Diskuze

Morholt

". Spíš naopak. Čili jednalo se o dobu, která se pro určité lidi zse tak moc od okupace nelišila. A bylo to o to horší, že tohle prováděl režim vlastním lidem a zodpovědnost nesli i ti, co mu sloužili se zbraní v ruce."

Ale samozřejmě, že se to lišilo od okupace. Když tu byli Němci, až na pár kolaborantů je všichni nenáviděli. Když se chopili moci komunisti, velká část národa věřila, že je to cesta za lepší budoucností. A v tom je zásadní rozdíl. Ty se na to koukáš z odstupu, kdy znáš všechny proměnný, ale to ty lidi tenkrát nevěděli. Podle tvojí logiky bych těď klidně mohl jít a zabít ruskýho vojáka a nic by se nestalo. Slouží totiž zemi, která se chová bezohledně. Takže by to dle tebe nebyla vražda.

na příspěvěk reagoval Helo

vegetol.mp

To je úplně jedno, jestli se jedná o zrůdnost už na papíře, nebo o zdánlivě ušlechtilou utopii, která se nutně musí stát zrůdnou ve chvíli, kdy se zkouší uvádět do praxe. Efekt to má stejný. Jo, mezi komunisty určitě byli lidé, kteří riskovali životy. A co? To jim snad nedávalo právo ničit životy ostatních. O reformovanosti komunistů si myslím svoje, ale o to ani nejde. My se bavíme o době, kdy se o nějakém uvolnění poměrů mohlo všem tak akorát zdát a nevypadalo to, že se něco změní k lepšímu. Spíš naopak. Čili jednalo se o dobu, která se pro určité lidi zse tak moc od okupace nelišila. A bylo to o to horší, že tohle prováděl režim vlastním lidem a zodpovědnost nesli i ti, co mu sloužili se zbraní v ruce.

na příspěvěk reagoval vegetol.mp

Castrator

Castrator (hodnocení, recenze)

Ty jako hrdina, co nedrží hubu a krok, dělá proti těm kamerám, které tě tak štvou, co?;-)

Morholt

V čem je rozdíl? Nacismus byla zrůdnost, která nás měla systematicky vyhladit. Naproti tomu komunismus bylo něco, co sice napáchalo nedozírný škody, ale bylo to něco, co se vymklo kontrole. Jinými slovy, nacismus byl od počátku zlo, komunismus se v něj proměnil až uvedením do praxe. V komunistický straně, ať se to někomu líbí nebo ne, byli lidi, který za 2. světový války riskovali životy za tuhle zemi. Třeba herec Jindřich Plachta. I když jich bylo určitě mnohem víc, třeba i partyzánů. Takže naprosto nemůžu srovnávat nacismus a komunismus. Komunismus má na kontě sice miliony životů, ale dokázal se sám nějakým způsobem reformovat a uznat svoje chyby. Tedy třeba v Rusku, kde odsoudili Stalina a dohodli se s Reaganem. Takže pro mě je problém v tom, že Mašíni nezabili okupanta, ale "vlastního" člověka, kterej ještě před pár lety mohl být na stejný lodi, jako jejich otec. A baví mě, jak jsou teď všichni hrozně zapálený antikomunisti. To si pak  pustím nějakej prima komunistickej film, kde hraje Dáša Havlová:)

na příspěvěk reagoval Morholt

Helo

Helo (hodnocení, recenze)

Morholt

To právě tvrdím. Jasně SS byla jiná třída, ale pokud bych ve WW2 podříznul vojáka v německý uniformě, tak je dost pravděpodobný, že je tam jen z donucení a zkrátka bojuje za vlast a ne za nacismus...

vegetol.mp , Helo

vegetol: Vůbec nepopírám, že podřízli spoutaného četníka. Viděl je a pokud chtěli dál fungovat na území Čech, bylo zneškodnění nutné. Ostatně podobně by se zachovala každá diverzní jednotka. Ne, neznal jsem ho a možná máš nakonec pravdu, že on sám nebyl sviní komunistickou, ale každopádně jim sloužil. Já tohle nechápu. Pokud by Mašínové to samé prováděli nacistům, tak by byli hrdinové, ale když se to provádí komunistům, tak je to špatně? Proč? V čem je ten rozdíl?

Helo: Pokud jde o SS, tak rozhodně. Wehrmacht nebyl otázkou dobrovolnosti. Notabene w. neoperoval na domácí půdě, ale v zahraničí a navíc drtivé procento Němců, kteří nesmýšleli nacisticky, věřili, že jim byla válka vnucena.

na příspěvěk reagoval Helo, vegetol.mp

Morholt

Morholt: "A jestliže někdo v téhle době sloužil dobrovolně v ozbrojených složkách, tak to byla svině komunistická."

Asi takto. To, že podřízli spoutanýho četníka je fakt. To jestli byl nebo nebyl svině komunistická je domněnka a ty to naprosto nevíš. Neznal jsi ho. Je to jen morální berlička, aby se ty jejich činy daly ospravedlnit. Jejich fanoušci si totiž nechtějí připustit, že by rukou jejich idolů umřel nevinnej a slušnej člověk.

Bugrtt: "Tady nejde o žádný velkoboj, ale o osobní svobodu jedince. Celej národ držel tlamu a koukal v 50. letech na popravy lidí, kteří se nebáli dát najevo svůj názor, nebo orientaci."

Ano, některý lidi vyjádřili opačnej názor a režim je popravil. Ale nesnížili se k tomu, že by zabíjeli nevinný. Na rozdíl od Mašínů, který neváhali zabíjet a ještě se s tím v televizi chlubí. Jako sorry, ale tohle nejsou hrdinové. Jen ušmudlaný sráči.

na příspěvěk reagoval Morholt

Spapanek

Spapanek (hodnocení, recenze)

Uz je ti lip? :-)

Diskuze to je, ale tohle si muzete klidne resit i na iDnesu, tam k tomu budete mit i dalsi, dozajista zajimave, nazory.

A muzete to dat k jakemukoli clanku, relevanci to bude mit podobnou. Nebo ve filmu bude neco i o Masinech?

Morholt (hodnocení, recenze)

Tak oni se Mašínové i jako kluci zapojili do odboje za 2.SV. Pomáhali ukrývat sovětského důstojníka, poškodili německý transport atp.. Jinak těch lidí, kteří zahynuli za války během odbojové činnosti bylo u nás dost. Akorát Tři králové byli takoví nejvýraznější. Říkat o gen. Mašínovi, že byl jedním z mála, je z mého pohledu zavádějící.

vegetol.mp

Ale no tak. Byl rok 1951, komunisti řádili jak pominutí, popravovali lidi, zabavovali statky a každý, kdo pamatoval předválečné poměry a poměry v letech 1945-48 musel vědět, že tohle je špatně. A jestliže někdo v téhle době sloužil dobrovolně v ozbrojených složkách, tak to byla svině komunistická.

na příspěvěk reagoval vegetol.mp, Helo

Spapanek

Spapanek (hodnocení, recenze)

A k filmu ani prd. Jeste muzete zacit resit zakon o koureni v restauracich, at to mate komplet... Nechcete si to vyrikat pres zpravy a prestat zaplevelovat tuhle diskuzi?

vegetol.mp (hodnocení, recenze)

"Mašíni se jednoduše nesmířili s velkým bratrem za prdelí a chtěli ven. A byli ochotni pro to obětovat cokoliv."

Jediný, co v první řadě obětovali, byly cizí životy. Jinak to byli sráči, co nic jinýho nedokázali. Prosimtě můžeš mi jen tak mimochodem sesumírovat výsledek jejich akce? Tady kromě těch mrtvých. Zasáhli nějaký strategický komunistický cíle? Nebo v čem spočívá ta jejich úžasnost???

Castrator

Castrator (hodnocení, recenze)

Přisrání se k "hrdinům" a schvalování jejich hrdinských činů z tebe nedělá hrdinu nebo toho, kdo nedrží hubu a krok, jsi na tom úplně strejně jako já nebo vegetol.mp, jen zastáváš jiný názor na Mašíny.

Mašíni hubu a krok drželi, projevili se až ve chvíli, kdy utíkali ze země pryč, a to na člověku, který naprosto nic v systému neznamenal a nemohl se bránit.

Nejsem fízl a nejsem státní zaměstnanec, jen chápu demokracii tak, jak se chápat má a též respektuji právo veřejnosti rozhodovat o věcech veřejných, což například veřejná prostranství jsou. Pokud si přejí kamery pro pocit bezpečí nebo použití záznamů pro dopadení zločinců, tak jejich přání respektuji. Až bude většina těch, kteří si zvolí zástupce takové, kteří kamery z veř. prostranství odstraní (zákonou cestou, vyhláškou), tak budu respektovat i jejich rozhodnutí.

Nejsou všude, i kdyby byly, jsou tam proto, že je tam někdo nainstaloval, a to ne z vlastní vůle, ale jako výsledek nějakého procesu, řízení, a stejně tak je možné tyto kamery odstranit, pokud k tomu bude vůle lidí, kteří o tom rozhodují, tedy voličů.

Až mě bude systém prcat do prdele, tak bude porušovat má práva, která jsou dána Ústavou (konkrétně LZPS jako součást našeho ústavního pořádku), instalace kamer se děla a děje proto, že si to lidé přejí. A jestliže si to nepřejí, dělají málo pro to, aby bylo po jejich.

Samozřejmě vím, že od kamer je jen krůček k tomu, abychom měli kamery i v bytě, a od toho je pak jen krůček k tomu prcání do prdele, takových jako ty jsem už potkal hodně a vím proto, že vše směřuje k naprosté totalitě;-)

Ištván87

Ištván87 (hodnocení, recenze)

Teda, že si kvůli někomu vykastrovanýmu budu muset odhlásit diskuzi zrovna k tomuhle filmu, to by mě ani ve snu nenapadlo.

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál