Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

krasava

Vysoké hodnocení za celkové zpracování a výborné herecké výkony. Hodnoceno z nadhledu je zde použita klišé představa ženského principu v podání Elišky Balzerové, její filmové matky Ivy Janžurové a dcery Táni Vilhelmové. Podsouvá divákovi, že hlavní hrdina nemá na výběr (stejně jako vám réžiséři takhle naservírují sympatického vraha nebo teroristu atd.) Otázka, proč hlavní hrdina neřešil svoji situaci jinak, se objeví jen okrajově. Takže divákovi naservírováno líbivě, což se asi nedá tvůrcům vyčítat. Ostatní už si musí člověk zpracovat sám. ()

Blind307

...nuž od smiechy som sa nepopukal, ale aj úsmev k scénam som zo seba ledva vydoloval...občas sa mi "nožík" vo vačku otváral nad trápnosťou charakterov...pointu aj príbeh som pochopil, ale z témy sa dalo vytiahnuť oveľa viac si myslím...niektoré pasáže boli zbytočne natiahnuté...čo ma trochu dokázalo viac pobaviť bola scénka s farárom o vymyslenom záujme neboštíka o kostol...pre mňa premárnený čas... ()

honza.kuzel

Jedna z nejdepresivnějších věcí, co jsem za poslední dobu viděl (z pohledu muže samozřejmě). Současně také ukázka toho, co by se nemělo muži nikdy stát a jaká by žena neměla nikdy být. Oboje občas vyhnané do extrému. Mimo to je ve filmu také vidět opak, tj. pěkné a spokojené soužití s rozumným (?) prahem tolerance (Pepa, tj. Kohák se ženou). Jinak vše poměrně dobře funguje a dobře se na to kouká. Charismatický Bartoška super, Kohák překvapil vtipně vážnou rolí, čarodějnice v podání Janžurové, Balzerové, Vilhelmové a její filmové dcery přesvědčivé (až hrůza), výprava pěkná, scény smutné, veselé i dojemné. Určitě jeden z povedenějších a určitě také rozporuplnějších českých filmů! ()

eexDon

Für mich - 65%, - /zase ten divný melancholicko - málomluvný styl českých filmů, jakýsi podivný závěr a některé věci ve filmu trochu nedovysvětlené/, + /Jirka + Eliška potěšili, hlavně Jirka a bylo to občas docela vtipný/, hodnocení - průměrná komedie o podpantoflácích, neboli všeho moc škodí, i dohledu nad chlapem, sice to šlo, ale je to takovej průměrnej průměr, kterej zachraňuje jenom Bartoška a trochu Balzerová ()

Maskati

Já teda nesdílím všeobecné křepčení rozjařených kryptopodpantofláků, kteří slintají blahem nad tímto snímkem a bezprostředně po shlédnutí odvážně manželce vytknout nahlas,že polévka není dost slaná. Souhlasím téměř ve všem s xxmartinemxx. Takto lacině vemlouvavé pocity ala post coitum, mohou z mladých mužů učinit právě to, co se snaží film kritizovat a zveličovat na ženách. A pro ty mladé muže před manželstvím : jaký si to na uděláš, takový to máš. A to je velká pravda. Howgh! ()

horal3310

V klidu a pohodě pět hvězd. Nadsázka tak akorát,Bartoška mě prostě bavil a to co mi naservírovaly ty tři fůrie,Janžurová,Balzerová a Vilhelmová, tak to opravdu nemělo chybu.Nenudil jsem se,nepřetáčel a měl jen jedno kafe na začátku.Co chtít víc? ()

TOMASINI

Příjemné překvapení. Hned v úvodu filmu jsem se "zhrozil" toho, jak na mě budou vyskakovat reklamy finanční společnosti, pro kterou Jiří Bartoška dělá veterináře, ale myslím si, že to autoři ustáli. Samotný námět je velmi zajímavý, i když by se dal více pohlídat. Naprosto úžasná je podle mě Iva Janžurová jako starší paní, která nepřehrává, jen tak mimochodem se účastní filmu a je opravdu báječná vedlejší role. Nenápadná a pravdivá. Totéž se dá říct o Jakubu Kohákovi, který rovněž působí naprosto normálně (nechci napsat přirozeně, protože jako přirozeně se normálně JK netváří snad nikdy). Pár drobností Radku Bajgare a je z Vás machr. ()

Fladdermus

Člověk nejspíš musí mít již nějaké životní zkušenosti a vztahy za sebou, aby si tento film pořádně užil. Já se rozhodně se ženou bavil královsky u skvěle vyobrazených archetypů a životních situací, kolikrát vyhnaných až absurdum. Téma, které by mohlo být stejně snadno zobrazeno vážně, těžče a depresivně tu tak naopak rozehrává příběh plný humoru, skvělých hlášek a vtipných i laskavých situací. Herci si scénář očividně užívali naplno a překvapivě vedle Jiřího Bartošky jsem obdivoval i výkon Tatiany Vilhelmové, které tu manželku-stíhačku zahrála až podivně přesvědčivě. Každopádně po dlouhé době český film, který rád doporučím. ()

A161729

Film mě pobavil cítil jsem s hlavním hrdinou. Vtipné a hezky natočené. Jen jedna drobnost mi kazí dojem tou jednou je hlavní představitel ()

Lady ButterFly

Velmi příjemné překvapení! Příliš jsem neočekávala, ale musím říct, že jsem nadšená! Mnozí diváci vyčítali přílišnou stereotypnost postav, ale to mi vůbec nevadí, neboť vzorce chování existují a někde se ty stereotypy zrodit musely. Jiří Bartoška byl naprosto úchvatný! A vlastně i ostatní herecké výkony byly bezvadné! (Pro mne byl velkým překvapením Kohák, kterého dvakrát nemusím...) Film jsem si neskutečně užívala, a dokonce musím přiznat, že jsem se občas i poznávala. Stejně tak, jako jsem poznávala svého muže. Což možná některé situace dělalo vtipnějšími, než ve skutečnosti byly. Byla jsem nadšená z hudby, seděla mi ve snímku jako p*del na hrnec. A záběry, resp, předěly, zachycující Bartoškovo putování nebo postávání s cigaretkou u vody, byly taktéž příjemné, třeba i pro doznívání nějaké emoce (nebo vzpomínky, která byla asociací na předcházející scénu). Celkový dojem z filmu je pro mě velmi příjemný. Mám pocit, že v posledních letech se česká kinematografie dělí na velmi syrovou (Díra u Hanušovic, Kobry a užovky atd.), nebo naopak na takovou čistou, světlou, uklizenou (Teorie tygra nebo filmy Marie Poledňákové). Z filmů od Poledňákové příliš nadšená nejsem, ale tenhle "uklizený" snímek se mi opravdu moc líbil. ()

Ve.Su

Teda my zensky jsme ale stihacky :-) Pro me takova tragikomedie,zacatek vtipny,jak ty zensky jsou schopny jit do extremu a konec smutny,kdyz si uvedomite,ze je to vlastne bezny zivot nekterych rodin. ()

BigJohn02

Ženy se v průměru dožívají o 7 let více než muži. Musí to mít důvod... Bodejť, ženský jednoduše chlapy přivedou spolehlivě dřív do hrobu... A to i v případě, že výslovně chtějí zpopelnit. Nicméně právě ta první věta mě přivedla na revoluční myšlenku: Neměly by ženy chodit do důchodu o 7 let později než muži? ()

tehol

No já nevím pišlo mi to dost divné, průměrné a celkově nezapamatovatelné.. Rozhodně jsem čekal víc, myšlenkové pochody hlavní postavy mi připadaly teda dost nelogické a ty baby byly snad jen fake. Je to možná taky tím, že jsem v poslední době viděl jinak filmové ultimátní kousky, takže tohle byl trochu skok do unylosti, nevím. Co ale vím jistě, že ta hudba byla příšerná a neseděla mi tam, ty tóny by se daly možná zkousnout, kdyby do toho byli zakomponováni Wenjing Sui a Cong Han, takhle ale ne... Jedna hvězda přidána doslova jen za to, že je to český film #národovec ()

adaben

Na dané motivy jsem viděl už z české produkce lepší díla i veselejší komedie (pravda, povětšinou spjaté se Z.Svěrákem). Tohle se dobře rozjíždělo, ale pak nějak ustrnulo. Potěšilo mne, že byly obsazeny i výborné divadelní herečky: Pavla Beretová a Ivana Uhlířová. ()

zlataryba

mělo to pár vtipných momentů, ale myslim, že na to divák musí být starej chlap v hodně neštastným manželství. Každá žena = naprostá nesnesitelná stíhačka s PMS. Nudilo mě to a překvapivě jedinej dobrej proslov měl Kohák. Nadsázka a víno to trohu zlepšilo, ale stejně si myslím, že Radek Bajgar musí mít mommy issues. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017