Velkolepý biblický příběh o zmrtvýchvstání je vyprávěný z pohledu nevěřícího. Mocný římský vojevůdce Clavius (Joseph Fiennes) a jeho pomocník Lucius (Tom Felton) jsou pověřeni úkolem objasnit, co se opravdu stalo Ježíšovi v týdnech po jeho ukřižování, aby vyvrátili zvěsti o zmrtvýchvstání mesiáše a zabránili povstání v Jeruzalému. (HBO Europe)

maddy

Pre Krista pána. Nič viac než evidentne podfinancovaná historická náboženská agitka. Čakal som, že Risen ponúkne zaujímavý pohľad na jednu z najznámejších udalostí, ak nie tu najznámejšiu udalosť v dejinách ľudstva a to takzvané zmŕtvychvstanie Krista. Že sa bude zaujímavo pohrávať s myšlienkou, či sa niečo také mohlo skutočne stať a keď nie, tak sa pokúšať (a nemusí to byť nijako kontroverzne) šikovne pohrávať s myšlienkou ako si ľudstvo mohlo rôzne fakty ohľadom „zmŕtvychvstania“ mylne vyvodiť, vzhľadom na obmedzené možnosti vyšetrovania v tej dobe. S trochou šikovnosti, tak Risen mohol stať ako na strane „neveriacich Tomášov“, tak rovnako na strane veriacich bez toho, aby musel akokoľvek poburovať. Chyba lávky, nič podobné sa tu ani náznakom nedeje a Risen je iba obyčajná náboženská agitácia, ktorá sa snaží utvrdiť ovečky, pardon veriacich, v tom, že takto to skutočne bolo a zázrak sa stal! Pretože, keď mu už uveril aj skorumpovaný rímsky vyšetroval, prečo by ste mu nemali aj vy? Aj napriek tomu, že nie som veriaci, tak so samotnou látkou by som problém nemal. Mám však problém s jednostrannými látkami, ktoré nevidia nič iné iba svoju pravdu o ktorej sa snažia zaslepene presvedčiť všetkých naokolo a nepripúšťajú ani jeden argument. Samotné vyšetrovanie zmŕtvychvstania Krista, aj s tým, že by v závere došlo ku klasickému „rozuzleniu“, že to celé bol zázrak, by mohlo byť podané zaujímavo s prihliadnutí na to ako takéto niečo vnímal v danej dobe ľud z rôznych kruhov spoločnosti. Bohužiaľ, Risen chýba aj to najdôležitejšia a to akokoľvek tajuplná atmosféra ohľadom vyšetrovania, napätie alebo čokoľvek iné. Je to iba takmer dvojhodinová nuda s jednou priemernou akčnou scénou na začiatku, ktorá sa každému snaží vymyť mozog, pardon presvedčiť ho, že TOTO sa skutočne stalo a tak tomu máte veriť a nič viac sa nepýtať! Celé pátrania po Ježišovi, a tým pádom celý dej filmu, je tu vlastne bezpredmetné a iba sa čaká na to, než hlavný hrdina uverí „pravde“. Do približne polovice iba nudný film bez akéhokoľvek tempa, od polovice, keď titulný vyšetrovateľ stretne SKUTOČNÉHO Ježiša (scéna s apoštolmi, kde sa v polovici rozhovoru z ničoho nič vyparí z miestnosti snáď už ani naivnejšia byť nemohla) už tak neskutočná otrava, že pre kohokoľvek bez vierovyznania alebo akéhokoľvek iného vierovyznania to musí byť iba otravný blábol. Nudnejšie, to snáď už ani nebolo možné natočiť. Nič iné, než snaha zaslepene sa zapáčiť nedeľným návštevníkom omší, ktorí chcú, aby ste vy im bezpodmienečne verili, ale oni nepripúšťajú ani jeden protiargument. CELKOVO: 1* (2/10) ()

mm13

No neviem, bez toho jednoznačného odhalenia to nešlo? Jáj, že to by sa nad tým muselo dlhšie hĺbať a ťažšie by sa potom na stvárnenie takého príbehu hľadal režisér, nestačil by rutinér bez fantázie? Pravda, pravda, niet nad jednoduché, pohodlné riešenia. Aké "kresťanské". Príliš "kresťanské". Škoda. ()

italka63

Líbilo, a docela dost. Konečně pojaté trochu z jiného pohledu, konečně měl Ježíš správného, snědého, chlapského představitele a ne chcípáka chrastícího kostmi, konečně pojaté dle Starého Zákona, kdy Boha se Hebrejci nebáli nazvat Jahvem a vliv, který Bůh a jeho učedníci na okolí přenášeli. Vynikající Joseph Fiennes, jeho pozvolná změna a touha vidět vše na vlastní oči. Na Římské říši bylo kouzelné a zajímavé to, že ač uctívala spoustu Bohů a Bohyň, nikdo neměl touhu kvůli jejich jménu válčit, všichni se respektovali. Takže skvělé exteriéry, I interiéry, které mě mrknutím oka přenesly zpět do mého milovaného italského jihu a celkově výborný pocit z filmu. Ovšem chápu, že pokud někdo základní starověká infa nemá, bude mu možná film připadat trochu mimo mísu.Já byla spokojena. ()

xLIGHTx

Zaujímavý počin, ako stvorený pre obdobie Veľkej noci. Možno nie úplne presný vo všetkom, ale niečo také sa mohlo teoreticky stať (myslím-vyšetrovanie). V mene Krista je v mnohom podobný filmu Tajomstvo Kristovej hrobky s D. Lundgrenom, no predsa je iný a má svoju vlastnú tvár, na slušnej úrovni. Je potešujúce, že film bol aj v kinách. Joseph Fiennes tu odvádza pomerne dobrý výkon. Risen je síce trochu drsný, brutálny, ale Rimania takí boli a rovnako aj tá doba. Cliff Curtis tu dosť sedel do tej veľmi dôležitej role, Pána. Prosto, podarený a kvalitný počin! ()

gogo76

Podľa mňa ide o najlepší film na kresťanskú tému od Umučenia Krista Mela Gibsona. Hlavne prvá polovica je úžasná. Hlavný slogan filmu sa nemýli a skutočne sledujeme známe udalosti z pohľadu ateistu. J. Fiennes ako tribút skutočne neverí, rozmýšľa logicky a kladie rozumné otázky. Čomu skutočne verí sú jeho vojaci a meč v jeho rukách. Pátranie po zmiznutom tele Ježiša mi prišlo veľmi zaujímavé, rovnako tak vypočúvanie Márie Magdalény a iných svedkov. Pripomínalo to nejaký detektívny film a práve tento prístup robí film iným a zaujímavým. Po objavení Ježiša sa film mení, ale mení sa preto, lebo sa výrazne mení hlavná postava. Od ateistu prešiel k pochybám a neskôr k viere. Niektorým práve táto časť filmu kazí zážitok, ale stále sledujeme film o Ježišovi, takže takýto vývoj sa dal očakávať. Celkovo ide o veľmi vydarený film, ktorý skvele dopĺňa hudba pre mňa neznámeho R. Baňosa, ktorý svojím soundtrackom výrazne umocnil celkový zážitok. Stačilo možno trochu inak uchopiť druhú polovicu filmu a mohlo ísť doslova o kult a nezabudnuteľný film. 80%. ()

• Aby zaistili, že spoločné scény Josepha Fiennesa (Clavius) a Cliffa Curtisa (Yeshua) budú sršať napätím, sa Fiennes a Curtis mimo kamier vyhýbali očnému kontaktu počas celého štvormesačného nakrúcania. Často boli v jednej miestnosti, no nikdy sa k sebe nepriblížili. (krasomama)
  • Pracovným označením snímky bol aj názov Resurrection. (MikaelSVK)
  • Joseph Fiennes (Clavius) strávil nejaký čas s policajným detektívom, aby si osvojil techniky vyšetrovania a vypočúvania podozrivého. (krasomama)