Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu

• USA A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (více)

Kristen, Kincaid a Joey se utkali s Freddym Kruegerem již v NOES 3. Tentokrát jsou zpět v normálním životě, ale Kristen znova začíná mít noční můry... V jedné z nich se prochází Freddyho domem, dojde až do kotelny a tam vtáhne do svého snu Kincaida i Joeyho. Po útoku psa se Kristen probouzí s ošklivou ránou na ruce... Během další noci se Freddy znovu "vrací k životu" a Kincaid a po něm i Joey se nedosní rána... To je však jen začátek a Freddy se už těší na další mladé maso, samozřejmě s Kristen v čele... V roli Kristen se představí Tuesday Knight, která také nazpívala titulku "Nightmare" (úvodní titulky). (5150)

Němi

Zatímco trojka přímo navazovala na první část, ignorovala špatný druhý díl a uzavřela poměrně slušně její příběh, čtyřka jen nastavuje ukončené a je stejně zbytečná, jako druhý film. Žánru "horor" dal Renny Harlin po fantasy trojce definitivně sbohem a natočil nadpřirozený akční film. Pár vydařených chvil by se našlo, ale většina jich se ztratí v počtvrté nudně opakovaném. Za několi momentů (znovuoživení Freddyho) by se nemusela stydět ani parodie... Kterou tak trochu díky černému humoru film připomíná. Místy vtipné, místy efektní (ač Freddyho smrt je jakkoliv vynucená a minimálně divná, je asi nejlepší scénou celého filmu), ale především nastavované a nápad s přenášením dalších a dalších lidí do snů smrdí na dálku. _____ Krom toho postava Kristen, v minulém dílu zahrána nádhernou Patricii Arquette, byla nově obsazena šmudlou Tuesday Knight, což se neodpouští. _____ Mé pořadí série: E1, E5, E7, E3, E4, E2, E6 Sudé části jsou téměř nekoukatelné ()

tron

"Ja na teba neverím." - "Ale ja na teba áno." Jeden by to aj mal chuť skritizovať za to, že je to stále to samé, ale potom si spomenie na nočné mory, ktoré mal z dvojky a šestky - a hneď je za štvorku vďačnejší. Došlo k pre-obsadeniu hrdinky z minula + po nej v priebehu deja štafetu preberá nová postava, ktorá plynulo prešla do päťky. Stal sa z toho seriál, ale diváci na to v 8O. rokoch počuli a tak 13-miliónová snímka na svoj rozpočet temer zarobila len behom otváracieho víkendu. Postavy sú relatívne zameniteľné, pričom žiadny z  nich nespravil (na rozdiel od Patricie Arquette, Deppa alebo Laurencea Fishburnea) kariéru, ale atmosféra je od prvých sekúnd riadne hustá, vraždiacich scén je veľa (a sú ozaj  nechutné: chrobáky, činky...) a Englund si to ako Freddy dáva. Každopádne, štvorka a päťka mi nabúchanou réžiou a mizerným scenárom splývajú do jedného pôsobivo zrežírovaného, avšak v konečnom dôsledku neobjavného a trochu nudného celku. ()

Anderton

Séria si drží svoju úroveň aj po štyroch dieloch, čo je samo o sebe zázrak rovnajúcemu sa nie nočnej more, ale sladkému snu. Freddy na to ide tentokrát ešte o niečo priamočiarejšie, občas zahláškuje, nahodí slnečné okuliare a sledujeme tak v podstate sled epizód s tou istou štruktúrou: upadnutie do sna, konfrontácia a smrť. A bavilo ma to, pretože ide opäť o vynaliezavé úchylnosti. Asi nie tak dobré ako v predchádzajúcej časti (puppet on the strings málo čo prekoná), ale skrátka to funguje a drží pokope. Len si nejako neviem predstaviť, čo vymysleli tvorcovia po tomto kvázi ultimátnom zúčtovaní, uvidíme teda pri piatom dieli. ()

MM_Ramone

Vo štvrtom pokračovaní americkej horrorovej série "Nightmare on Elm Street" vstupuje do príbehu Alice Johnsonová, moja najobľúbenejšia ženská postava. Kult osobnosti Freddyho Kruegera tu už narástol do neprehliadnuteľných rozmerov. Spoločne s tretím dielom, ktorý nesie podtitul "Dreams Warriors", to považujem za vrchol celej série. Prvá časť je proste klasika, základný kameň. Dvojka bola menším zakopnutím, po ktorom nasledoval neuveriteľne energický tretí diel a hneď po ňom výborná štvrtá časť - "Vládca snov". Mohol by som to pozerať kľudne každý druhý večer. Milujem tieto "Nočné múry". ***** ()

PetrPan

Skvělá Noční můra tentokrát v podání Rennyho Harlina, je to typický snímek konce 80. let, rocková hudba a účesy alá Lybar, Freddy ve fantastické formě a akční vyvrcholení je dokonalou pozvánkou ke sledování tohoto skvělého snímku, takže popcorn opražit, pepsi colu se slánkou do ruky, nalakovat vlasy a vzhůru do hororového světa konce 80. let ()

• Hrdinka předchozího dílu, Kristen, se měla objevit i v tomto filmu, ale její představitelka Patricia Arquette otěhotněla. (Karlos80)
  • Poté, co Freddy (Robert Englund) skočí z postele na oběť, je vidět, že nemá spálenou ruku. V dalším záběru ji spálenou má. (Raichu.Cz)