Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Diskuze

cyphercz

Země se sice setkala se stealth, ale nemá zdroje se tomu věnovat. Tato technologie prostě nebyla na seznamu priorit příliš vysoko. MARS věnuje značné úsilí (nebo spíš věnoval) výzkumu, Země byla ráda, že našla dost peněz na podporu nezaměstnaných. Jen si vzpomeň na stav flotily v době války s Marsem. Agatha King byla stárnoucí a opotřebovaná kocábka, které v jednom kuse vypadávaly systémy. A to byla vlajková loď Jupiterské flotily.

K možnosti zážehu a následně vypnutí motoru, tato varianta by fungovala, ale také má své ale. V Expanzi když letíš po dráze k cíli, tak do poloviny zrychluješ, pak se obrátíš a druhou polovinu zpomaluješ. Tento efekt jim pomáhá docílit umělou gravitaci (vzhledem k orientaci paluby kolmo k ose lodi a pohonu). Nicméně mnohokrát jsme viděli i limit, v podobě toho, že dosáhnout vyšší rychlosti nejde okamžitě. Tento efekt řešili třeba v epizodě CQB v první řadě, kdy použití torpéd na boj zblízka není efektivní. Kladl jsem si otázku proč a odpověď se skrývá právě zde, torpéda nestihnou dosáhnout takové rychlosti, aby měli šanci proniknout PDC systémy. V knihách je toto řešeno víc, protože cesty po sluneční soustavě nejsou zdaleka tak rychlé jako v seriálu (kupříkladu cesta ze Země k prstenci trvá tuším půl roku). V seriálu tento aspekt značně upozadily, jelikož by se jim s tím špatně pracovalo, asi...

Ale fungujme v hypotetické rovině, že je to možné. Zůstává tu několik překážek. Ta nejdůležitější je rozloha soustavy. Nejkratší vzdálenost v ideální poloze (alespoň tak tvrdí internet) mezi Ceresem a Ganymedem (stanicí pásu na měsíci Saturnu) je skoro 364 miliónů kilometrů, to je víc než dvojnásobek vzdálenosti Země od Slunce. Kolik dalších stanic je rozmístěno po měsících Jupiteru nebo Saturnu a v knize je dokonce zmíněna i základna na Plutu. Cokoliv jiného než útok, který zasáhne všechny cíle ve víceméně stejné době, nebude fungovat tak, jak bys chtěl.

Pak tu ještě zůstává další věc. Ceres je jedno z nejbližších osídlení pásu, zároveň největší a nejdůležitější. V této chvíli hlídaným Marcovou flotilou, tvořenou i Marsskými plavidly. S mnohem lepší technologií, než má Země. I kdyby Země měla a vyslala neviditelné střely řekněme s pomalou dráhou, čím déle poletí, tím větší šance si jich všimnout. Jelikož poletí po dráze relativní od Slunce, je možné, že budou střely zachyceny jednoduchou optikou (budou blokovat světlo). Navíc i po pomalé dráze budou muset v nějaké vzdálenosti před svým cílem zažehnout pohon, jinak si jich hlídky všimnou určitě a při konstantní rychlosti budou sestřeleny i tím nejhorším PDC systémem. S pohonem je zaznamenají a jsem zpátky v bodě jedna. V takovém případě je potřeba vyslat víc raket, aby alespoň některá mohla cíl zasáhnout. Ale to tě obloukem vrací k detekci, čím víc raket, tím větší šance si jich všimnout.

No, a poslední věc, jedna střela by nejspíš Ceres nezničila. Měsíční základny, zejména pokud jsou rozptýleně, by nejspíš nějaký ten zásah přežily. Ale to jsou jen spekulace.

Khanos

to ano, zážeh motoru vidět bude, jenže položme si otázku - je potřeba, aby atomovky měly zaplé motory celou cestu ke svému cíli? Nebo je stačí nasměrovat na cíl, zažehnout hlavní motor u Země, dostat je na určitou rychlost a o zbytek se postará setrvačnost a případné korekce kurzu mohou provádět malé trysky ve stylu dnešních raketoplánů?;) A se stealth technologií se Země za těch 5 dosavadních řad už několikrát setkala, to ji za celou tu dobu nedokázaly ty tisíce vědců rozlousknout? Tomu se mi nechce věřit, resp. pokud to nějak specificky zmiňuje např. kniha, tak mi to přijde jako celkem plot hole, opět vzhledem k tomu, co má Země za zdroje, ať už lidské, či technologické...

cyphercz

Jde o to, jak stealth technologie ve světě Expanze funguje. Nečiní lodě a rakety neviditelnými, pouze maskuje odpadní teplo a neodráží ladar. Pokud ale produkuješ aktivní tepelnou stopu, třeba ve formě hvozdu z výstupní trysky, tak je ti stealth na nic. V první sérii Donnager také viděl přilétat fregaty třídy Amun-Ra (Anubis), navzdory jejich stealth technologii a to proto, že viděl stopu motoru. Asteroidy žádný motor nemají.

Když v první epizodě Anubis zničil Canterbury, Cant jej neviděla, dokud neaktivoval pohon a zbraně, pak se jim na ladaru rozsvítil jak vánoční stromeček.

Absence stealth technologie pozemšťanů je dána knihou i seriálem, řeší to napříč první sérií.

Khanos

Ad rakety a stealth - pokud se nepletu, tak se v Expanse dají zamaskovat nejen celé lodě, ale i asteroidy, čili proč by měl být problém zamaskovat obyčejnou nukleární raketu? Pokud je odpovědí, že Země tu technologii nemá, tak bylo to někde výslovně řečeno či to je dáno knihou?

Jinak jsem každopádně moc zvědav, jak tu šlamastyku bude řešit seriálová Země:)

cyphercz

Nemají tisíce lodí a po válce s Marsem v druhé řadě bych řekl, že nemají ani stovky. Mars je v chaosu po dezerzi časti jeho flotily. Navíc po více než rok probíhal odliv lidí do kolonií. Tolik ke stavu flotily.

Země nemá maskované střely, v knize takové ani nejsou, v seriálu zmínily neviditelné střely jednou v případě Marsu na začátku páté řady.

V hypotetické rovině je možné podniknout hromadný útok na pás, ale jak bys chtěl koordinovat útok tak, aby proběhl simultáně to nevím a jakmile by bylo patrné, že Země podniká hromadný útok, pásané by evakuovali všechny cíle seč by jim síly stačily. Logistika plošného (nebo spíš prostorového) útoku na celou soustavu je tak extrémní, že bych ji považoval skoro za nemožnou, určitě v situaci, ve které se Země i mars nachází. Jakmile se totiž pásané rozprchnou, nikdy je nedostaneš všechny. Co se zdrojů týče, rád bych upozornil na to, že dokud Svobodná flotila ovládá Pomalou zónu/prstencový prostor, nemusí čerpat zdroje ze Země ani Marsu, mohou krást koloniím. Ovládnutí prstencového prostoru je složitější, taktiku takového boje probíral zrovna dezertující admirál Marsu v páté řadě, když jej navštívil Alex. Nicméně jelikož je nejspíš jasné, že Medina a Pomálá zóna je nejdůležitější strategický cíl v soustavě, šestá řada bude tento aspekt rozebírat a proto bych, opět, nezacházel moc do detailů.

Co se individualismu pásanů týče, ty v tom vidíš slabost, já potenciální nebezpečí. Centralizované vedení má řekněme soubor reakci od dostupných až po ty nemyslitelné. Každý individualista bude mít menší rozsah, ale stejného druhu. Najednou tu máš neznámý počet množin reakcí, které se budou částečně prolínat, ale každá bude mít teoreticky něco unikátního. Co se dostupných lodí pásanů týče, myslím že nikdo ani pásané neví, kolik lodí vlastně pás má. Ale prospektoři, transporty, koloniální lodě, kurýrní lodě, osobní lodě... do výčtu by se asi našly i další. Modifikovat je pro potřebnou vojenskou akci by pro pásany nebyl problém, vzpomeň si jen v první řadě, kdy strýček Matea obrátil proti Marsské patrole síť naplněnou ledem.

Khanos

vezměme to hypoteticky - my jakožto diváci víme, že Marcos je na jednom z hlavních asteroidů, není na žádné lodi, za předpokladu, že Země dokáže zamaskovat své nukleární střely a koordinovat útok na všechny hlavní Belt obydlené asteroidy, tak jak tu píšeš, zbydou nám ve sluneční soustavě pouze Belt lodě. Zmiňoval jsi, že jsou jich tisíce, já knihy nečetl, ale z tv show mi to nepřijde, nebyly pak ukázané bitvy mnohem větších rozměrů? V tv show proti sobě vždy bojuje max 5 lodí z každé strany, pokud Belt, Země aj. měli tisíce lodí, tak by to měla být mnohem větší řež, ne? Čili zničení asteroidů by pár Belt lodí dozajista přežilo, ale co oni zmůžou? Jak už tu někdo zmiňoval, ty lodě a jejich posádky by byli naprostí outcasti bez jakéhokoliv bezpečného přístavu, všechny jejich asteroidy byly zničeny, čili by jim velmi brzy došly zásoby, přičemž by je flotila Země lovila jednoho za druhým... to mi nepřijde jako nějak velké riziko

Khanos (hodnocení, recenze)

Konec šesté knihy si vybavuji věrně, myslím, i když je to už nějaký ten pátek, co jsem ji četl. Myslím, že existuje hranice mezi "pohádkovým" koncem a pozitivním koncem. Ale v debatě na toto téma má myslím smysl pokračovat alespoň až po konci šesté série, nejsem si jist, že by spousta zdejších diskutérů vlažně ocenila vyspoilerování zápletky.

Aniž bych zabíhal k detailům, já konec považuji za přijatelný výsledek toho, co se dělo předtím a jediné co bych k tomu dodal je to, že když strašně dlouho tlačíš jedním směrem, časem dojdeš na konec a jediný možný směr jak pokračovat, je se obrátit a v tomto duchu vnímám vyústění já.

Apropo blížím se konci deváté knihy a jsem nadšený, čte nebo četl ji zde ještě někdo? Pád Leviathana se zatím jeví jako velmi důstojný konec, jsem asi ve dvou třetinách...

SeTTi

Rada by som verila, že ľudstvo je niečo viac, ako trochu sofistikovanejšia živočíšna ríša. Že ozbrojené konflikty sú len jednou z ciest k vyššiemu vedomiu. Súhlasím, že vojny boli často hybnou silou pokroku, ale ak to nepokazíme, tak sme na dobrej ceste pokrok dosahovať aj bez nich. A z toho, čo píšeš, podobne bude končiť aj Expanse.

SeTTi (hodnocení, recenze)

merit1

Zanikla by. Většina toho co lidstvo v dějinách dokázalo bylo zapříčiněno válkami. Velké říše, které nejvíce posunuly vzdělanost nebo pokrok nevznikly mírovou cestou. Nejrychlejší vzestup byl vždy popohnán zbrojením. Agrese je naše druhová přirozenost. Díky ní jsme ti, kteří přivedou tuto planetu a drtivou většinu živočišných druhů k záhubě. Ne nadarmo vědci dospěli k závěru, že pokud by lidstvo potkalo ve vesmíru inteligentní bytosti, tak by to skončilo pouze dvěma možnými scénáři: vyhladíme je nebo oni nás, protože opět by náš protivník byl alfa tvorem jejich světa a musel by ho ovládnout na úkor dalších.

A k Expanzi: Tady by obyvatelé planet tvořily většinu lidského druhu, která by čelila hrozbě vyhynutí útoky z pásu. V tomhle úhlu pohledu dává smysl zlomit menšině vaz. Stačilo by zničit opěrné stanice a kontrolovat prstencovou bránu. Druhý pohled na věc. Planety celé generace využívají obyvatele pásu, odpírají jim lékařskou péči, jídlo, vodu, vzduch. Přiživují se na jejich práci a jejich dětem odpírají přijatelnou budoucnost. Jsou to v podstatě takoví novodobí otrokáři. Dává jim smysl srazit Zemi s Marsem na kolena, připravit je o možnost kontroly nad jejich životy a přinutit je splatit dluhy za několik generací.

Kdo četl knížky ví, že to dopadne jako každá správná pohádka, kdy a rozum zvítězí nad křivdami. A opět se kruh uzavře a konflikt posune lidstvo na novou úroveň.

Khanos

Máš pravdu. O efekte motýlych krídel môžme rozprávať hodiny, a je to v podstate trochu neplodná diskusia. A aby som sa vrátila k seriálu, Marco Inaros je pre mňa zosobnenie človeka, ktorý jedná hlavne pudovo a sebecky, aj keď jeho ciele sa navonok môžu zdať ušľachtilé. Ohrozuje nielen svoj ľud, ale aj celú civilizáciu. Nemá trpezlivosť, ani štátnickú schopnosť. Jeho charizma a vášeň mu dopomohli k ceste vodcu, ale s týmito atribútamy sme sa už v minulosti stretli a z dlhodobého hľadiska znamenali len množstvo obetí a v konečnom dôsledku prehru.

tomas.malo

Jasne, aj to je možnosť. Chcela som tým len povedať, že dilema menšieho zla je takmer rovnako amorálna ako genocída. Je to len jedno z ďalších ľudských ospravedlnení nemorálneho konania. Čo je viac ? Prežitie, alebo svedomie ? Takmer Hamlet :).

Khanos (hodnocení, recenze)

Stejně tak může být Einstein nebo Matka Tereza ve skupině, která v této naší situaci odmítne řešení v podobě genocidy, a která bude následně zničena nepřátelskou akcí. Myslím, že tyto scénáře jsou příliš hypotetické, než aby měly skutečný vliv na výsledek. Takovýmto teoretizováním můžeme řešit, že pozdržení útoku o den může mít za následek že někdo unikne ze zóny zkázy, nebo do ní naopak příjde. To by nemělo konce...

tomas.malo

Genocídou myšlienku nezabiješ, tá predsa nie je izolovaná. A idea menšieho zla, ktoré vyžaduje obete, je opäť minimálne diskutabilná ( z môjho pohľadu neprijateľná ). Čo ak v skupine, ktorú si obetoval, je napr. nový Einstein, Botticelli, alebo matka Tereza ?

na příspěvěk reagoval tomas.malo

SeTTi

A práve o to tu ide, netočiť sa v kruhu. Byť zahnaný do kúta a nereagovať živočíšne je obrovská výzva a neviem, či sme toho vôbec schopní. Ale zaujímalo by ma, pokiaľ by sme takej reakcie boli schopní, kam by to civilizáciu posunulo. Pasívna rezistencia a vnútorný rozklad nepriateľa sa využíva naozaj zriedkavo.

na příspěvěk reagoval SeTTi

tomas.malo

Pásané dokáží přežít ve vesmíru i v takových případech, který by vnitřní obyvatele zanechal v zoufalství a Země je statický cíl, který můžeš napadnout i kamením. Myslím, že riziko převyšuje potenciální zisk.

V případě otázky že násilí vyřeší problém si nemohu nevzpomenout na období, kdy jsem četl Heinleina, dodnes jefnoho z mých nejoblíbenějších autorů. Akorát v tomto případě bych dodal, že násilí možná vyřeší aktuální problém, zavdá ale příčinu vzniku nového problémů do budoucna.

Řekněme, že by se podařilo pás vyhladit a nahradil bys pásany levnou pracovní silou ze Země, či Marsu, časem by se situace opakovala. Lidé by se generačně přizpůsobili vesmíru a ztratili by schopnost žít na planetě. Opět by vznikli pásané, kteří by tuto skutečnost vnímali jako svoje pokoření a zotročení. Byl by to nádherný příklad opakující se historie.

tomas.malo (hodnocení, recenze)

Zapojím sa do zaujímavej debaty :-)

História ukázala niekoľko príkladov, keď...

1. Zabitie jednotlivca nepomohlo, len ho nahradil ďaľší - Al Kajda, Taliban, ISIS a pod.

2. Použitie tvrdej sily a zabitie stoviek tisíc zachránilo niekoľko násobne viac životov - použitie atómových bômb.

Ideálne by bolo zabiť samotnú "myšlienku", ale na to treba spáchať genocídu. V záujme väčšiny, obetovať menšiu. Proste menšie zlo. V prípade tejto fikcie, okej, možno by nejakí Belťáci prežili na lodiach, ale bez surovín, jedla, budúcnosti atď. Zem a Mars by síce stratili lacnú pracovnú silu, ale to by sa časom vykompenzovalo...

na příspěvěk reagoval Khanos, merit1

SeTTi (hodnocení, recenze)

Tak tady je zásadní hledisko. Pokud člověka, který je nejnebezpečnější tvor na Zemi, který jako jeden snad ze tří zabíjí pro zábavu zaženeme do kouta, tak v sobě najde právě tu přirozenou brutalitu do té doby potlačenou výchovou, kulturou a prostředím a začne kopat. Proto z pohledu obyvatel planet dává smysl eliminovat hrozbu z pásu a pokud by se planety uchýlily k preventivním úderům na infrastrukturu pásu zase dává smysl radikalizace statisíců lidí, kteří tam bydlí.

Khanos

Rozmýšľam nad možnosťou planetárnej obrany, ktorú si spomenul. Áno, strategicky by sa vyhladenie protivníka dalo obhájiť, ale ako sám naznačuješ, bolo by to trpké víťazstvo. Rovnako súhlasím, že pokiaľ cieľom nie je vyslovene viesť vojnu, je totálne netaktické dávať nepriateľovi dôvod na další boj. Moja reakcia sa týkala skôr pohnútok zjednodušených a unáhlených. Každopádne, som rada, že tu len tak teoretizujeme. Nerobím si ilúzie, že v realite dnešného sveta sa presne tie primitívne a zjednodušené pohnútky bežne neuplatňujú :(.

Gertrudo

To beru, ale všichni v pásu nejsou Marco. Zatím se nikdo neprojevil jako takový fanatik, jako on (nepočítám labilního Filipa). Ale když zaútočíš plošně na pás, kolik dalších Marců si vyrobíš? O tom to je. V pásu je spousta lidí trpících antipatií k vnitřním planetám, ale ne každý ji nenávidí a už vůbec ne každý by nenávist přeměnil v přímou akci.

Co se "uzemění" Země týče, snad tu nebude vadit menší knižní spoiler, ale v knize to bylo trochu jinak. Předně, Země neměla žádný zázračný Sentinel pozorovací systém, schopný detekovat neviditelné asteroidy. Proto Země povolala celou svou flotilu na stráž, aby planetu hlídali před dalšími hrozbami. V tomto bodě se dá trochu přemýšlet na mírně pokulhávající logikou, v seriálu je to ale vysloveně bota. V páté řadě jim stačily orbitální obranné systémy na neviditelné asteroidy a tady potřebují celou flotilu na asteroidy viditelné, ale co už, je to stále jen fikce.

Nicméně žádný útok by nedokázal zničit celý pás. I kdyby zaměřili největší populační centra, základny a asteroidy, spousta pásanu tráví většinu života na lodích a těch jsou tisíce po celé soustavě. To by Země nedokázala ani v případě, že by nehlídala svůj koutek vesmíru.

A ještě k charakteru Marca, myslím, že teď už je snad každému jasné, že Marco možná je produktem svého prostředí v opozici proti vnitřním, ale jeho krusáda je hnaná jeho egem, nikoliv přesvědčením.

Gertrudo (hodnocení, recenze)

Khanos

Tu nejde o to vidiet nepriatela v kazdom. To co spravil Marco s podporou velkej casti pasu(nenavist k Zemi tam je zakorenena hlboko, nehovorim ze bezdovodne), nema ani v historii ludstva ekvivalent(neratam genocidy, ktorych par bolo na bezbrannej casti obyvatelstva, ale nikdy ziadny dobyvatel nechcel znicit celu krajinu uplne so vsetkym). Proste on nechcel iba Zemi napr pohrozit, na to by stacilo par asteroidov, a obcas jeden pustit, ale on ich pustil za polroka 200 ci kolko, a stale pusta dalsie a dalsie, to uz fakt je o tom ze nakoniec by znicil Zem, alebo teda skor ludstvo na Zemi. A cielom Zeme by malo byt zabranit dalsim utokom za akukolvek cenu, hoc aj znicenim pasu, keby to zastavilo prival dalsich asteroidov.

Ale Zem vyclenila na marcosa iba Rosi:). Kedze sledujeme fikciu, tak samozrejme to na marcosa staci. V reale by to bolo dost uboha odpoved najsilnejsej planety.

Gertrudo

Neobhajuji ustupování grázlům. Ale jedna věc je bojovat s nepřítelem, druhá vidět nepřítele v každém. V situaci jako je tato by 99% lidí bylo příliš vystrašených dělat cokoliv, natožpak podnikat agresivní kroky vůči protistraně. Pokud ale vytvoříš situaci takovou, že nemáš na výběr a ti stejní lidé se změní v zaryté zealoty kteří pro kapičku tvé krve nebudou váhat překopat celý vesmír, své věci nepomůžeš, jen si možnost vítězství, potenciálně i prohry, výrazně zhoršíš. Věřím, že by si v historii našel dost takových příkladů.

merit1:

Pokud si přečteš pozorně, co jsem psal, zjistíš, že neobhajuji genocidu, uvedl jsem jediný příklad, který mně napadl, kdy by masový útok tohoto typu nebyl výsledkem rozbouřených emocí, ale strategie. Totální válka je něco, do čeho si lidstvo nedokáže nikdy dostat, protože v totální válce nebojuje armáda, nebo vzbouřenci, nebo vybranní jedinci, v té bojují všichni jedinci celého druhu/rasy/skupiny.

Dokonce se proti tomu nestavím ani z tebou proklamovaného pohledu. Válka by nejspíš nikdy neměla být oproštěna od lidského pohledu, protože to je nejúčinější způsob, jak ji zastaavit, ale ani to není důvod, proč se stavím proti tomuto útoku. Důvod je jasný, nevytvářet si víc nepřátel, nevytvářet situace, které seberou tvým protivníkům všechny důvody přestat válčit. To je ten hlavní důvod, proč masový útok na pás je nerozumný. Válka je jedna strašná věc, kterou doufám nikdy nezažiju.

na příspěvěk reagoval Gertrudo, merit1

cyphercz

Prečo predpokladáš, že by som sa chcela nechať vyvraždiť ? :) Som presvedčená, že by sa dali použiť aj iné metódy, ako preventívne ukončenie všetkých a všetkého. Niekedy stačí zlikvidovať samotné jadro problému...

Khanos

Primitívny, prirodzený, pudový... Je jedno, ako to nazveš, ale vo chvíli, keď sa uchýlime k takémuto jednaniu, stane sa z nás zver. Nepoznám z histórie ani jeden príklad, kedy by bola genocída ospravedlniteľná, pretože sa ospravedlniť proste nedá. Ten príklad, ktorý si uviedol ohľadom nazerania na činy s odstupom času, je krásnou ukážkou. Vtedy sa ľudia chceli mstiť a možno na to aj mali dôvody, ale či sa im skutočne uľavilo a či to skutočne bolo prospešné pre spoločnosť je otázka. Skôr nie a navyše zasiali ďalšie krivdy. Naša civilizácia, ak má napredovať, musí vedieť nájsť balans, ale hlavne by sme nemali dovoliť neopodstatnené násilie za účelom pomsty, alebo vyhladzovania. Ja mám proste oveľa radšej diplomaciu, rozum a vizionárstvo, ako hrubú silu.

Gertrudo (hodnocení, recenze)

Khanos

A pritom sa staci pozriet na historiu, aby si vedel ze takto to nefunguje.

Ustupis grazlom, a iba im pomozes.

Vsak si len pozri co sa dialo pred druhou svetovou, ako vsetci ustupovali hitlerovi. V podstate vtedy riadili tie krajiny presne ludia ako ty. Ustupime, vsak hitlerovi to bude stacit, a ziadna vojna nebude.

Potom japonsko, defacto uz prehrali vojnu ale vzdat sa nemienili. Az atomka ich presvedcila.

Cize idiotom ako je marcus musis ukazat ze mas vacsie gule ako on, inak prehras ty.

cyphercz

Pořád tu ještě zůstává to taktické hledisko. Vybombardováním civilistů radikalizuješ ty ostatní. A pokud jich do teď nebylo dost, bude jich víc. Pokud měli doteď nějaké hranice, pak je mít nebudou. Někomu zabiješ rodiče, děti, partnery na Ceresu a přeživší se nezastaví před ničím. Pak bude stačit jeden pásan, s trpělivostí, nenávistí v srdci a vynalézavostí a situace bude opět horší.

Abych se na věc ale podíval i z druhé strany, morálka je jediná věc, která je schopna nějakým způsobem brzdit naše destruktivní schopnosti. Může se zdát, že vrhání kamenů na Zemi je to nejhorší, ale krutost by jistě dovedla vymyslet ještě zákeřnější a bolestnější způsoby jak ztrestat Zemi.

na příspěvěk reagoval Gertrudo, cyphercz

merit1

Pokud bych žil na Zemi v realitě The Expanse a belťáci, kteří většinově podporují Inarose, na mě nejen že házeli jeden asteroid za druhým, ale reálně by hrozilo, že se Země promění v neobyvatelnou, čili že zemřou miliardy lidí po celé planetě, tak ano, sáhnul bych ke genocidě Beltu oním jaderným útokem na všechny asteroidy... klidně si tím buď pohoršen(a), já zas jen kroutím hlavou nad lidmi, co by se velkoryse nechali vyvraždit:)

na příspěvěk reagoval Khanos, merit1

Khanos (hodnocení, recenze)

Primitivní je jeden ze způsobů, jak něco označit za přirozené. Lidská společnost svázala své reakce morálními pravidly, které ovšem nejsou vrozené a proto musí být vědomě kontrolované. Rozdíl mezi tím, co je přirozené a tím, co je naučené, vytváří právě takové rozpory.

Aniž bych chtěl obhajovat jakoukoliv stranu, existuje jeden důvod, kdy by byl protiútok tohoto typu myslitelný. V totální válce (kdy je do války zapojen každý jedinec druhé strany-což není tento případ) a v případě, že by výsledkem takového útoku nebyla pomsta, ale snaha zlikvidovat schopnost nepřítele podnikat další útoky. První povinností vlády je chránit svůj lid, nikolv lid nepřítele, ani svou morálku. Nicméně toto by měla být vždy až druhá možnost po té úplně poslední. A opět, v tomto případě to neplatí.

Z pohledu třetí strany je vždycky snadné takové věci hodnotit. Připomíná mi to trochu článek, který jsem četl někdy před rokem, kdy dnešní generace hodnotily údajnou nepřiměřenost chování čechů po konci druhé světové války k německým občanům na našem území. Pro nás jsou to jen informace oproštěné od osobní roviny, ale pro tehdejší lid to byla realita. Můžeme mít svůj názor, ale nepřisluší nám takové věci soudit.

Zde se jedná pouze o fikci, ale i tak je potřeba zvážit obrázek v plné velikosti předtím, než se unáhlíme k jakémukoliv posuzování toho, co je a co není adekvátní.

cyphercz

Ty si fanúšik genocídy ? Ak opomeniem, že sa jedná o vrcholne amorálny a nehumánny akt, tak je zároveň aj veľmi primitívny. Okrem chvíľkového uspokojenia iniciátora nič pozitívne neprinesie.

cyphercz

Pominu-li některé hlouposti, které zde v diskuzi padly, seriál už na tuhle otázku odpověděl, a myslím celkem věrohodně, v páté řadě. Inaros a jeho parta jsou skupina, ne celý pás, ale pokud podniknou zobecněný útok na pás, radikalizují i ty, kteří s tímto bojem nechtějí mít nic společného. Namísto stovky nepřátel odhodlaných tě zničit, budeš mít tisíce, pak milióny. Navíc, pásani žijící na základnách a asteroidech ve finale nejsou tím skutečným nebezpečím, to se skrývá v tisících pásanských lodí po celé soustavě, které mohou potenciálně podniknout nepřátelskou akci.

Jinak start šesté řady se povedl a rozhodně mi spravil chuť po nevyvedeném závěru předchozí řady, kdy nejzajímavější část knihy byla zcela vypuštěna a nahrazena prodlouženou verzí Naomina úniku z té vesmírné pasti. Jsem rád, že seriál buduje atmosféru namísto toho, aby servíroval nonstop akci, o které ve finále ani šestá kniha není. Střetu tam bylo dost, ale byla to hlavně depresivní atmosféra války a absence snadné možnosti, jak z této situace uniknout, co šestou knihu táhlo. Stejně jako vyhlídky na budoucnost, kterou tato válka nevyhnutelně přinesla. Absence Alexe bolí, ale méně než jsem si původně myslel.

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse