L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

D||X

Dlouho jsem se odhodlával pustit si L.A. Confidentinal, nevím proč jsem si ještě před začátkem říkal, že se mi to nebude líbit a ono hle, teď po skončení filmu si říkám, wow, tohle bych na začátku určitě nehádal. Přiroval bych tento film ke čtení dobré detektivky. Postupné odkrývání obrazu a fantastické zakončení. U těchto typů filmů mám občas problém věřit hercům jejich role, ale u L.A. Confidential jsem s tím problém neměl a smekám kloubouk. Skvělý film, určitě si ho pustím ještě jednou abych si to celé vychutnal z nové perspektivy. ()

Petro

Dobrý film, podívejte se. Musím přiznat, že Russella Crowe jsem si všiml až v Gladiátorovi, kde byl bez chyby, ovšem v dalších filmech mě nijak moc nikdy nenadchl a ve starších dílech jsem ho moc neregistroval. Jak moc je to tady jinak! Spojuje celý děj a tlačí jej dopředu. Film, ve kterém netušíte, co se stane dál. Šlape bez přestání. Tak takhle to má prostě být. ()

Africanus1

Díky prezicně vystavěnému příběhu a bravurním hereckým výkonům patří L. A. po právu mezi špičku kriminálních filmů. A to i přesto, že v závěrečné scéně si křečovitou snahou o happy end trochu ubírá body. ()

Monika001

Moji oblíbení herci v jednom filmu, to zní slibně. Na tento snímek jsem natrefila úplnou náhodou a vůbec nic jsem od něj nečekala. Kriminálních filmů je haba děj a žádný nepřichází s ničím novým až na pár výjimek, které patří k mým oblíbeným. L.A. přísně tajné mě však velmi mile ba velice překvapilo svým suchým až černým humorem, tejemným vykreslením losangelské policije i starých "dobrých" časů. Herecké výkony a obsazení vynikající, zápletka trochu zmatená a zamotaná. Občas mi dalo velkou práci se soustředit a zachytit jaké jméno patří k jakému obličeji, ale neubralo to na impozantnosti snímku. Nakonec se ukáže....zcela neoficiálně a mezi námi...že hajz je a vždycky bude hajzlem. Tiše, tiše!! ()

Welsiot

I přes občasnou dějovou berličku jde o vynikající film, který ovšem s "Obvyklí podezřelí" u mě prohrává o celou délku. Každopádně jasných 90%. ()

solver

Pátou * jsem nedal, protože film nejde na první zátah moc pobrat. A taky mi tam, nevím proč, nesedí DeVito. Celého bych ho předělal :-) ()

Motherlovebone

pro mě špička na poli krimi filmu. Není tam zbytečná vteřina. Skvělá kamera, skvělí herci. Rád se podívám znovu a znovu a znovu. A Kim Basinger se narodila v Georgii, takže to je snad jasný, ne? ()

DorianGreene

Brilantní drama, propracované krimi a nadupaná gangsterka. L.A. – Přísně tajné předčilo všechna mé očekávání. Díky výbornému scénáři, skvělým hercům (kromě hlavních es bych vyzdvihl i výkon Dannyho de Vita jako novinářského lovce senzací) a hlavně originálnímu závěru. Snímek jsem si pustil během týdně třikrát a věřím, že se k němu v budoucnu určitě vrátím. ()

Peenugirl

Týchto mojich 5* nič neznamená pre tento film, ale musela som... Je to úžasný film. Spletité, dotiahnuté, vycibrené... Charaktery skvelé a dychberúca kamera, prechádza sa spolu s postavami, radosť pozerať. Nevysvetlitelný odpor sa vo mne zdvýha keď vidím pätolýzača a zradcu kolegov ako šplhá... a postupom deja je to fajnovučký zásadový poliš, ktorý využije tých, čo využívajú jeho (nenormálne zahral). No a Crowe je proste Crowe, čo je u mňa synonymom chladnej dokonalosti... " Niektorí muži získavaji svět a jiní bývalou devku a výlet do Arizony."90% ()

Saprofag

Když se podaří, co se dařit má ....:). Tak to vypadá přesně takhle. Není to ani nic filozofického a ani to není úchvatná kamerová orgie. Přesto je to dá se říci geniální! Špičkový scénář nepohřbila špatná režie, ale naopak ho posílila. Spolu s výbornými hereckými výkony všech zúčastněných a podařenou hudbou, tu máme na nic si nehrající film, kterému málokdo odolá a nedá za pět. Přeci jen vyzdvihnu mého oblíbence Guye Pearce. Jedna z jeho nej rolí. No a musím vyzvihnout mého neoblíbence Russela Crowea, jeho role je jeho nej zcela určitě!!! Na tom trvám!!! Dokonce i další shlédnutí tomuto filmu neubírají nic na kvalitě. Jinak než za pět prostě nemůžu!!! Hush-Hush! ()

Linsang

Vynikající retro krimi s dokonalým obsazením. Russel Crowe je k sežrání, Kevin Spacey snad ani zahrát špatně neumí a James Cromwell překvapil jako neskutečnej hajzl. Více než zdatně jim sekunduje Guy Pearce jako mladý snaživec, který je ochoten pro pravdu porušit i jedenácté přikázání, že na kamaráda se prostě nepráská. Atmosféra 50. let jako z dobových katalogů a k tomu krásná Kim Basinger ve vrcholné formě. Ráda se zas někdy podívám... ()

Nellie Lovett

Perfektní - mělo to snad všechno, co by měl film mít - dobrou zápletku, napětí, trochu sentimentu a dostatek postav, které si můžete oblíbit. Ukázalo se, že jsem měla dobrý vkus už v předškolním/raně školním věku, protože Rob McGregor byl tehdy můj favorit :) (TrochuSpoiler)P.S. Podle mě ho mohli nechat umřít. ()

tommicek

Pro mne jedna z nejlepších krimi (hned po Čínské čtvrti), vynikající výběr herců, kamera i hudba v úžasné symbióze. Prostě špička, na kterou se vždy znovu rád podívám. ()

complex

fúha... tak to bola statočná detektívka, klobúk dole, dosť zvratov a zápletiek, čo by človek nečakal... na svoje roky veľmi výborný film, ktorý sa už môže naozaj považovať za klasiku... niet čo dodať... ()

zero_zelo

geniální záležitost... od A do Z. "někteří chlapi získají celý svět, někteří bývalou děvku a výlet do arizony". nikdy neokoukatelnej krimi slaďák ()

ceftax

tenhle film jsem viděl mockrát a patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy viděl. Podle počtu shlídnutí možná jeden z 10 filmů co si 5* opravdu zaslouží. ()

pirate

Skvělá krimi s výtečným vyvrcholením. Čím déle film jel, tím více měl grády. Herci prvotřídní. Největší pozornost strhávali Guy Pearce a Russell Crowe, po nich měl trochu menší, ale podstatnou roli Kevin Spacey, další byli spíše už vedlejší. Postavy Kevina Spaceyho mi bylo velmi líto, ale ostatní "ti dobří" tomu pořádně dali. ()

logosi

Tahle výborná retro kriminálka má všechno-napětí,zajímavé postavy,skvělý scénář a dokonce i osudovou lásku. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji