Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

dita.krizova

"Co je to smrt?"... U tohohle trilerro-horroru jsem se bála víc než u nějakých amerických horrorů s lacinýma lekačkama. Četla jsem knižku, ale film mi úplně vyrazil dech. Ta atmosféra černobílého filmu a postava Kopfrkingla, kterou hrál Hrušínský (ten výraz ve tváři, uhlazování si vlasů a nazývání "Božskou"!). Já nevím, co říct. Snad jen že pro mě je to špička mezi českými filmy. ()

Sdoom

V záplavě zdejších pětihvězdičkových hodnocení je asi na místě vysvětlit, proč tomuto brilantnímu kousku a klenotu československé kinematografie dávám "jen" 4 hvězdičky. No, důvod je jednoduchý - příliš natahovaný úvod a z něho vyplývající občasná nuda během první hodiny filmu. Samozřejmě, vše ostatní od Rudolfa Hrušínského přes kameru až po hudbu je dokonalé či alespoň dokonalosti se blížící, ale bohužel jsem nebyl schopen kvůli výše zmíněnému nasát a vychutnat si plně atmosféru snímku a všechno s tím spojené. Btw. hláška s rakvičkou nebo věnečkem je absolutně dokonalá! ()

Germanotta

Pre zmenu "Plameny, nežná, tě už pálit nebudou" a iné pamäti hodnotné citáty odzneli v tomto snímku. Aké majstrovské dielo na svoju československú dobu! Hrušínský a jeho vábivý hlas ma vtiahol do hrôznej blízkosti Koprfkingla a jeho mrtvoliek. Po celý čas, keď som sa dívala na tento filmík, som bola ako hypnotizovaná. Dostali sme návod, ako sa šikovne zbaviť členov rodiny, alebo iných nepriateľov, dostali sme náhľad do nacistických 40.tych rokov, dostali sme náhľad do hlavy Pana Kopfrkingla. Aké psychologické.. ()

insurgentes odpad!

Já to tušil, že když je pod tím podepsané to hovado Herz, bude v tom nějaká čertovina. Takže hlavně buddhismus a reinkarnace můžou za to, že člověku jebne v kouli a začne kolaborovat? To se asi hodilo do krámu soudruhům na byru, viďte, pane Herzi. Dneska z toho leda napíná, Rinpoche. ()

gutshoter

Naprosto fenomenální výkon Rudolfa Hrušínského mě udivoval už od začátku. To co se dělo v poslední půlhodině filmu bylo silně mrazící a hlas "Romana" slyším v hlavě neustále. Totální, geniální psycho. ()

SG-1

"Jsou dvě žároviště, a dokonalá proměna nebožtíka v popel teď, když zavedli místo koksu plyn, trvá hodinu patnáct minut. V poledne máme pauzu, když je hezky, můžete se, pane Dvořák, nadýchat čerstvého vzduchu na hřbitově." -Karel Kopfrkingl- ()

JADIM

Zvláštny pocit po zhliadnutí a to iba vďaka milovníkovi smrti pánovi Kopfrkinglovi so zvláštným a pokojným hlasom v každej situácii. Bolo jasné, že sa musí niečo stať, podobne ako v Shiningu. Tie jeho monológy zaujmú, ale po čase omrzia, avšak záver, ktorý trochu potvrdí žáner horor to celé zachráni. 7/10 (Videné 17.11.2020, Originálne znenie) ()

herr_carter

Upřímně - kdokoliv tenhle film ohodnotí méně než 4 *, není to o tom, že by film nedocenil, nebo se mu nelíbil. Takový uživatel prostě neměl trpělivost a možná ani psychickou sílu tenhle film vůbec dokoukat. To, co tady předvedl Rudolf Hrušínský je vrchol psychopatického herectví, zpodobněným zlem a vrcholem idealistického jednání. Člověk, který zaslepený myšlenkou a vizí nakonec lehce dokáže pozabíjet i svou vlastní rodinu. Jeden z nejlepších československých filmů..................moje hodnocení = 9 z 10. ()

borec999

Nikdo nebude trpět. Spasím je všecky. Veľmi nemainstreamový film a klasika, ktorú docení iba úzky okruh divákov. Kamera je experimentálna, no zaujímavá. Príbeh veľmi poučný, prerod postavy Karla Kopfkringla desivý, no zároveň v praxi ukazujúci ako sa na nacizme pod vplyvom okolností a propagandy podieľali v podstate normálni ľudia. Na spomínanom má leví podiel Hrušinský, ktorý podáva výborný výkon a v pár scénach z neho skutočne ide strach. Aj napriek všetkým kladom som sa však i nudil, keďže dialógy sú na dnešnú dobu až príliš umelecky napísané a tempo filmu je pomalé. Vo výsledku teda- uznávam že film je kvôli svojej tématike a posolstvu dôležitý a kvalitný, no divácky zážitok už nie je taký silný ako pri niektorých novších filmoch na danú tému, preto u mňa len za lepšie 3*. Na záver ešte nezabudnuteľný citát od KK:  Karel Kopfkringl (úvod filmu):V krvi snad není rozdíl... I doktor Bettelheim říká, že není. Karel Kopfkringl (koniec filmu)- V krvi je obrovský rozdíl. Čistota krve je základní požadavek. V novém spravedlivém řádu není pro méněcennou krev místa... Není ten váš doktor Bettelheim náhodou Žid? ()

Fish

"Věděl jsem, že se ta tyč ještě bude hodit..." Z Hrušínského se mi chvílema dělalo špatně od žaludku, v dobrém slova smyslu:-)... Pomyslný klobouk dolů! Myslím, že po právu nejlépe hodnocený český film v této databázi. ()

uzzi

Klasika. Hrušinský si pro tenhle výkon zasloužil pomník (vystupování, mluva, pohledy, gesta, hřebínek upravující vlasy - čarokrásné). Skvělá (na svou dobu geniální) kamera a Herzova režie. Tenhle film snad nezestárne. Pro českého filmového fanouška je to povinost. ()

!Borec!

Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale film mě dokázal natolik nadchnout, že si před knihou u mě nastavil vysokou laťku. Navozená atmosféra je u českého filmu nevídaná a v české kinematografie se bude jen těžko překonávat. Výkon Hrušínského je tak chladnokrevný až mě dokázal vydeptat jakoukoli jeho psychologickou hláškou. Před jeho výkonem smekám. ()

Frankie

Co ale skutečně ospravedlňuje Kopfrkinglovu zvrhlou posedlost? Je jím ideologie, její vlídná tvář a možnosti z ní vyplývající, či spíše všeobecně kladně přijímané učení Tibetu? Herz hledá rozbušku, impuls, který odstartuje spalovačovo šílenství. Podle všeho se zdá, že Kopfrkingl není přesvědčením nacista ani žádný tibetský mudrc, na to je příliš opájen svou vyjímečností, vnímá sebe sama jako vyvoleného soudce i kata zároveň. Z obou si ale bere to své potřebné, svůj úkol může dokončit pouze v okamžiku, kdy bude vlastnit ty správné nástroje a zaklínadla jenž dokážou dát věci do pohybu. Smrt je fascinující, alfou a omegou, smyslem i posláním. Zde je nutné se ale ptát; jestliže je varování před totalitarismy z celého díla zřetelně čitelné, totéž se ale nedá říci o tibetském učení. Odhlédneme-li ale od všeho ostatního, svou roli v tomto snímku zastávají ale úplně stejnou, ve vzájemné podmíněnosti navíc získavají statut něčeho nelidsky chladného i když racionálně a metodicky zcela nezpochybnitelného. Není tedy diskreditace nacismu zaroveň zavrhnutím východního tibetského učení? ()

bari68

Veľmi, ale veľmi zaujímavý film. Ani komédia, ani horor , ale výborný herecký výkon pána Hrušínského všetko zmaže. Morbídny humor nie je moje gusto ,no 4* si to zaslúži aj ked u mňa len tesne - 80% ()

BlackTom

Temné až snové, veľmi dobre natočené. Tomuto sa hovorí umenie. Pán Hrušínský, klobúk dolu. Najlepší film českej produkcie! ()

Chris Wulf

Pan Hrušínský tímto svým hereckým koncertem vzkázal hereckým kolegům oceněných Oscarem, Glóbem, Medvědem a vůbec čímkoliv: "Vás já si dám k večeři, kdy budu chtít, a ještě si dám potom rakvičku." Naprosto mě dostal... Ale film? Jsem asi úplně divnej, ale prostě se mi to nějak nelíbilo. Bohužel...čekal jsem víc. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)