby v mlíku od Jana Drnka - moc pěkná fikce zaobírající se potencionální válkou ČSR s Německem a jejím následným vlivem na uspořádání Evropy (i když to už je spíš v pokračováních). Přičemž to řeší jak z hlediska vnitřní a mezinárodní politiky, tak vojensko-technických aspektů. Možná to ČSR místy až moc nadržuje, ale v řadě věcí rozhodně donutí k zamyšlení...

na příspěvěk reagoval Castrator

Castrator (hodnocení, recenze)

Oni tím ani nedali najevo, že jednou povedou válku proti Hitlerovi, a taky ji zanedlouho vedli. Protože ji Hitler de facto zahájil. Tak proč by ji nevedli proti nám, kdybysme bránili území, které oni dali Hitlerovi, aby udrželi mír v Evropě, který bysme my porušili?

Mnichovská dohoda obsahovala tři dodatky, které se týkaly mezinárodních záruk Československu v nově vzniklých hranicích, řešení problému polské a maďarské menšiny a dalších otázek. Součástí dodatků bylo i německo-anglické prohlášení o vzájemném neútočení a míru, v němž se doslova uvádí: „My, německý Führer a kancléř a britský ministerský předseda, jsme dnes měli další schůzku a shodli jsme se v poznání, že otázka anglo-německých vztahů má prvořadou důležitost pro obě země a Evropu. Považujeme dohodu podepsanou včera v noci a anglo-německou dohodu o námořních silách za symboly přání obou našich národů nikdy již nejít do války jeden proti druhému."[34]

Šli by po nás okamžitě, co by se začalo střílet.

Castrator (hodnocení, recenze)

"není možný v obraně národa spoléhat na někoho jiného, než na národ samotný"

Jaký je důvod bránit území pro národ, který bude do pár měsíců nebo let zničen? Pustili by se do nás všichni jako se skoro všichni pustili do Německa. Německo se díky známým skutečnostem mohlo se spojenci bránit, ze začátku i útočit, ale my bychom toho schopni nebyli, spojenci (titíž, kteří byli později proti Hitlerovi) by nás zlikvidovali. My jsme byli ti špatní už ve chvíli, kdy nám brali území, byli bysme tuplem špatní ve chvíli, kdybychom zahájili v Evropě válku při nesouhlasu s rozhodnutím mocností.

na příspěvěk reagoval Yoshitsune

Castrator (hodnocení, recenze)

Píšu o svinstvu, ne o zradě, ale i tak to byla zrada, i když nedošlo k porušení žádné dohody. Rozhodli o území jiného státu a nacpali ho do chřtánu nebezpečnému šílenci, od kterého všichni věděli, co je zač.

"A určitě si taky říkali, že uvidí, jak budeme reagovat my."

Tak nacpat kus území Hitlerovi aby se zjistilo, jak budeme reagovat, to není vůbec svinstvo;-)

Nebylo to mezi náma a Německem, mezi náma a Německem by to bylo ve chvíli, kdyby mocnosti řekly Hitlerovi, ať si to řeší sám, což neudělaly, naopak s ním jednaly o nás bez nás a nepřišlo jim to vůbec špatný. S kým jsme měli podepsané dohody není důležité, důležité je chování všech zúčastněných.

Morholt

Morholt (hodnocení, recenze)

Většině Britů jsme byli šumafuk a rozhodně by se jim nechtělo jít kvůli nám do války, takže na Mnichov nijak nezahlíželi. Churchill byl jeden z mála, kdo viděl o něco dál. Souhlas s tím, že největší zodpovědnost nesou Francouzi. Jinak to nebyl jen mezi náma a Německem, ale bylo to mezi náma, Německem, Polskem a Maďarskem. Pokud by jsme se nepodrobili Mnichovu, vletěli by na nás ze všech stran. Jestliže by byla garance, že nás ti ostatní nechají na pokoji, tak jsme do toho možná měli jít. Ale takhle ne. Každopádně tohle je věčná debata, ve které neexistuje nějaký kompromis, takže je asi zbytečné jí tady nějak prodlužovat.

Castrator (hodnocení, recenze)

Srovnání bude jakž takž sedět, až si pro ten majetek přijdeš s povolením soudů a policajty za zády.

Castrator (hodnocení, recenze)

A být za toho špatného a viníka 2. světové.

Proto byl Mnichov pěkné svinstvo a podraz a pokud to nějaký píčus Zelenka interpretuje jinak, měli by ho za to nakopat do kulí. A všechny, co tomu kecu o "národní povaze" a hledání nepřítele, který nebyl, taky.

Castrator (hodnocení, recenze)

Měli bojovat proti Hitlerovi a proti Británii, Itálii a Francii? Tyhle země se dohodly, to nebyla Hitlerova sóloakce. Jít proti Mnichovu znamenalo jít pro Britům atd. Tedy dost možná proti celému světu, "který si přál mír".

Spapanek

Spapanek (hodnocení, recenze)

Zajimave, kolik  se takhle pri komentovani filmu sejde historiku a filosofu:-) Uz by meli uvolnit neco noveho, aby se diskuze mohla vratit k filmu samotnemu.

na příspěvěk reagoval Kaufman

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

myslel jsem to tak, že i kdybys měl pravdu a vina je na lidu, tak my jsme vinní za vzdání se bez boje, Hitler a mnozí Němci za odporné zločiny proti lidskosti. Tak proto blbé přirovnání. Vzdání se bez boje není nic tak strašného. A jak tu někdo psal, pak mnozí ti, co díky tomu přežili, mohli bojovat v domácím odboji a jinde.

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál