Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Neúnavně obětavá předsedkyně ZO KSČ ve spolupráci s bodrým majorem StB zbaví politicky nevyzrálého výzkumného pracovníka obvinění z napomáhání diverzantům... ,,Tento příběh se neudál a je vymyšlený" - oznamuje závěrečný titulek. Jeden z prvních příkladných výrobků normalizační dramaturgické skupiny Dr. Vojtěcha Trapla. (oficiální text distributora)

Recenze (23)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jenže, za tím vším se skrývá výborná hudba Vladimíra Sloupa, slušná režie s dlouhými scénami, silné dialogy Lídy a Ing. Krále, i trochu té psychologie se soudruhům podařilo. Královo pobyt ve vězení je perfektní. Humor do toho přináší skvělý, zkušený mukl Libíček, Sovák se Šméralem jsou plně poživatelní a Jiřina je prostě moje slabost (její herectví je upřímné). Když dokážete čelit současné, západní demagogii, tak proč ne téhle. Použij rozum a film se pro Tebe stane výborným detektivním drámem, o kterém si dnes můžeš udělat svobodný názor. ()

Marthos odpad!

všechny recenze uživatele

Otřesná ideologická slátanina, jejímž spoluautorem je Ivan Gariš, mimořádně odpudivá postava, jeden z nejobávanějších estébáků, který se v padesátých letech podílel na akci Kámen. Film zcela bez uzardění legitimizuje činnost StB, navíc v silně nevěrohodném a hrubě zkresleném podání. Těžko říct, co je horší, zda příběh sám nebo trapný herecký výkon Zdeňka Kampfa, kterého měli snad rovnou odstřelit... Ozdobou tohoto prorežimního dílka je samozřejmě Jiřina Švorcová v roli stranické funkcionářky, pokoušející se zachránit zaváhavšího inženýrka. Libíček se Sovákem zdiskreditovali sami sebe, bohužel. Hrůzný přízrak znormalizované československé společnosti. ()

Reklama

charles3 

všechny recenze uživatele

Ideologicky zcestný, ale jinak relativně fungující film, žánrově něco mezi kriminálkou, psychologickým dramatem a angažovaným dílem o boji se záškodníky. Sovák a Libíček tento film buďto dostali za trest anebo si jenom vybrali slabší rok či oddechový čas. O rok dříve spolu zazářili v Pane, vy jste vdova! a o rok později v Šesti medvědech s Cibulkou. Každopádně Sovákova postava se stala zřejmě nejsympatičtějším a nejpřívětivějším vyšetřovatelem StB v historii čs. filmu :-) Jenom ta 50.léta jsem tam vizuálně nějak neregistroval (až na otisk datumky a zmínky o 6 letech uplynulých od Února 1948) - co do výpravy mi připadalo, jako by se film odehrával v době vzniku... ()

Mulosz odpad!

všechny recenze uživatele

Dílo, které je vždy stěžejním bodem jakékoliv festivalové přehlídky československé normalizační kinematografie. Ač má „Člověk není sám“ tendenci hrát si na neškodnou a řemeslně slušně zvládnutou kriminálku, jednak toto není pravda a jednak jde o film velmi nebezpečný. Zcela totiž ve smyslu dneška legalizuje práci StB a tuto činnost vědomě polidšťuje. V tomto případě totiž staví příslušníka StB do role spasitele údajně politicky nevyzrálého výzkumného pracovníka, vše se odehrává s nepřesvědčivým šarmem, vtipem a bodrostí. Klíčovou roli v tomto záchranném procesu sehrává až nelidský kladná předsedkyně ZO KSČ v podání nikoho jiného než Jiřky Švorcové. Zvláště úsměvná je z dnešního pohledu její filmová stížnost, že ostatní kolegy všichni oslovují titulem a vykáním, jen jí křestním jménem. Je se čemu divit, bere tuto ženu někdo ještě dneska vážně? Režisér Josef Mach byl jedním z těch, kteří byli v 60. letech uklizeni do pozadí mnohem schopnějšími autory, avšak v 70. letech navázali na svou tvorbu z let padesátých, kde mu lze toliko přiznat jako polehčující okolnost, že filmy „Vzbouření na vsi“ (1949), „Rodinné trampoty oficiála Tříšky“ (1949) nebo „Akce B“ (1951) nepatřily mezi ty alarmující zástupce prvního období temna v československé kinematografii. ()

Tiiso 

všechny recenze uživatele

Dá se s přehledem souhlasit s většinou místních komentářů. Film je totiž opravdu plný různých jak přiběhových tak dialogových nesmyslů. Ne nesmyslů logických, ale spíše morálních či přímo bytostních. Snímek není ničím jiným než reklamním produktem tehdejší vládnoucí strany. Režim v něm propaguje sám sebe, pomocí slabého a vykonstruovaného děje. Tvůrci vybrali do vymyšlených postav herce známé i neznámé a pokud se na jejich výkony podívám nezaujatým okem, u nikoho z nich nikde nenacházím žádný přesvědčivý, natož pak výborný přednes. Až u srdce bolí, při pohledu na některé přední české herce, jak se doslova před kamerou ponižují svým nic říkajícím projevem. Samotná pointa děje budí svou naivitou útrpný úsměv na rtech a nedokázal ve mě vzbudit ani ten falešný pocit nostalgie. Nestačím se kolikrát divit co jsme v minulosti všechno stihli natočit a co mě televizní stanice ještě v budoucnu z našeho archívu dokážou představit. ()

Zajímavosti (1)

  • Jediný film, kde Jiří Sovák (Major Sýkora) prijal svoju rolu na základe politicky angažovaných požiadaviek režimu. Ministerstvo vnútra malo spočiatku k jeho postave majora ŠtB veľké výhrady, ale zastal sa ho generálny prokurátor, ktorý povedal: "Soudruzi, to je zatím jediný člověk, který nám udělal z majora od vnitra sympatickou postavu." (Raccoon.city)

Reklama

Reklama