Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Diskuze

cyphercz

Tak ani jedna strana nečeká, že ten střet  bude trvat věčně. Co tak pamatuji,  tak Inaros chce aby jim planety dodavaly jídlo a úplně se vzdaly cestování vesmírem no a planety chtějí/ potřebuji přístup k branam a nemají dostatek surovin. Spálená země navíc přivede do náruče FN tisice lidi lacnicich po pomstě,  takže by se malá revoluce zeměnila v totální válku. Plus to morální hledisko.  Ale Inaros je jen zfanatizovany naivní pešek v cizí hře, takže je jasné jak to skončí.

SeTTi , cernakus

je možný, že tu situaci vnímám špatně, přijde mi, že vy to vidíte jako něco ve stylu USA vs Bin Ládin po 9-11 a mě jako trochu blázna, co by hodil atomovky na celej Afghánistán a pro jistotu i Irák:)) Zatímco v mých očích jsou ty útoky na Zemi v Expanse mnohem horší než onen 9-11 a Inaros mnohem mocnější než Bin Ládin a nějaká Al-kájda, třeba jsem tu scénu v 1. dílu 6. řady špatně pochopil, ale neříká tam náhodou Avasarala, že už probíhají silné klimatické změny po celé Zemy v důsledku těch útoků a že vědci si ani nejsou jistí, jestli už nestojí na začátku nukleární zimy?? V tom případě je to přece mnohem horší než nějaké dva shozené mrakodrapy, je to potenciálně globálně totálně destruktivní situace pro celou planetu, všechny ty bambiliony lidí a v tom případě by z mého hlediska to vyhlazení Beltu bylo ospravedlnitelné... Stejně tak nevím jaké přesně nezbytné suroviny to zmiňujete, jídlo ani vodu jim Belt přece neposílá, ne? Čili pokud to jsou nějaké horniny používané např. na výstavbu lodí, tak to není něco absolutně nezbytného pro přežití, základem je přece zajistit lidem potravu, k čemu mi budou bohaté zásoby titanu, když 90% lidí na Zemi pojde hlady kvůli nukleární zimě...:) A ještě co se těch dodávek surovin z Beltu týče - pokud je Země s nima ve válce, tak to jim ty suroviny Inaros stále posílá?? Jinými slovy stále spolu obchodují zatímco se zabíjejí? To jsem taky nikde v seriálu nezaregistroval, ale klidně mě opravte:)

na příspěvěk reagoval SeTTi, Khanos, merit1

cernakus

Tady je ale stěžejní faktor počet jednotek jako takových. Mars měl na počátku mít něco kolem 200 lodí a měl mít 2x tolik co Země. Z toho byla část zničena při úvodních potyčkách seriálu.

Těžké jednotky se na boj proti shluku fregat a korvet nehodí a musí stejně zůstat rozmístěny kolem planet kvůli šutrům. To ti potom nechává souboj čistě na lehkých jednotkách. Díky odpadlíkům z Marsu mohlo FN v tichosti vyzbrojit dost lodí, které by podporovaly těch nějakých 22 exMCRN. Plus tam bylo nejspíše několik desítek pirátských lodí. Stanice samotné také nejsou bezmocné. A lehké lodě předpokládám musely být vyslány i na doprovod lodí mířících k bráně. Plus jednotky u brány samotné. To vše v situaci, kdy tě nepřítel v drtivé většině případů vidí přilétat.

Ale celé je to situace jak před Pearl Harborem. Prvek překvapení, oslabený soupeř, dráždění soupeře, kterého když nesrazíš rychle na kolena, tak tě zničí.

cyphercz , SeTTi

cypher:

Ty škody trochu zveličuješ. Země má daleko do meteoritické zimy a schopnost Inarose způsobovat těmito útoky škody stále klesá. Větší škody jsou právě zastavení surovinného toku z Pásu k vnitřním planetám.

A jinak tvé pohnutky jsou řízeny emocemi. To je americká "diplomatická" škola. Ta je vcelku unikátní, protože je zcela na hovno z dlouhodobého hlediska. Správná diplomacie je tak Euroasijská, tedy taková, která zajistila, že po porážce Německa SSSR nejenže nevybil Němce do mrtě (byť by na to dle tvé a americké logiky měl právo), ale dokonce svým "shovívavým" postojem zabránil americkým židům Německo navždy zlikvidovat (Morgenthauův plán). Stejně tak Anglie s Francií donutila SSA, aby společně rehabilitovali Německo založením SRN. Přitom SSSR přišel kvůli Německu o nějakých 25% obyvatel a celá jeho ekonomika byla po válce v troskách. Británie s Francií přišli kvůli Německu o svoje statuty supervelmocí a například Britská ekonomika byla taky v ruinách. Ale prostě jako klasická diplomatická škola to bez emocí přešli, protože se obě Německa hodila oběma blokům proti těm druhým.

Protože je nepravděpodobné, že by ve 23. stoletím převládala diplomatická škola, která se pravidelně neosvědčuje, tak lze předpokládat, že Avasrala a celej government jsou bezemoční, kariérní diplomati, kteří nemají problém jít v pondělí na golf, v úterý si vyhlásit válku a v pátek uzavřít mír, aby si mohli o víkendu v klidu zapařit. Oproti tomu Inaros, je emoční sociopatický psychopat, kterej má rád jen sám sebe a proto je taky vykreslený jako terorista (terorista je vrah, který myslí srdcem, pokud srdcem nemyslí, tak mu říkáme prezident Spojených států Amerických, Ruské federace nebo Čínské lidové republiky :-D

Ostatně buďme rádi, že vůdci jaderných velmocí nejsou jako ty, bo bychom tu už asi nebyli ;-)

Setti:

imho tahle část z knih (a čeká nás v seriálu) mi přijde jako velmi slabá, co se logické racionalizace týče. Prostě autoři nejsou ve orbitální fyzice, jakož i masové logistice příliš kovaní a tak je to celé přitažené za uši. Ale prostě to, jak Svobodná flotila ruzných improvizovaných vraků vymanévrovává mnohem vybavenější, modernější a sofistikovanější Konsolidovanou flotilu mi přijde extrémně nerealistické.

na příspěvěk reagoval SeTTi, cyphercz

cyphercz

Tam to je krapet složitější. Na jednu stranu ano, celý pás kontroluje nepřítel. Jenže planety budou i do budoucna potřebovat zdroje na asteriodech a tamní pracovní sílu. Navíc ne všichni s Inarosem souhlasí a žijí de fakto pod jeho nadvládou. Což je i dokázané v té první epizodě. Schopnost planet se bránit vzrůstá a zástupci jsou stále volení. Dá se před lidmi opodstatnit třeba likvidace 15000 lidí na stanici Tycho jen proto, že byla obsazena a slouží jako servisní středisko nepřítele, kterých tam je řekněme jen desetina populace?

Další je aspekt času. SPOILER: tahle situace v určité variaci opravdu nastane. Oni uvidí, že se k jedné stanici blíží invazní / trestná flotila dlouho dopředu, stáhnou se i s veškerými zdroji a nechají stanici s 10 000 lidmi na pospas. Nechají je planety umřít hlady, žízní, udusit? Ani daná flotila nebude mít dost zdrojů na zajištění potřeb, následné obrany a dojde tím k oslabení obrany vnitřních planet?

na příspěvěk reagoval cernakus, cyphercz

cernakus

Nevím no, je fajn nebýt barbarem, ale pokud na Zemi zemřely už miliony lidí a hlavně celé planetě hrozí, že se stane neobyvatelnou, tak nějaké nóbl ideály by měly jít stranou a poslat na belťáky vše co máme, protože další asteroidy už můžou znamenat naprostý konec... Pokud pak na Zemi nastane opravdická nukleární zima, kdy vymře většina života, tak nevím k čemu pak zbylému procentu přeživších v nějakých bunkrech bude, že se zachovali ctnostně a "férově":)

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, SeTTi, cernakus

cyphercz

Ze dvou důvodů. Za prvé Země (a ani Mars) nejsou barbaři. Vem si, jak teď dostali Amíci napráskáno v Afghánistánu. Znamená to snad, že by kozomrdi (Pásovci) byli silnější a lepší válečníci? Ne to v žádném případě, ale prostě SSA (Země) si nemohly dovolit to tam vypálit. Dokonce ani Sověti (Mars) si to nemohli dovolit a proto obě supervelmoci, pro které by použití taktiky spálené země nebyl technicky vůbec problém, musely strategicky prohrát. Pásovci - to je cca 50 miliónů lidí. Genocida jako prase. Navíc jde o proporce. Inaros sice zabil milióny pozemšťanů, ale těch je 27 miliard. Tedy "ferová" odveta by nesměla zabít více než deset tisíc Pásovců aby to bylo ekvivalentní. Navíc jak zaznělo v 6x01, Pás má silně centralizované a omezené zdroje. Pošleš nukinu na Ganymede a Pásovci pochcípají do jednoho hlady, včetně žen a dětí. To prostě neustojí ani cynik Avasrala (jak politicky, tak morálně).

Druhý faktor je, že Země i Mars Pásovce potřebují. Obě planety jsou dost vyplundrované a nemají surovinové zdroje. Jejich těžba na šutrácích vyžaduje adaptované dělníky. Těmi jsou Pásovci, ne Pozemšťané a Marťané. Je to ekvivalent koloniálních válek. Tak jako Francie nevyhladila Alžír, protože by se pro ní stal kusem neužitečné pouště, nemůže Země vyhladit Pás, protože by nejspíše nepřežila.

Podružné faktory pak jsou, že mocným na Zemi by vlastně ve skutečnosti ani nevadilo, kdyby pár miliard "zbytečných" zmizlo. Faktor toho, že genocida Pásu by mohla vyvolat ekvivalentní genocidní akci od Pásovců na Zemi. A taky značná část (třetina dle knihy) Marťanské flotily přešla na Inarosovu stranu.

Je třeba si uvědomit, že je zde informační disproporce mezi divákem a postavou. Zatímco my víme, že většina Pásovců za Inarosem stojí, Avasrala to neví a vědět nemůže. Zatímco my víme, že desertérská Marťanská flotila už dále s Inarosem nespolupracuje, Avasrala to neví. Zatímco my víme, že je třeba za jakoukoliv cenu obsadit Medinu a doletět si do Laconie pro Duarteho dříve, než ten kripl aktivuje Proteus, Avasrala nemá o tom, co se blíží ani potuchy. Kdyby měla, tak by opravdu Pás vyhladila a kombinované flotily všeho co létá Marsu a Zemi by se probily přes Medinu až do Laconie.

cyphercz (hodnocení, recenze)

Otázka pro znalce - proč Země nepodnikne nějaký "Judgement Day" útok na Belt? Jestli jsem to dobře pochopil, tak celý Belt bez vyjímky stojí za Inarosem (snad krom Drummer), což Země ví, čili proč prostě nepošlou 50 nukleárních hlavic jako malý dárek na všechny ty hlavní asteroidy, zas tolik jich obydlených není, ne? Námitkou by mohlo být, že ty střely budou zničeny nějakou automatickou obranou či tak něco, ale to Země stále nemá stealth technologii? Nebo to jsou Earthers pořád takoví ti knižní dobráci, co by kvůli morálním standardům nemohli způsobit genocidu belťáků, i když na Zemi zařvaly už miliony lidí a planeta se může stát neobyvatelnou??

na příspěvěk reagoval cernakus

SeTTi (hodnocení, recenze)

V minulé řadě měli posádku.  To tam tvůrci nemohli nechat místo Anvara nějakého pilota? Takhle je to takové divné.

cernakus (hodnocení, recenze)

No první díl 6. série za námi. Opět se v něm hovno dělo, ale to u Expanse je víceméně normální, že první 2-3 díly jsou příběhově o ničem. U 13/10 dílných sérií to bylo přijatelné, v případě kdy nám zbývá 6 epizod to považuji za plýtvání časem.

Druhý poznatek, tým dostal zjevně podstatně méně peněz. A jde to znát na efektech, které jsou výrazně horší než v dřívějších sériích. Zejména nahrazení vesmírných scén ryze CGI vč. vesmírných procházek považuji za hodně velký krok vzad a dost mě ryze počítačový Holden na šutráku praštil do očí.

Nicméně ta nejhorší věc je absence Anvara. Nejenže tato série má (měla by) být plná vesmírných bitek mezi Roci a nepřáteli a tudíž absence dobrého pilota je problém, tak se navíc v jeho odchodu na můj vkus dost hnípali. Výsledek je, že jsem se přes jeho absenci nedokázal přenést a vadila mi doslova v každé scéně, kdy by jinak normálně byl.

Pokud toto bude konec Expanse, tak snad jedině dobře. Protože na nízkorozpočťák se zbytečně vyhozenou hlavní postavou asi fakt nemám náladu.

jinak mato331 měl pravdu a já se mýlil. První díl ukázal, že 6. série za 6. knihu nepůjde.

Khanos , Khanos

dík za info, toho vypouštění se právě obávám no, jak píšeš, celá ta linka kolem Naomi pro mě nebyla kdo ví jak zajímavá, radši bych viděl více z postapo Země atp., když už nemůžu mít protomolekuláky a jejich odkaz atd.:) Jsem na šestku dost zvědav

cyphercz

Omlouvám se, teprve teď jsem si všiml, že jsem ti vlastně neodpověděl na dotaz ohledně vtěsnání šesté knihy do 6 epizod.

Myslím, že to možné je, nakonec na scénáři se podílí originální autoři (nebo alespoň jeden z nich). Třetí knihu se jim také podařilo vtěsnat do menšího počtu epizod. Otázkou je, kolik odboček proti knize bude šestá řada mít, nepočítaje adaptaci povídky. A některé linie asi vypustí. Jen doufám, že nebudou podobně jako v páté sérii vypouštět ty nejzajímavější linky na úkor těch méně zajímavých (celá linka o Marské občanské válce pryč vs. Naomi na lodi, akorát 10x déle než v knize = co by diváci viděli raději, hm?).

Sám se považuji za celoživotního fanouška sci-fi a v případě Expanze jsem zažraný fanda, ale jako první potvrdím, že druhá půlka páté série se jim trochu rozsypala pod rukama. Snad se podobná situace nebude opakovat v závěrečné řadě.

SeTTi (hodnocení, recenze)

Jako mě ta další knížka už nebavila. Dokud byli všichni na stejné úrovni a jelo se jednolitým příběhem, tak to bylo parádní počtení, ale jak je začnou drtit technologií na bázi protomolekule s několikaletým časovým posunem, tak to už není ono.

cyphercz

Na rovinu, pátá a šestá kniha mají minimum elementů týkajících se jednich či druhých cizinců, ale něco důležitého, co se jich týče se stané spíše k závěru knihy, ale nechci spoilerovat co nebo jak významnou to má roli. Obě mimošské rasy budou mít významný štěk. Jedna skrze zmíněnou povídku Strange Dogs, odehrávající se na Laconii a druhá... v rámci šesté knihy.

Šestá kniha měla ze všech knih v sérii nejvíc temnou a tísnivou atmosféru a na rozdíl od dřívějších konfliktů (zejména teda v knihách), válka zde byla cítit mnohem víc osobně, nevyhnutelně a depresivně. Sám mám také rád mimozemské linky, ale jejich významnější zapojení mi v šesté knize vůbec nechybělo, právě kvůli výtečné atmosféře.

Jelikož se nejspíš nedočkáme adaptace posledních tří knih, zajíma-li tě mysterióznější linka spojená s mimozemšťany A a B, zkus dát knihám šanci. Kniha 7 se odehrává 30 let po 6 knize a svým způsobem můžeš po šesté sérii přejít přímo k ní. Osmá kniha se potom odehrává další snad 4 roky po té sedmé a devátá kniha... výjde za pár týdnů, takže uvidíme.

Helo (hodnocení, recenze)

cyphercz

No pokud si knížku ještě pamatuju dobře, tak by se tam emzáci ani řešit neměli, to bylo až v další knížce. Proto se toho trochu bojím a obávám se, že ten seriál bude působit strašně nekompletně :(

Khanos

knihy neznám a tak dotaz - myslíš, že ten děj zmáknou vtěsnat do pouhých 6 epizod? Trochu mě překvapilo, že v traileru nebylo skoro nic z těch posledních 10 minut 5. řady, tj ring gates, emzáci, jiné světy atd., tak si říkám, jestli to kvůli budgetu nevypustili a nezaměřili se jen na Inarose...

na příspěvěk reagoval Helo, Khanos, Khanos

cyphercz

Šestá kniha se z majoritní části zaměřuje na vyřešení "lidské" situace ve sluneční soustavě, ale neboj se, dočkáš se i toho, co tě tak zajímá. Některá odhalení budou zajímavá, dá-li se soudit podle knih. Navíc součástí 6 série bude i adaptace povídky Strange Dogs a ta věřím nasytí (nejen) tvou chuť po mimozemské mystery.

Nicméně musím přiznat, že trailer měl menší "hype" než teaser.  Jelikož je ale 6 kniha jedna z mých oblíbenějších v sérii, těším se i tak.

cyphercz (hodnocení, recenze)

trailer mě bohužel vůbec nezaujal, z celé páté řady pro mě bylo nejlepších posledních 10 minut, které se vrátily k ring gates, cizím světům a mysteriózním emzákům, avšak z traileru to vypadá, že nic z toho v šestce nebude hrát hlavní roli (ba jestli vůbec nějakou) a bude to opět akorát kudrnáč a jeho belťáci vs Rocinante... a ještě mi přijde celý ten vizuál traileru nějaký moc přesaturovaný

na příspěvěk reagoval Khanos

Helo (hodnocení, recenze)

SeTTi

Což je taky ale zákeřný a může pak bejt problém si na novýho herce zvyknut, kor když je to jedna z hlavních postav. Třeba u Spartaca, ač vybrali sympatickou náhradu, tak to prostě pak už nebylo ono... takhle z toho aspoň vymáčkli nějaký emoce a vlastně původní způsob smrti FJ aplikovali na Alexe (což je aspoň pro mě pozitivum, protože to ukazuje nebezpečí high G letu).

Helo

jop, tak jsem to ani nemyslel, jen jsem to tak hodil do pléna kdyby si chtěl někdo počíst, dřív se ke mě tyto informace nedostaly:)

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse