Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Courtemanche

Bud tedy udělají z toho romantickou pohádku, anebo jak tady, až nemožně pohodovou atmosféru. Když 1500 mrtvých nestačí pro drama, tak nech natočí film o Alexander Marinesko, ten během deset dní potopil Wilhelm Gustloff -9500, a General von Stauben -4500, převážně civilních lidí, za co v roce 1990 dostal titul. ()

fragre

Oproti populárnímu americkému zpracování toto vypadá až dokumentárně. Ten Cameronův film je Love Story na pozadí katastrofy, zde je katastrofa na prvním místě. Jistě tu byla snaha aby to bylo britské, tedy aspoň v duchu té představy, kterou o sobě Britové šířili, tedy nepatetické, nesenzační, odměřené. Statečnost je zde vyjadřována velmi neokázale. Dnes by to asi neprošlo jako málo atraktivní, ale mně ten film připadá velmi důstojný. ()

Padme_Anakin

Pro mě osobně filmové překvapení, po tolika letech je to stále fungující a strhující drama o tragické nehodě, tj. střetu Titanicu s ledovcem.. Vtáhlo mě to a ani jsem nemrkla.. Zpracování je působivé a ve finále mrazivé, vyvolává v divákovi dojem přímé účasti takovým tím dokumentárním způsobem, tvůrcům klobouk dolů.. ()

Pedestrian

Drama, kde se napětí vytváří dramatickým potápěním Titaniku, načež o záběr později je loď zase o hezkých pár stop nad vodou. Není to o hrdinech, jde spíše o rekonstrukci celé té zkázy. Cameronův Titanik je ale o parník lepší. Dokázal vtisknout hloubku scénám, které si odtud samozvaný “Král světa” ne vypůjčil, ale rovnou vykradl, a za to tomuhle “padesátkovému” Titaniku dík. :P ()

majo25

Oproti novším filmov sa táto britská verzia o skaze nepotopiteľnej lode nedá po trikovej stránke veľmi porovnávať. Napriek tomu má čo ponúknuť, jednak tým, že pojednáva o rizikách, ktoré si dotyční zodpovední nevšímajú, resp. ich zľahčujú, jednak verne ukazuje priebeh záchranných prác a kooperáciu s pomáhajúcimi loďami, ktoré boli vtedy nablízku. Ale aj po trikovej stránke je to na svoju dobu dobre natočené a naviac "na vec" sa ide relatívne skoro - nehrozí tak dlhočizný predstavovací úvod, ako tomu pri katastrofických filmoch zvykne byť. Hlavné postavy tu vlastne ani nie sú, trochu je v popredí Kenneth More ako druhý dôstojník lode, film sleduje osudy viacerých postáv, z rôznych podpalubí a sociálnych vrstiev. ()

• Ve filmu byly použity záběry z nacistického snímku Titanic (1943). (sator)
  • Film se z velké části drží zdokumentovaných skutečností, které byly sepsány vyšetřovací komisí zabývající se zkázou Titaniku. (Nach)
  • Hercovi Kennethovi Moreovi, ktorý stvárnil postavu dôstojníka Lightollera, pomáhal počas nakrúcania dôstojníkov syn. Ten mu radil, ako má otca zahrať. Na nakrúcanie sa prišla pozrieť i vdova po Lightollerovi. (classic)