Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

FoboSVK

Vo filmoch, ktoré zobrazujú príbeh o ľuďoch s mentálnou poruchou to všetko stojí na predstaviteľovi oného konkrétneho človeka (Rain Man, Čas prebudenia, Moja ľavá noha...). Dej nebýva obzvlášť výnimočný, aspoň nie tak, aby som si ho dokázal zapamätať aj po mesiaci. A pri tomto filme si vlastne nespomínam na dej alebo hudobnú stránku. Pamätám si len neuveriteľný výkon mladého DiCapria a Deppa (vlastne Gilberta) s neuveriteľnou bratskou láskou. Becky, matka, sestry majú iba vytvárať konflikt pre tieto dve postavy. A vystúpenie Ernieho a Gilberta mi stačilo na to, aby som ho zaradil do môjho zoznamu obľúbených filmov. ()

LencaN

Zvláštní film. Má pomalé tempo. Sice se tam dějí někdy hodně drsné věci, ale pořád to není nic hororového, u čeho by se vám divoce rozbušilo srdce. Silný příběh člověka osloví a přinutí, aby se zamýšlel nad osudy těch lidí. Depp tady byl ještě přirozený, nepřehrával a všeho se ujal se ctí bez ztráty puntíku. Mladé slečny, jak Gilbertovy sestry, tak Becky, hrály moc dobře. Ale stejně ... mohlo být ve filmu sto dalších filmových star a na Lea by neměly. Myslím, že za tenhle film měl Leo toho Oscara dostat, ne za Revenanta, kde se hlavně plazil. Mentální postižení není nic příjemného a vůbec nemohlo být jednoduché to zahrát tak, aby to bylo citlivé a uvěřitelné. Hlava mi nebere, jak se toho Leo ve svých 19 letech dokázal takhle zhostit. Celý film jsem čekala na pointu, na rozřešení. A kupodivu nebylo takové, jaké mohlo být v tom horším světle, ale dostali jsme morální lekci se zajímavým koncem. ()

Lykr

Snímek shlédnutý před nějakým časem zpět. Ačkoliv se budu asi po každém opakovat, musím vyzdvihnout výkon DiCapria. Jednoduše neuvěřitelné. Dokonce jsem chvílemi přemýšlel, jestli Leo není doopravdy nemocný. Samozřejmě po herecké stránce to trochu vrhá stín na Deppa ale Johnny hraje také výborně. Film je hezky ucelený, nějak neovlivňuje naše emoce vnucováním ale naopak to jde takříkajíc "samo". Skoro bych mohl tvrdil, že je to jak opravdový příběh. ()

silvusaak

Johny a Leonardo me odzbrojili, oba zaraz a stejne, Depp jako pecovatel me dostane aj bez mafianskyho kveru. Co Leo za mlada dovedl je proste neuveritelny, je to frajer a basta. ()

Tondonis

Film sám o sebe ponúka množstvo otázok ohľadom morálky, správnosti a ľudskej povahy. No nedá sa nevyzdvihnúť herecký koncert vtedy mladučkého a začínajúceho Leonarda, ktorý pre mňa po Hanksovi a Hoffmanovi doplnil trojicu najlepšie zahratých zaostalcov. ()

casyy

Myslim, ze jsem nevidel uprimnejsi, citlivejsi a krehci film. Film, ktery se diky tomu vyhyba kyci, naopak je ve sve pravdivosti velmi syrovy. Naprosto odzbrojujici dilo. PS: DiCaprio s prehledem zahral nejlepsiho retarda filmove historie, Dustin Hoffman promine. ()

allegria

Hluboký, silný příběh, který mě zasáhl znovu i po letech. Dokonalé herecké výkony, věrohodné scény... Pouze jedna věc mě rušila, a to velmi: vizážisté si měli dát víc práce s barvou vlasů titulního hrdiny. Nemám nic proti tomu, aby J. Depp měl kaštanově hnědé vlasy, ale co ty odrosty? To sebevíc uchváceného diváka vrací zpátky do reality. Zdánlivá maličkost, která ale zbytečně kazí celkový dojem z jinak výborně odvedené práce filmařů. ()

marog

Hallstromův poklidný tanec jednou bezvýznamnou lidskou existencí, tak dojemnou a čistou až se nechce dýchat... p.s.Leo je neuvěřitelný ()

llollita

Herecký, režijní, scenaristický koncert! Druhý Hallströmův americký film pro mne znamená zatím nejvíc v jeho dosavadní režijní kariéře. Ke skvěle vykresleným postavám, zvláštní pohodové atmosféře a výborným hereckým výkonům není moc, co dodat. Snad jen, že jsem tomu filmu vděčná, že Leo Di Caprio se nerovná jen plakátu v dívčím pokojíčku. ()

fero_lašák

Nevim čim to je ale filmy kde jsou mentálci či slabomyslní(Přelet..., Rainman, Forrest Gump, Vesničko má..., Co žere Gilberta..., ...) mají většinou divácký úspěch. Řekl bych že Leonardo už tento svůj herecký koncert nikdy nepřekonal. 87% ()

epsyn5

Většina z nás si připadá, že je na něj svět nespravedlivý a mají prostě pech. Po tomhle filmu vás to myslím rozhodně přejde. Važte si svojí svobody a nezávislosti. Tedka k filmu, Dicaprio byl skvělý,,což zmínil v podstatě každý, ale Depp ( ke kterému mám jakousi averzi ) byl tentokrát úžasný a hltal jsem celý jeho projev. Film na neoriginální téma ve velice originálním podání :) ()

galil

Přirovnám tento film k fotbalu. Hlavní hvězdy týmu předvádí skvělé triky, ostatní hráči jim řádně přihrávají, trávník i stadion jsou té nejvyšší kvality, trenér skvěle rozumí své práci ale chybí to nejdůležitější, tah na branku. Shrnuto normální řečí, za necelé 2 hodiny se dozvíme že Arnie je postižený a dělá problémy. Gilbert umravňuje Arniho a zamiluje se. Jejich matka je tlustá a všichni se jí smějí. Zkrátka děj na 30 minut. 80% ()

Fanfán

prostě milý drámo, na který se vždycky rád podívám. Moje favoritka Jilette Lewis je jen perla mezi Deppem a DiCapriem - ale krásná perla ()

acervena

kdybych DiCapria neznala, tak bych si se hádala, že ten postiženej kluk to zahrál výborně. Úžasnej film, jeden z mých favoritů. ()

Bartson

Asi to o něčem bylo, ale já se vřele nudil, jak DiCaprio leze na věž, jak tlustá ženská hodila flintu do žita, jak si Depp užívá se svou postarší milenkou. Co se týče DiCapria, tak to sice hrál velmi dobře, ale mě je ještě víc nesympatický než kdykoliv předtím a to se mi v Titaniku líbil, takže nejsem žádný antititanik fanoušek. Prostě u mě nuda a jestli byl tenhle film něčím komediální, tak mým drtivě unuděným výrazem během celého promítání. ()

Normální festival

Normální festival