Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

HelenaHanke

Půvabný snímek o mužích, ženách a stereotypech ve vztazích mezi nimi. Tvůrci našli správnou míru, netlačí na pilu, nesnaží se být třeskutě vtipní ani přemoudřelí; díky tomu film pobaví, poučí i dojme. Velkou zásluhu na tom mají skvělé herecké výkony v čele s Jiřím Bartoškou. Jen ten konec pro mě vyzněl poněkud do ztracena, respektive odplul na hausbótu. I když je možné, že se tvůrci jen snažili vyhnout předvídatelnému klišé závěrem. (80 %) ()

KcarlosK

Celkem pěkný film o svobodě. Jen je škoda, že ty ženské postavy byly napsané tak přehnaně. Nebo by jim to někdo z vás vážně trpěl? Já bych je dávno zakopal na zahradě. Bartoška snad poprvé koukatelný. ()

les62

Film který nadchne většinu lidí nad 50 let, mírně zklame očekávání mladé generace, ale ve své jednoduchosti je naprosto skvělý. Jakmile každý z nás najde odvahu "sbalit bágl", dokáže řešit svoje životní problémy. ()

kiva

Film, který nešetří ženy, ale ani muže, ačkoliv si myslím, že k chlapům je trochu shovívavější. Koneckonců, v manželství jsou to vždy minimálně dva, kteří určují, jak bude vzájemný vztah fungovat, a pokud jeden z nich (lhostejno který) rezignuje pod záminkou "hlavně klid", pak se nemůže divit, že "pude do hrobu, nakonec bude rád". Dobří herci, mile mě překvapil Jakub Kohák, líbíla se mi i hudba, celkově hodně povedený film! ()

Kinepa

12.10.2016, Čekal jsem, že když z tohoto filmu byla nadšená tchyně, tak to asi nebude ono. Musím uznat, že jsem komedii, u které se několikrát zasměji a ne, že se dvakrát pousměji ... Je to asi pro jinou věkovou kategorii. Moc mně neseděla ani paní Janžurová, která je jen o pár let starší než Balzerová. ()

Honzyg

Nepamatuji si, kdy naposledy jsem českému filmu udělil 5*. Možná je to vůbec poprvé. S takovou lehkostí natočené drama, jež místo tradičních klišé obhajuje liberálnější pohled na svět, ukazuje, že v Česku pořád ještě může vniknout něco mimořádného. Jiří Bartoška je i navzdory místy lehce naivnímu příběhu mimořádně přesvědčivý (až na situaci, kdy po několikadenním neplánovaném zdržení na just vyrazí do nejprudšího deště), Jakub Kohák zvládá být svůj a přesto občas až překvapivě vážný, Eliška Balzerová šarmantní a přesto nesnesitelná. Perfektní, nenucená, nenásilná souhra detailů dělá z Teorie tygra nevšední zážitek, což je, žel bohu, poslední dobou u české kinematografie o to nevšednější. ()

Chenile

Prijemne prekvapeni... Kdyz jsem videl obrazky, trochu mi z toho smrdela Marie Poledňákové... Ale to se nastesti nepotvrdilo. ()

Cezar209

Po relativne dlhej dobe nieco co neviem spravne pomenovat preco je tak dobre ... ale je. Vyborny Bartoska aj ked to urcite nebol jeho zivotny vykon, ..ale to vobec nevadilo. vsetko pekne hralo...cely orchester. aj ked ja som sa v tom pribehu nenasiel, ale ... co uz zeny to s nami myslia "dobre"....vsak ? ... ()

Tempter

WTF? Filmařsky i scénaristicky úroveň příběhu z Bakalářů. Jenže tohle si bohužel hrálo na film. Když se k tomu přidá i zoufalá muzika, neustále se pitvořící herci ( paradoxně nejlepší výkon podal neherec Kohák, kterého postava byla jediná jakž tak uvěřitelná ) a řada zcela prázdných pasáží - no nechci to přehánět, ale místy až Troškovy "poetiky" se to dotklo. A navíc a to je nejvíce bolestné - dle zcela nekritických ohlasů na film v mém blízkém, ale i širším okolí, budeme zřejmě národ pěkných podpantofláků... Zcela jiný vesmír, sorry. ()

alex.0

Tak zase po delší době film, který mě potěšil. Dobré herecké výkony. Příběh blízký životní realitě některých párů. Já jsem se u snímku velmi pobavil. Ale možná někteří, co podobnou realitu žijí se budou bavit méně. Každopádně odpočinková rodinná komedie na večer. Jednoznačně doporučuji. ()

stuj

Po titulcích jsem si řekl: "Hm, kravina. Asi je to dobře hodnocené kvůli návratu Bartošky." Nijak promyšlený film, kde se 60. letý týpek z ničeho nic vzepře manželce organizující jeho život. A to né tak, že by se rozvedl, nebo jí něco řekl (protože by to chudinka prý nevydržela), místo toho se začne chovat jako zapomínající blázen. A díky tomu si jezdí na kole do přírody a chodí na procházky a je strašně bezstarostný a volný. Stačí báglík na záda a jít. Práce žádná, kamarádi žádní, prostě je z něj z ničeho nic poustevník, který je strašně spokojený - pohádka hadr. Chtěl jsem dát původně tři hvězdy, ale sám nevím proč. Jelikož film už vidět znovu nechci, tak dvě budou asi více vystihující. Ztráta času. ()

Aldante

Ano, takove jsme my, zeny. Vetsina z nas. Tohle je tak trefny film, ze snad nic lepsiho se uz neda ani natocit. Janzurova, Baltzerova a Vilhemova, predstavitelky archetypu velke matky. A Jakub Kohak, byl tak dojemny a presvedcivy se svym vysvetlenim. Nadherny film. Diky ()

majorzeman13

"Jeden z nejlepších né-li úplně TOP FILM roku !! Skvělé,super,bravurní " Musím říci ,že České filmy moc nemusím,ale tento se povedl....paráda ! Všem BRAVO !! Film se my líbil !! ()

tomuleee

Nejlepší český film co jsem za posledních 5 let viděl. Úžasná výpověď jak nás ženy drží zkrátka. Casting absolutně na jedničku z hvězdičkou více takových filmů. ()

Brambor.Ka

Byla jsem trošku nesvá po shlédnutí filmu, ba jsem se i červenala když se na mě má drahá polovička podívala s úžasem v očích jak ten film byl výstižný.. celý ten souboj ,,ženské manipulace, chlapské důstojnosti´´ jsme se výborně bavili a do dnes doma používáme trefné hlášky ve svízelných ,s filmem podobných situací :-) ()

jarod13

Výborná česká komedie, oddychová, vtipná, k zamyšlení. Na poslední dobu překvapivě dobře natočená se skvělým scénářem. ()

benden

Po dlouhé době český film, kterému dávám s chutí 5*. Skvělé herecké výkony Bartošky, Balzerové ad. - dalších 5*, takže nakonec dávám 10* :-) Určitě si film zase pustím. ()

petruska777

Velmi povedený český film, který nepostrádá, jak kvalitní humor, tak i vážnější chvilky. Děj je plynulý, svižný, herecké obsazení i téma výborně zvolené. A Jiří Bartoška v hlavní roli veterináře je naprosto excelentní. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017