Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

Diskuze

cyphercz (hodnocení, recenze)

Co jsem četl tweety těch "zneužitých" dívek, tak v podstatě šlo akorát o to, že je Cas chtěl ošustit a pak je poslal do prdele když nechtěly, to je celé... nevidím důvod proč by tohle měl vůbec někdo řešit, jestli ho za toto vyhodí nebo budou nějaké právní tahanice, tak ten západ se fakt v **** obrací....

fabecc1222

No to mě na tom metoo štve nejvíc, že stačí pár tweetů a člověk má v řiti kariéru, místo toho, aby se fakt počkalo na vyšetřování a ukázalo se teda, kde je pravda. Tak snad tady fakt počkaj na výsledek vyšetřování.

fabecc1222

fabecc1222 (hodnocení, recenze)

Helo

No taky se můžou tvůrci leknout, pokud se rozjede hned nějaká kampaň (ta se rozjede klidně i v případě pozdějšího prokázání neviny) a vyhodí ho rovnou pro sichr, aby se pojistili napřed.

TheDarKnig

No, co zatím čtu, tak ho aspoň hned nevyhodili, ale objednali vyšetřování a Cas Anvar prej spolupracuje. Takže dokud platí presumpce neviny a nevyhodili ho hned, jak někdo něco kváknul, tak v pořádku. A na závěry bude čas až po samotným vyšetřování. Budu doufat, že se to nepotvrdí... pokud ano, tak to bude škoda, tu postavu zahrál dobře :(

na příspěvěk reagoval fabecc1222

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

cyphercz

Já jsem se na to konečně taky podíval a opravdu ačkoliv třetí řada se mi líbila v mnohém více, tak stále si to udržovalo vysokou úroveň. Opravdu nevěřím že je to o knihách, je to o tom, jak to ti tvůrci zrealizují. Třeba vesmírné záběry, nádhera, detaily lodí jsou neskutečné, včetně záběry i na planety. Možná děj probíhá stejně pomalu jako v Picardovi, ale narozdíl od Picarda umí ten děj vygradovat a všechny dějové linie spojit a nalákat na další řadu. V neposlední řadě, ikdyž je to temné dramatické scifi a tvůrci se nebojí oddělat nějakou tu postavu, umí to prodat, že člověku je té osoby i líto. Je vidět že přestože se některé postavy mihnou pouze na řadu, umí s nima pracovat. V neposlední řadě, výběr herců, běloši to nejsou, je tam naprosto stejná diverzita, možná ještě větší, ale ty postavy mají hlavu a patu. Opravdu jsem chrochtal blahem, tvůrci opravdu znovu nabídli divákům kvalitní produkci a pátá řada je naprosto opodstatněná.

cyphercz (hodnocení, recenze)

Slyšel jsem na tenhle seriál chválu už několikrát, ale teprv až teď jsem se k němu dokopal, jsem 3 epizody před koncem 2. řady a je to kurevsky dobrý, a to prý je třetí řada stejně dobrá, ne-li lepší jízda:) Určitě jeden z nej scifi seriálů dnešní doby a balzám na duši po shitech jako Star Trek Discovery nebo Picard:)

na příspěvěk reagoval Shakaar

BackPa

BackPa (hodnocení, recenze)

SPOILER sdfncdjklcndcProtože mi zabili oblíbenou postavu fjdncjdncdc.

booczech

Drive to teda mělo, neskutečně jsem si to užíval celou dobu. Jen je smutné, že ti to pak vydrží jenom chvilku (když si to nešetříš, protože tě to tak strašně moc baví :)

booczech

booczech (hodnocení, recenze)

Dokoukaná čtyřka a dobré. Ale nemělo to prostě tu šťávu a drive jak druhá a třetí série. Za mne je vlastně pořád vrchol druhá část druhé séria a první polovina třetí.

TheDarKnig

No pokud jde o knížku, tak si představ děj čtvrtý série okleštěnej o to kolem Mediny a Inarose a Bobi... vlastně jen ten Ílos je v knize a co si pamatuju, tak tam toho není o moc víc (nebo míň), než co je v seriálu a jsou tam víc řešený a rozvedený ty témata "nelegální" kolonizace planet, Holdenovo zodpovědností za všechno, Elvino holčičí zaláskování do Holdena jakožto hrdiny a borce, za kterýho se on sám ovšem nepovažuje (Elvi tam má vážně dost prostoru) a i ta Luciina (nebo Felciina? Teď nevím, která je která), touha studovat a nedřepět v takový díře, jako je Ílos... :D JAko měl jsem z tohohle knižního dílu smíšený pocity. Trochu mi to připomnělo Malaz, že se ten příběh strašně vlekl, ale vyvrcholení už bylo dost uspokojující :D

Jako ty knížky jsou super, ale je fakt, že se možná připravíš o pár pěkných překvapení. Na druhou stranu ty překvapení vyzní dost hustě i v knížkách, takže... těžko říct. :D

Helo

Jinak to, že je čtvrtá série více zaměřená na postavy, se mi dost líbilo (i když v knize to třeba bylo až moc na úkor děje, nevím :)

Zatím jsem jinak četl jen první knihu, uvidím zda se během čekání přinutím k dalším nebo raději počkám na seriál. Má to své výhody i nevýhody.

Helo

Dějová linka s Bobi je prý adaptací nějaké/nějakých doplňujících povídek nebo něčeho takového.

Gladiator15 , TheDarKnig

Mě dvojka taky asi bavila nejvíc. Od pádu zrcadel na Ganymed mě to úplně dostalo. Trojka už mi tak dobrá nepřišla. Nechci teda dělat takovou tu trapnou věc a odvolávat se na knihy, ale zrovna knižně mi tahle část přišla asi lepší (kdež u první a druhý série/knihy jsem byl spokojenej v obou případech). No a co se týče čtyřky (zatím, do konce mi chybí ještě 4 epizody), tak jsem se trochu bál její seriálový adaptace, protože toho děje k vyprávění tam moc nebylo a co si pamatuju, tak tady knížka místo toho šla ještě víc na postavy - třeba Elvi Okoye tu měla obrovskej prostor... no a zatím byly ty obavy lichý, páč ten nedostatek děje pořešili přípravou na události série/knihy další (snažím se moc nespoilerovat), takže to jako celek bude působit snad ještě líp v dalších řadách. Jen jsem teda zvědavej, co zamejšlí s Bobi, páč ta je tu teď fakt oproti předloze dost navíc, ale nejspíš maj nějakou vizi a dostanou jí tam, kam maj.

BTW: Četl tu ještě někdo knihy?

Gladiator15

Jo? U mě byla třetí série zatím asi vrchol série, všechny ty brutální momenty, kdy se vše co doposud lidstvo znalo, začalo rozpadat a měnit. Do toho stále to pnutí mezi frakcemi. Návrat jistého detektiva a představení jedné z nejzajímavějších (a nejlépe zahraných) postav - Klaese Ashforda. A pak ten epický závěr, který otevřel vesmír přesně tak, jak jsem doufal.

Jestli se ti vlekl děj tam, bojím se, že se ti bude vléct i v čtvrté sérii, která je v určitém ohledu podobná a slouží spíše jako základna pro další vývoj postav, vesmíru i děje. Ale já si užíval každou minutu :)

Gladiator15 (hodnocení, recenze)

Helo

Ale paradoxne druhá séria ma bavila omnoho viac. Ten konflikt medzi Zemou a Marsom a konšpirácie okolo toho mi prišiel omnoho zaujímavejší. V prstenci sa to začalo strašne vliecť. A úplne vypadla moja najobľúbenejšia postava. Chrisjen a to jej neustále fuck of je best :D A hlavne, stále čakám kedy raz na konci vety povie Keelah Se'lai :D

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, Helo

Gladiator15 (hodnocení, recenze)

Helo

Ale tou hnusnou politikou a rasizmom mi to ten Babylon 5 pripomína. I keď ten bol v tomto ešte omnoho temnejší.

TheDarKnig

Což detektivní část jsem konkrétně nemyslel, ale spíš ten celkovej feeling mi k sobě úplně nejde. ME mám spíš pořád někde na pomezí silný inspirace SW a Babylonu 5, kdežto Expanse... mi nezapadá tak nějak nikam :D Ale to je silně subjektivní věc, takže... :)

na příspěvěk reagoval Gladiator15

Helo

Jo, neříkám že tak působila ta detektivní část, ale to prostředí sluneční soustavy a ta tajuplná atmosféra kolem protomolekuly - nejvíce se to podobalo ME v momentu, kdy někde v druhé polovině první série přišli na tu opuštěnou loď. Úplně jak bych viděl průzkum toho mrtvého Reapera v ME2. Nádherně znepokojivá atmosféra (i když v reaperovi to bylo asi ještě lepší).

TheDarKnig

Jo? Já jsem si to kvůli tomu úplně odlišnýmu a fest realistickýmu pojetí nikdy nespojoval, ale je fakt, že kdyby existoval prequel ME o objevení protheanskýho artefaktu na Marsu, mohl by vypadat nějak takhle... :D

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse