Slíbená princezna

(TV film)
  • Slovensko Prisľúbená princezná (více)
Pohádka
Česko / Slovensko, 2016, 106 min

Jak byla zlatovlasá princezna Radost pirátovi přislíbena? Dokáže odvážný Jiřík splnit tři úkoly, porazit druhého nápadníka a přivézt Radost svému pánovi? A co když je láska silnější než všechny sliby? Na začátku příběhu vyprávěného na motivy oblíbené Zlatovlásky je kůže kouzelného hada. Kdo ji ochutná, porozumí řeči zvířat. Ochutná ji i zlý kníže Honorád. Ani to ho však neodradí od nesmyslné krutosti vůči všem a všemu. A když si potom usmyslí, že chce zlatovlasou nevěstu, vyšle svého čeledína Jiříka, aby se vypravil z rodné Božemie daleko do světa a zlatovlasou Radost mu přivedl. Po řadě dobrodružných situací se spolu se svou družinou Jiřík nakonec dostane až ke království, kde nejmladší ze dvanácti dcer je právě zlatovlasá princezna Radost. Jediná doposud neprovdaná. Zadarmo si ji ovšem Jiřík neodvede. Musí splnit nejen tři úkoly, ale především porazit svého soka, prohnaného piráta Za Bié Ocradé. Jiříkovi naštěstí pomáhají nejen zvířata a jeho družina Božemiánů, ale i sama princezna, jejíž lásku si dokázal získat. (Česká televize)

El Pistolero

„Zlatovláska“ meets „Piráti z Karibiku“ meets „Hvězdný prach“ meets „Desperado“? Zajímavé, ale dost rozpolcené. A pro dětské publikum nevhodné (což mi nevadí). Cina s Dolanským super, na Stránského „harém“ se zase hezky dívalo. Princezna, princ a kníže na ránu. Stopáž o 15-20 minut delší, než bylo třeba. Snaha o něco jiného se cení, ale nestačí to. ()

Adam Bernau

Famózně transponovaná, odvážně, leč zcela patřičně rozvinutá a obohacená a skvěle provedená Erbenova Zlatovláska v jedné z mála těch božemských filmových pohádek za posledních cca 30 let, které jsou zároveň chytré, pádné, přesvědčivé, epické, neimpotentní i nekašírované. Ačkoli je její zjevně hlavní ambicí pobavit a na tom je především stavěna, tento úkol, ostatně zdařile splněný, překračuje do mnoha stran, nemluvě o velmi pěkném vzhledu, exteriérech, kameře, střihu i přesvědčivosti herců. Nevšedně drobnokresebně pečlivá ve výpravě, řešení interiérů, humoru, individuální charakterizaci prakticky všech (a že jich je a jak se jmenují!) postav (arciže pojímáme-li sesterstvo princezen či piráty jako postavy spíše kolektivní) a stejně tak (viz začátek souvětí) v náležitosti věcí. Napadlo někdy někoho, jak asi může vypadat rodina s 12 princeznami? A co může chtít král s 12 dcerami a bez syna? Jaká může být suita zlého vladaře a jaká u něj služba? Nebo že posbírat perly asi není pro mravence žádná sranda? Jak asi mohly vypadat všechny ty kanonické rozhovory? Atd. atd. atp.? Takhle nějak to muselo být. (Samozřejmě za předpokladu zpětné transpozice z naší řeči, jenže není známo, kam zpět). „Zrealističtit“ pohádku může znamenat (a často znamená) ji znehodnotit, což se zde neděje. Naopak se zde původní námět rozvíjí přidanými prvky zcela v intencích žánru a jeho způsobu výpovědi o světě, jakkoli jsou tyto prvky umně kombinovány naopak s takovými, jako je např. gestapáský kabát knížetova donašeče či vůbec způsob mluvy, který však nicméně přes svou prostořekou současnost vyniká smysluplností i efektností. Za příklad oněch rozvíjejících žánrových prvků posloužiž třeba jak se Jiřík dostal do služby či pojetí cesty hledání Zlatovlásky. A ovšem piráti - tento velmi dominantní cizorodý prvek v látce jednak (jak se ukáže) tvoří náležitou protikladnou figuru kolektivu princezen, které, smiřte se s tím, nejsou zajisté jen od toho, aby si v parku házely míčem. Jejich (totiž pirátů) kapitán má zase protipól v rovněž přidaném (doslova dodaném) dědici trůnu (který si to s ním také rozdá), arci není konečně ničím jiným než klasickým pohádkovým podvodným soupeřem hrdiny (viz např. Bajaja). Jiřík je chvílemi celý mladý Artuš v Excaliburu (jen inteligentnější). Pokud jde o Zlatovlásku (totiž Čirou Radost), tak ostatní naše filmové princezny buď jsou hezké, nebo se tváří, že jsou. Princezna Čirá Radost je jediná, která (Marta Dancingerová promine) takovou být nepotřebuje, protože je to skvělá holka a tudíž sama sebou krásná. Nakonec nelze opomenout poznámky na adresu Božemie, stejně trefné jako vkusné. A má to hezký titulky. Summa: Nevím, jestli právě tudy by se měl dál ubírat tradiční český filmový žánr pohádky (nebo spíš žánr „české filmové pohádky“, zde ovšem i s podílem slovenským), ale rozhodně je Slíbená princezna nadějí, že tento žánr ještě neumírá, za což tvůrcům děkuji. Co však umírá, je božemský národ sám, protože 43% pro téměř dokonalé Kdyby byly ryby a 21% (wtf?) pro vynikající Slíbenou, které možná jako jediné za dlouhou dobu se dogmaticky podřizují pochopené podstatě žánru (resp. předlohy), který (kterou) zároveň dovedou tvořivě a hravě modifikovat, nehledě k jejich líbeznosti a kvalitám řemeslným, svědčí o jeho pokročilé degeneraci. Ať žije Jiřík! (Pěkný komnetář: Gilmour93, totiž první půlka, druhá je smutná.) () (méně) (více)

HoneyBunny

Na televizní pohádku ČT výborná technická kvalita - kamera, kolorace, práce se zvířaty, lokace. Osobně se mi líbí alternativní přístup k pohádce o Zlatovlásce říznutý piráty a moderním jazykem. Protože mě připadá opravdu trapné, jak se stále každé Vánoce dočkáme umrlé pohádky natočené v českých lesích, kde ucmrndaný český Honza nebo vychrtlý princ nahání spanilou princeznu bez jakéhokoli charakteru. Tvůrci šli do rizika a přinesli něco nového, což já oceňuju. Navíc jsem se bavila, jednak u dialogů, jednak u průpovídek zvířat. 60 % ()

Chrysopras

Člověče, oni tam maj figur jak na orloji :-) Snad to není až tak hrozný jak hodnocení naznačuje, ale povedený to není. Vede u mě stále Zlatovláska se Štěpánkem. Pokus o její oživení se moc nepovedl. Jestli to měla být reminiscence na Piráty... škoda mluvit. Doufal jsem, že aspoň Jorgu zastoupí sličnější princezna, ovšem toho jsem se taky nedočkal a ty paruky, fuj. Aspoň ta Božémie trochu pobavila. Obsazení průměrné, spíš slabší. Kníže, to musel být snad ochotník nebo sponzor. * za lokace a práci se zvířaty. P.S. Možná to měla být parodie a já se prostě nechytl. Ovšem srovnávat to s Hvězdným prachem, to si Stardust opravdu nezaslouží! ()

slunicko2

Zlatovláska, jak ji neznáte. 1) Četba adorujících i odsuzujících komentů dá dostatečný přehled o kladech i záporech díla. Já tedy dodám jen heslovitě, o čem se tu nikdo nezmiňoval. Černá a bílá voda! Zlatovlásčiny sestry oblečeny jako hejno papoušků! Kolem větrných mlýnů dojedou z Božemie (!) k jižnímu moři. Věru kultivovaná královna Jitka Čvančarová: Ta koruna je těžká jako kráva. 2) Je tu spousta pěkných kluků: 28letý Jan Cína (Jiřík), 38letý Jan Dolanský (pirát Za Bié Ocradé), 31letý Ondřej Novák (knížecí sluha Natotata), 34letý Jan Plouhar (knížecí střelec Trefa), Vít Hofmann (syn krále). 3) Přečetl jsem čtyř a pětihvězdičkové komenty a zjistil jsem, že mnoho lidí z této skupiny cítí potřebu vyjádřit své pohrdání nad těmi, kteří pohádku považují za odpad. O relevantnosti názorů těchto pisatelů svědčí bahunka (podobně i Fuego, Kozohlaf, xdomx, Mbeast, tom75p): Normálně bych dala tak 2-3 hvězdy, ale po té vlně kritiky musím dát plný počet. Kolik dalších komentátorů se chová stejně, i když svůj postoj explicitně nevyjádří? 4) Výstižný koment: Gilmour93*, g.i.orge****. ()

• „Tohle se vážně nepovedlo. Vypadá to, že někdo vzal kameru a bez rozmyslu točil, co ho napadlo. Je to, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Na Kavčích horách se museli zbláznit, že něco takového dovolili vysílat. Chudáci děti a pan Erben, který se otáčí v hrobě,“ prohlásil známý režisér Zdeněk Troška. (Duoscop)
  • Natáčeno na Žatecku, převážně na zámku Stekník. Natáčelo se také v Chorvatsku. (Frontie)
  • „Slíbená princezna mi vyrazila dech. Co si má člověk myslet o pohádce, ve které královna prohlásí jako první větu: ,Koruna je těžká jako kráva!' Zlatovláska tam vypadala jako balkánská teroristka a ostatní princezny jako prostitutky z E55. Já si myslím, že pohádka má ctít věky prověřená pravidla, má být noblesní a elegantní. Ale ať si to točí, jak chtějí – já touhle cestou určitě nepůjdu,“ prohlásil známý režisér Zdeněk Troška. (Duoscop)