L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Stružák

Najděte fotku Los Angeles, vezměte nůžky a rozstříhejte jí na několik kousků. Jednotlivé díly zamíchejte a jeden nebo dva nechte schovat ve vedlejší místnosti. Pak dejte fotku zpět dohromady. Asi tak nějak postupoval Curtis Hanson při vytváření L. A. - Přísně tajné. Do "fotky" navíc zařadil skvělé herce (famózně pojatá role Jamese Cromwella) a luxusní dobovou hudbu. ()

noby

Vzít neskutečných 130 minut a naplnit je filmem, který se v žádné chvíli zbytečně nevleče, to je umění. A nejen že se nevleče. On drží, drží a nepustí. Omámí promyšleným scénářem (a to nemluvím jen o zločinném spletenci), usadí skvělým výkonem herců, pohladí řemeslnou precizností (a vnady Kim Basinger) i poškádlí občasným odlehčením atmosféry. A nakonec potěší lehce plynoucím rozuzlením zápletky i závěrečnou akcí. Dvě hodiny utečou jako voda, a krimi filmy už nikdy nebudou jako dřív. ()

Pretender

''Come to Los Angeles! The sun shines bright, the beaches are wide and inviting, and the orange groves stretch as far as the eye can see. There are jobs aplenty, and land is cheap. Every working man can have his own house, and inside every house, a happy, all-American family. You can have all this, and who knows... you could even be discovered, become a movie star... or at least see one. Life is good in Los Angeles... it's paradise on Earth." Ha ha ha ha. That's what they tell you, anyway. '' ()

Giggs

Jeden z mala veľkych americkych filmov, ktory ma atmosferu a je bez zbytočneho moralizovania, patosu a gyču. Prečo všetky nemožu byť take?! ()

I.AM.NOT

Krimi asi zůstane žánrem, který mi k srdci nikdy nepřiroste a bude mě nudit i v případě takto skvěle propracovaného děje. S hodnocením bych šel ještě níž, ale vůči tvůrcům a zejména skvělým hercům (Fantazie Guye Pearce a Kevina Spacey) by to bylo nefér. ()

Reckon

Jedno z nejlepších krimi co jsem doposud viděl. Žasnu nad tím, že tam není žádná postava směřující k dobru. Všichni mají své "mouchy". Samozřejmě R. Crowe a K. Spacey předvádějí jako vždy perfektní výkony. (9/10) ()

Bohemák

Ani tradiční (trochu mrtvé) herectví Kim Basinger mi tenhle strhující příběh nezkazí. Plejáda hvězd, které rozhodně neruší. ()

cab

Na stvoreni kvalitativne odpovidajiciho komentare se musim vyspat, protoze policejni pripady z prostredi povalecneho USA, kde je nekdy problem rozlisit policisty od kriminalniku a navic v Meste Andelu. Parada a smekam klubouk i minimalne nad neuveritelne se seslou hereckou partou. 100% ()

Rssa

Kvalitní retro krimi se spoustou hereckých hvězd, skvělým příběhem a atmosférou. Jediné, co opravdu nechápu, je Oscar pro Kim Basinger, protože rozhodně nebyla ve své roli nějak omračující a z celého hereckého ansámblu bych našel pár herecky výraznějších postav, než byla její prostitutka. 90 % odpovídá ()

Tydlidáš

7/10 - Bezva napsané a zrežírované krimi, které pro fanoušky tohoto žánru musí být absolutní Blockbuster. Pro mě jakožto né tak vycákaného detektivkáře je to jen další hezký film s parádně propracovaným příběhem zkorumpovaných fízlů, úplatků a překrasných kurviček z města andělů (ach Bože co bych za takový paní dal....=)). Režie každopádně výborná a o hereckym obsazení se sám bojím mluvit.... Ti tři to zahráli bezprostředně na výbornou, ale i ostatní jako například DeVito určitě nezklamali.... Trochu hamby na závěr... Ve filmu je tolik jmen o kterých se neustále mluví, ale člověk stihne jen pár hlavních a o ostatních nemá šajn a musí špekulovat z kontextu. To mi přišlo značně shitové a matoucí. Možná, že po opakovaném zhlídnutí se tato chybička vytratí, ovšem po prvním je to vééélký nedostatek.... Chtělo by to takové seznamovací okénko jaké používá například Guy Ritchie ve svých filmech.... To by filmu prospělo a já bych šel třeba o kousek víš i když jeden z nejlepších filmů čsfd by to pro mě stejně nebyl.... ()

maxhof

Dokonalost!! Až na jednu mírně hluchou pasáž nezstavitelný kolotoč, při kterém jsem nespustil oči. God bless Crowe! ()

pipapaja

Pro mě docela rozporuplný film na jedné straně jsou vynikající herci a zajímavé prostředí na té druhé je pro mě až zbytečně překombinovaný děj. Ano postavy jsou vykreslené dobře a finální přestřelka je, dokonalá bohužel některé pasáže jsou až příliš předvídatelné. Tento film je jeden z těch, na které už se nikdy nepodívám. ()

Shakeus

Opravdová kriminální lahůdka z Ameriky 50. let. Skvělé herecké výkony a vynikající příběh. Vše skvěle zrežírováno a doplněno atmosférickou hudbou. Doporučuji vidět víckrát, protože si troufám říct, že většině diváků spousta věcí unikne. Pro mě jeden z top filmů vůbec. ()

Paity

Nemám rád Guye Pearce a nejinak je to v tomhle filmu. Správňák nad "správňáky" mne pije krev. Ale tady mu to sedlo. Společně s Russellem Crowem dokázali nemožné a postavili se americké polilcejní zlovůli. Někdy hodně drsné, ale film svou surovostí neuráží, ani nepřitahuje. To co láká jsou výkony herců a scénář, který nemá daleko k dokonalosti. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji