Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Lewaso

Vynikající. Všichni, kdož se řítí do chomoutu, nechť si tento film pustí (alespoň desetkrát - qůli detailům) před „osudným krokem“. Poznat i ty zastrčené koutky lidské duše - ať své či partnerovy, se vždycky vyplatí. ()

Lalu

Po každé, když skončí tato česká letní komedie, mám chuť tleskat. Hereckou a manželskou dvojici Abrhám-Šafránková mám ráda odmalička a tady jednoduše zabodovali. Dokonale se vžili do svých rolí a tím dostal už tak perfektní film třešničku na dortu. Takže, opět se přikládám k tvrzení, že herecké obsazení tohoto filmu tzv. "válí" a že hlášky a komické situace ukáží na velice známé a rozpačité chvilky našeho každodenního života. Tento film si právoplatně zaslouží pět hvězdiček. ()

DooFooS

Rozkošně a s nadhledem jsem se nechal vtáhnout do věčných neshod dvou pohlaví, které téměř každý zažívá dnes a denně a o to víc se dokáže zasmát trablům těch druhých :-) ()

PetrJulian

Abrhám a především Šafránková ve svých snad nejlepších rolích. Ti si museli při natáčení hodně užívat. V některých scénách vypadali velmi civilně, po nadměrném výkonu až strhaně. Zvláště povedená je scéna, kdy Abrhám v kajaku ručkuje po větvi. To bych chtěl vědět, kolikrát to točili :)- Inu, herectví bývá občas dost fuška, což. ()

spookee

Myslím, že toto je neprávem málo známá hvězda české filmografie. Plno nezapomenutelných hlášek, okouzlující Libuška a břitce ironický Abrhám. Pro mě výrobní podnik tohoto filmu splnil plán na 110 %! :) ()

Luthien

Tady není o čem diskutovat. Každý, kdo se vrhá do vážnějšího vztahu, by měl takovou svatební cestu do Jiljí absolvovat. Nevím, proč tenhle film není tak populární jako jiné ( a rozhodně méně zdařilé) české komedie. Šafránková a Abrhám jsou excelentní, ale od nich se snad ani nic jiného čekat nedá. ()

Gortyna

Slaboučká záležitost v důsledku slaboučkého, bezradného scénáře. Například nesmyslně dlouhá stopáž výstupu na vrchol hory s kládou na zádech. Nesmyslné lokace: Snoubenci se rozloučí kdesi v Krkonoších a za pár hodin dojde Šafránková na nádraží v Suchdole! Po červené značce. Špatně udělané postsynchrony: herci jsou v akci kdesi v dáli, ale na zvukové stopě to vychází, jako by stáli půl metru před vámi. Toporní komparzisté - i s nimi by se mělo umět pracovat. Ono na ty normalizační filmy - až na pár výjimek - asi fakt nemá smysl koukat. Hvězda navíc za Abrháma. ()

Max Q.

Příjemný film, žádná řachanda, ale to není nutné. U vědomí toho, že už nikdo nic podobného nenatočí, dám s klidným srdcem 4 hvězdy. ()

Eire

Nadcasovy film, ktory nestarne, ale dozrieva ako moravske vino, alebo francuzky konak. Vnutorne dialogy Pepu Abrhama, krasa vtedy este mladuckej Popolusky, ale hoci aj mini ulohy S&S, ci skvely Kodet s jeho "pocitacom", ako predchodcom socialnych sieti. Brilantna ukazka rozdielu medzi zenskym a muzskym pohladom na svet. Hynek Bocan v tej najlepsej forme. Videl som x-krat a vzdy som sa bavil. Je tazke pri romantickych komediach nesklznut ku klise, gycovitosti, alebo patetizmu, avsak tu sa to podarilo. 90% ()

route60

Pohodový film Hynka Bočana s výborným Josefem Abrhámem a kouzelnou Libuši Šafánkovou, lze jen litovat že nevzniká více o takových filmů. ()

WDMD

Poměrně příjemný film. Bohužel, mám nějakou zvláštní averzi vůči paní Šafránkové, její osobnost je mi nějak nevysvětlitelně nepříjemná, a tak v mých očích film strhává téměř na dvě hvězdičky. ()

saillor

"Kdyby to bylo nevyhnutelné..." " Je to nevyhnutelné." Perfektní předmanželská etuda o svatební cestě do Jiljí aneb jak toho druhého pořádně testnout. Smoljak a Svěrák v malých epizodkách a zářící duo Šafránková-Abrhám. Film skvěle drží tempo a vtip od začátku do konce - mou nejoblíbenější scénou je vynesení čtvrtmetrákového trámku na vrchol Portyše. ()

Holobrádek

Nenápadná komedie, jejíž směsice romantiky, humoru a hereckého obsazení rozhodně stojí zato. Nástrahy, kterým čelí pár snoubenců během své předsvatební cesty, zároveň dokážou poskytnou cenná poučení pro společný život manželů. Doporučuji povšimnout si i celkem netradiční hudby... ()

ethel91

když jsem byla malá (5, 6, 7 (?) let), byl to svého času můj nejoblíbenější film. :) není to typická komedie typu "šaškárna k popukání", ale film mě už tenkrát dostal svou neuvěřitelnou atmosférou, neotřelým vtipem, úžasnou lehkostí vyprávění. totálně originální snímek. navíc, Josef Abrhám s Libuší Šafránkovou mě tu skutečně mimořádně baví! :) ()

Monika22

Film jsem viděla vloni prvně a shodou okolností ve chvíli, kdy jsem seděla jako člen volební komise u krajských voleb a ostatníma jsme si krátili chvíli :-) Nevím, jestli to bylo tim, že sme nás na ko koukalo víc, ale svěle jsem se bavila. Úžasná česká komedie plná vtipných scén doplněných nezapomenutelnou "samomluvou" pana Abrháma. Sladce naivní a ke všem přátelská Libuše Šafránková je občas na zabití. Bezva zábava! ()