Reklama

Reklama

Co se stane, když se vysokoškolská psychologická studie šokujícím způsobem zvrtne? V tomto napínavém psychologickém thrilleru natočeném podle skutečné události se Billy Crudup představuje v roli profesora Stanfordské univerzity Dr. Philipa Zimbarda, který v roce 1971 obsadil 24 dobrovolníků z řad studentů do rolí vězňů a dozorců v simulovaném vězení, aby zjistil, z čeho pramení zneužívání ve vězeňském systému. Výsledky ohromily svět, protože účastníci se během několika dní změnili ze středostavovských studentů v sadisty opojené mocí a submisivní oběti. Film, který získal dvě ocenění na festivalu Sundance, včetně ceny za nejlepší scénář, a na jehož vzniku se úzce podílel sám doktor Zimbardo, je mrazivý, napínavý thriller o temných stránkách moci a dopadech věznění. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (177)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý film, ale na podcenenú verziu z roku 2010 a fantastického Whitakera to nemá, verziu 2001 som zatiaľ nevidel. V tejto tretej verzii toho istého námetu však je určite oveľa lepšie zachovaná pôvodná atmosféra sedemdesiatych rokov a rovnako tak dobre poukazuje na to, že stačí ľuďom vnútiť nejaké role a ochotne ju plnia. Vlastne dnes vidíme v plandémii to isté. Ovčinec. ()

silentname 

všechny recenze uživatele

Na filme je jednoznačne odvedená skvelá robota. A je to na ňom veľmi aj vidno. V prvom rade si povedzme, že je to príbeh podľa skutočnej udalosti a myslím si, že ju zachytáva veľmi dobre. Možno som čakal, že bude film trošku drsnejší po fyzickej stránke, no to nič nemení na fakte, že si viem všetkých väzeňských účastníkov tohto experimentu predstaviť, že to pre nich bolo skutočne väzenie. Človek dokáže s chalanmi veľmi súcitiť a je skvelé vidieť, že sú to mladí herci, ktorí toho ešte nestihli moc preskákať. Nemyslím to ale v tom, že by podali zlý výkon. To naopak. Ale nie sú tu žiadne tváre, ktoré by som okamžite niekam priradil. A to robí spojenie s ich trápením oveľa efektnejšie. Hudba je rovnako skvelá, plus aj to ako celý ten projekt atakuje nielen väzňov a strážcov, ale aj samotný tím, ktorý si začína veci pomaly ale isto uvedomovať, že to nie je v poriadku. Veľmi dobrá psychológia, veľmi dobre je film natočený a rovnako je veľmi silný. Osobne si myslím, že to mohli poňať aj trošku drsnejšie po fyzickej a vizuálnej stránke, no napriek tomu je tu drsných a silných momentov veľa. A kto vie či by boli veci inak, keby roztriedili tých chlapcov opačne. Vedeli by sa v tom prostredí správať lepšie? Ja si nemyslím. Veľké filmové očakávanie nesklamalo a rozhodne film k zhliadnutiu doporučujem. Hodnotenie: A- ()

Reklama

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

První, opravdu podle skutečné události, natočený příběh ze Stanfordu přesně tak, jak byl. A musím říct, že to bylo hodně mrazivé představení. Nejvíc samozřejmě člověka zdrtí dvě myšlenky: "Proč jsi to dělal?" "Protože jsem mohl."---"Víš, jakej je rozdíl mezi náma dvěma?" (vězeň,stráž) "Ne." "Hod tou mincí." 90% ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Karl Vandy: Ľahko je povedať: „Och, ja by som tak nekonal“, ale nevieš. To je, to je pravda. Nevieš. Ale ja teraz viem, čoho som schopný, a to ma zraňuje. Experiment, ktorý chcel skúmať ľudské správanie, vlastne len ukázal, čoho sme schopní. Stotožnenie sa s postavou, do ktorej boli títo mladíci obsadení, nadobudlo rozmery, o ktorých dr. Zimbardo na začiatku nemal tušenie. Dôvody, prečo takto reagovali, nie sú objasnené, ale film je akýmsi mementom aj pre nás ostatných, že do svojich „rolí“ sa môžeme príliš hlboko ponoriť. A možno si divák položí otázku, či toto nie je príčinou, že vo všetkých podivuhodných režimoch sa našli ľudia, ktorí nasledovali vodcu ako slepé stádo. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Docela kvalitní pokoukáníčko o tom jak si v pošahaných 70.letech arogantní blbeček Zimbardo vymyslel experiment.. Při rozmýšlení zůstal ale někde u základního konceptu a další postup měl asi jet stylem: Uvidíme co se stane a na konci si z toho vyvodíme nějaké moudro, které bude znít dobře a bude se nám hodit do krámu... Už před lety, když jsem si zjišťoval o co tam tenkrát šlo, jsem jen žasnul s jak nedostatečnou přípravou (jak myšlenkovou tak praktickou) může někdo začít psychologický (a vlastně jakýkoliv) experiment. Nejdebilnější je, že i po tomhle fiasku mu to někteří sežrali a pořád žerou jako něco hodnotného o co se lze dále opírat.. Detaily si už nepamatuju ale tuším, že film bude pro lepší dramatičnost poněkud přibarvený-což ve výsledku nevadí, zvláště když tu máme v přímé konkurenci německý “Experiment“(a jeho USA dvojče), který se nebál přitlačit na pilu a dohnat celý koncept do extrému, což cuká nervičky přecejenom trošku intenzivněji. Já jen pevně doufám, že za tohle zfilmování své blbosti nedostal Zimbardo ještě i zaplaceno. :/ ()

Galerie (30)

Zajímavosti (4)

  • Zjištěný sadismus „dozorců", spolu se silnými depresemi a pasivitou vězňů vyústily v teorii o důležitosti sociálních pozic v individualistické psychologii. Tato teorie je dodnes kontroverzní. Psycholog Philip Zimbardo obdržel v roce 2005 Cenu Nadace Vize 97, kterou založil exprezident Václav Havel se svou ženou Dagmar. Předání ceny doprovázalo vydání českého překladu Zimbardovy knihy "Moc a zlo". (Vangelis)
  • Psycholog a autor experimentu Philip Zimbardo vyprávěl, že byl ze dne na den z experimentu nadšenější, dokud mu manželka neřekla, že pokud experiment nezastaví, tak od něj odejde. Teprve poté mu došlo, co spustil. (sator)

Reklama

Reklama