Příběh Bohémy se otevírá. Jeho vypravěčem je Arnošt Žák (O. Pavelka), barrandovský dramaturg a scenárista. Rámec celé minisérie tvoří jedna okupační srpnová noc v roce 1968. Pro Arnošta je to už druhá okupace republiky a zároveň příležitost rekapitulovat svůj život v období mezi nimi. Když ti první okupanti – nacisté – zavřeli vysoké školy, sehnal Arnošt (M. Balcar), ještě jako student, místo na Barrandově. A tady, v jedněch z nejlepších filmových ateliérů v Evropě, se odehrávají životní příběhy slavných herců a režisérů, tady prožívají poslední chvíle před Mnichovem a následně začátek temného období protektorátu. Protagonisty těchto příběhů jsou skutečné osobnosti, jejichž životními osudy je minisérie Bohéma inspirována: slavný Zdeněk Štěpánek (M. Dlouhý), geniální „král komiků" Vlasta Burian (V. Javorský), jeho „přihrávač" Jaroslav Marvan (D. Novotný) i okouzlující milovník Oldřich Nový (S. Rašilov). Jsou na vrcholu svých tvůrčích sil. Nikdo z nich neočekává, že se otevřená demokratická společnost první republiky náhle změní v režim, kde časem půjde za maličkost i o život. Naopak, zprvu jsou všichni přesvědčeni, že to po Mnichovu v okleštěné republice snad nebude tak hrozné. Březnová okupace v roce 1939 ale všechny vyvedla z omylu. Jak se s dramatickou změnou poměrů vyrovnali ti, kteří byli nejvíce vidět? Ti, které publikum milovalo a nechtělo se jich vzdát? Herci, kteří chtěli hrát a jejichž čeština, znějící z pláten kin, národ posilovala? Jakou cenu museli zaplatit za svou práci pod německým dohledem? (Česká televize)

JB001

Nebylo to špatné a jsem zvědav, jak se to bude vyvíjet. Jestli k lepšímu nebo k horšímu. Potenciál to rozhodně má. Líbily se mi herecké výkony Dlouhého a Javorského. ()

Kosir

"Zatjal je to akosi zmetené." Víc jsem se soustředil na to, kdo koho představuje a poněkud matou některé přezdívky (nebo snad skutečná jména)(?). Kdo má být třeba Lily, hraje ta "začínající" herečka Natašu Golovou nebo koho? Ten přechod do roku 68 je úlitba čemu? Zatím je nesmysl hodnotit, nicméně po první části mně to připadá spíš jakobyby si scénáristka nebo štáb chtěli trochu umělecky zablbnout, případně si něco s některými postavavami chtěli "vyřídit" přes propast času. Huvidíme. ()

KANAGOM

Scénář je neuvěřitelně slabý a nezachrání ho ani imitátorské výkony Novotného s Javorským. Tezovité průpovídky plné klišé by nikdo ze skutečných aktérů nevypustil z úst. Bez atmosféry, popisné, ahistorické. Nečekaně amatérsky natočené. Scéna přebírání ateliérů byla nejen kvůli chboulinké deklamaci snad jen hloupý vtip. Přitom si tahle látka o dramatické zpracování přímo říká. ()

Alagaesie

Začal bych asi hodnocením obsazení tehdejších herců herci dnešními: Dlouhý – toho nepříliš znám, leda z nějaké pohádky kde hrál se svým bratrem, nicméně skvěle zahrál. Na Javorskýho jako Vlastu Buriana jsem se vyloženě těšil - a Javorský nezklamal. O Havlovi jsem snad nikdy neslyšel - totéž platí pro Plesla. Rašilov byl jako Nový dobrej, fakt že jo (až na ty názory). O herečce Krallové slyšim taky prvně, Marvan byl zahranej dobře. Otakar Vávra v Baťkově podání celkem ušel. Mandlová dobrý. Daleckýho už mám tak zažitýho, že jsem zpozorněl, jakmile promluvil. Bohéma je dobře dobová, ale postav je vážně přehršel. Vilhelm Söhnel pobavil. Burianův malovanej portrét byl hezkej. ()

rozika

3 hviezdičky za výkon Vladimíra Javorského - Vlastu Buriana. Premiérovú časť som celú nedokázal dopozerať. Bohéma ma nezaujala. A pritom som sa tešil. ()

elery

Špatně napsané (paní Brdečková také není, na rozdíl od svého geniálního otce, žádná velká scenáristka, většinu života pouze parazituje na svém příjmení), špatná dramaturgie, která měla hned na začátku zastavit to vykročení chybným směrem a navést scénář (a stejně pak i realizaci) na správnou cestu, ruku v ruce s tím se podepsala nevyspělá režie. Expozice řešila pro příběh filmu nepodstatnou sekvenci srpna 68, zatímco měla seznámit diváka s postavami, pokud ovšem to bylo vůbec možné... Stručný návod "kdo je kdo" na začátku filmu nemohl splnit v tomto provedení svůj úkol. Nadělit divákovi spoustu postav, které většinou nejsou podobné svým předlohám a vhodit je všechny rovnou do rozjetého děje, byl skutečně výraz úplného amatérství. Jediné, co mohlo film ještě zachránit, by bylo dát hercům na krk cedulky, koho hrají. Zahodilo se vynikající téma, vyhodila se spousta peněz a vzniklo něco, na co se při nejlepší vůli nedá příliš koukat. ()