Edward Bloom (Albert Finney) byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí (Ewan McGregor), kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa (Billy Crudup). Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra (Jessica Lange) se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít. (oficiální text distributora)

SVotM

Film byl natočen v roce, kdy jsem i já poprvé sama vyrážela do světa a, stejně jako většina čerstvě postpubertálních jedinců, jsem měla pocit ryby, které je (téměř) každý rybník malý. Takže už svým mottem si mě tehdy film získal. Dnes na něm oceňuji hlavně barevnou pestrost (jak to tak v burtonovkách bývá) – kýčovitá světla cirkusů a jiných panoptik jsou prostě něco okouzlujícího – a roztomilou (předpokládám, že zamýšlenou) naivnost. A také myšlenku, že i když se skutečnost někdy nafoukne a přibarví, nemusí to nutně znamenat, že aspoň podstata věci není pravdivá... a kdo z nás není někdy „pohádkář“, že? Ewan McGregor je skvělý, ať se zrovna noří do nevábné záchodové mísy nebo hraje statečného reka v takřka pohádkovém příběhu. Chybí zde snad jen jakýsi motor, který by filmu dával spád a příběh by tlačilo dopředu i něco jiného, než jen krátící se čas Edwarda Blooma seniora. Ale kdo ví, třeba by to bylo na škodu. Poslední pochvala patří filmovému plakátu. Dlouho mi visel na zdi a vyvolával příjemné emoce. ()

ronin zabak

Přirovnal bych tento film k podivuhodným příběhům B.Buttona, ale jelikož tento film je starší, bude to spíš naopak :D ,jinak tento film nechává diváka hodně na pochybách, jestli jsou příběhy smyšlené nebo polopravdivé. Na konci mě běhal mráz po zádech, když syn viděl na pohřbu všechny ty postavy z příběhů. Krásnej film.... ()

lucka14lucky

Naprosto dokonalý film:-) V poslední době jsem shlédla spousty filmů, ale žádný mi nezůstal v paměti, jako tento. Patří k mým nejoblíbenějším filmům ... Dokázal ve mě zanechat všechny pocity, které jen jdou - smála jsem se, brečela jsem, žasla jsem, překvapení nechybělo, láska, .... Ani bych neuvažovala odebrat jednu hvězdičku - pět hvězdiček. Film pro všechny typy generací, vážně doporučuji. ()

Torino

Jeden z nejrozporuplnějších filmů, které jsem viděl (jak to tak u Burtona bývá:). Kýč a naivní absurdita se mísí s blížící se smrtí a konfliktem syna s otcem. Do toho vám hraje velkolepá i rozverná hudba a chvílema vůbec nevíte, kam (a zdali vůbec někam) děj směřuje. Ale když člověk přestane o tom všem přemýšlet, opustí konvence, a nucení být kritický ke všemu přehnanému, moc sladkému, prvoplánovému, uvědomí si kouzlo a bohatost emocí tohodle dílka. PS: Golfistovi: Jessicu bych určitě vyzdvihnul! A to nejen za scénu ve vaně:)) ()

cige

Paráda! Po dlouhé době snímek, u kterého jsem se tak tak držel, abych se na konci nerozbrečel. Když jsem si předtím, než jsem si film pustil, četl, o čem má být, tak jsem se obával, aby zpracování a styl Tima Burtona nebyly u něčeho takového přílišným kýčem. Naštěstí jsem byl mile překvapen, pohádkové prvky byly použity s citem a perfektně do filmu zapadaly. ()

Lonelybiker

Těžko tomu filmu věřit, ale musí se nechat, že je to krásně natočeno, krásně ozvučeno a za ten konec, který mě totálně odrovnal, musím dát plné hodnocení. ()

CarlaBrunn

Je to zaujimave. Zanechat zvlastne pocity aj napriek tomu, ze od zhliadnutia filmu presiel uz nejaky cas. Plny pocet stars davam nielen kvoli vystiznemu nazvu, ale najma z dovodu zameranosti rezisera na interpersonalne vztahy, co mna ako velkeho fanusika filmov dokaze uputat. Hmm, ako zalostne komplikovany vztah syna a otca, ci otca a syna? Druhym dovodom uvedeneho hodnotenia je vyklad podany retrospektivne (co do kvality). Traduje sa, ze na smrtelnej posteli kazdy clovek lutuje nejaky ten cin. „Zlomilo“ to aj stareho cynika akym bol Edward Bloom, ktory si len tazko uvedomoval, co po sebe zanecha(l) – uzasneho syna, vsak vecne kritizovaneho a odmietaneho. V neposlednom rade mi neda nevyslovovat superlativy na dokonale zrezirovany film a upriamenie pozornosti divaka na rozdiely medzi faktom a fikciou. ()

Vaclav007 odpad!

čekal jsem dobrý film podle hodnocení, ale od začátku až do konce jsem se nudil, nic zajímavého ve filmu nebylo a celou dobu jsem si přál konec. ()

audri

Tim Burton a jeho filmy jsou opravdu skvělí. Tento film není vyjímkou. Patří k těm zajímavím filmům, které vypráví o něčem zajímavem a snaží se přiběh zachytit novým způsobem a myslím si, že je to film, který si můžu pustit několikrát v životě a vždycky tam najdu něco nového a zajímavého a velkou vyhodou je, že se líbí dětem i dospělím. ()

Bilanc

Pohádka, krásná pohádka, Burtnova pohádka. Co více dodat? Možná upozornit na spletitost a zapeklitost příběhu, kde se jen těžko rozeznává mezi realitou a pouhou fantazií. Já sice nepatřím mezi fanoušky Burtnových filmů, ale tento na mne promluvil jakou si dětskou pozitivní naivitou, na kterou už člověk dávno zapomněl a v životě ji postrádá. ()

Firuz

Pro mě byla radost dívat se na tento film a skoro jsem hltal každý kousek ! Viděl jsem ho už před několika lety, ale tehdy jsem ho ještě nedokázal ocenit a přišel mi spíš zvláštní a ne moc pochopitelný. Až napodruhé - bylo potřeba, abych mezitím trochu dospěl, jsem si ho vychutnal. Pěkná pohádka pro dospělé o putování životem někde na hranici mezi realitou a snem. Dobře míří právě na tuto hranici naskýtá úvahu o tom, co je vlastně ten náš život - jestli, a jak hodně mu dovolíme být pohádkou a kouzlem. ()

Kiszoun

Nový epochální válet pana Burtona, tentokráte mimo svět záhrobí. Napříč tomu že je i zde je minimální počet mrtvých (pouze jeden mrtvý, jeden umírající a pak až mrtvý a jeden se jen dozví, jak umře), je tento film opravdovým skvostem a tvůrce bizarností jako Beetlejuice nebo Mars útočí, se za něj nemusí ani v nejmenším stydět. Je zde vše co jsem očekával + něco navíc a to vše umocněno kouzelnou hudbou Dannyho Elfmana, která k Burtonovi prostě patří. Napříč tomu že jedna fáze hlavního hrdiny se sžírána zhoubným nádorem, jeho druhá, o poznání mladší fáze, je prostřednictvím příběhů starší fáze reprodukovaná snoubence syna člověka, jež se skládá z obou fází. Ano vše je značně přibarvené, což onoho syna Willa Blooma (Billyho Crudupa) přivádí do rozpaků a neví co si má o svém vlastním otci myslet, proto se to snaží dohnat těsně před jeho skonem a prochází všechny různé dokumenty a dle příběhů objíždí některé postavy z nich, aby si dal pravdu dohromady. Film je vlastně složen ze dvou oddělených příběhových linií. Jedna je z přítomnosti a druhá z minulosti a ta je dominantou celého filmu. Zde si mohl Tim Burton vyhrát se všemi přízněmi i nepřízněmi osudu mladého Edwarda Blooma (Ewan McGregor / Albert Finney) a všemi postavami, které ho na jeho dobrodružství provázely. Nakonec se všechny příběhy spojí do jednoho a utvoří tak grandiózní finále, které je již ale v plné režii syna, který vypráví příběh svému otci na jeho smrtelné posteli. Samotný závěr filmu se odehrává na pohřbu Edwarda, kde vyplyne, že všechny příběhy opravdu prožil, pouze je však přikreslil. :-) Elfman + Burton + McGregor = 5 hvězd. ()

DK1113

Big Fish- zaujal, pobavil a ukázal divákovi, že skutočnosť nemusí byť vždy najdôležitejšia- to podstatné je, ako ju my dokážeme prijať. Neskutočne krásny pohľad na život a jedinečné spracovanie mi naozaj zaimponovali. Burton určite nesadne každému, ale ja som si filmík užil. ..Roses are red, violets are blue, I love Scarlett. :) ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney