Cary Grant hrá v tomto thrilleri šarmantného gambléra, ktorý však svoju finančnú nezávislosť iba predstiera, v prvej triede cestuje na "treťotriedne" lístky a nie je ani zďaleka taký anjel ako sa zdá. Raz si vo vlaku (v prvej triede) padne do oka s Joan Fontain a onedlho na to si ju vezme. A až po svatbe začne Joan odhalovať jeho skutočnú tvár. (POMO)

aniiicka

Můj velmi velmi oblíbený Hitchcock. Značnou část taková pěkná romance a pak narůstající atmosféra nedůvěry a strachu. Film si mě získal hlavně svou ústřední dvojicí - Cary je tu (ač ve stínu, toho, že je podvodník a dokonce vrah) nesmírně okouzlující, vlastně většinu času vystupuje jako ve svých komediálně laděných snímcích - s šarmem a světácky a jen občasně a postupně častěji sledujeme společně s hlavní hrdinkou různá zneklidňující fakta. Cary byl ve své úloze perfektní a své postavě přesně vtiskl náznak skrývaných úmyslů a tajemna. Vynikající a Oscarem po právu oceněná krásná Joan Fontain působí jako vždy křehce a pro roli nevinné, Carym okouzlené Liny byla, myslím, tou nejlepší volbou. Hitchcock ji obsadil dvakrát, takže patřila společně s Ingrid Bergman nebo Grace Kelly mezi jeho oblíbenkyně. Četla jsem asi desetkrát, jaký Hitchcok plánoval závěr a bylo by to asi velmi zajímavé :), nicméně skutečný konec je pro mě naprosto ok. :) Spolu s Notorious moji nej černobílí Hitchcockové před jeho zlatými padesátými. :) ()

Djkoma

Kromě zklamání v podobě pointy je tu vláčný děj, který je tak trochu podvodem na diváka od úplného začátku a Alfred to viditelně ví. To mě trochu zklamalo, protože aby se mnou jen tak chvílemi laškoval režisér aniž by mi na plátně nabídl něco víc, než čekání na pravdu a dohady, mě tolik nebavilo. Kvalitní výkon Caryho Granta a Joan Fontaine nejde o nijak záživný ani výjimečný snímek, který by kromě technické stránky stál za druhé shlédnutí. Jinak mě trochu zarazila podobnost s Pochybnou ženou natočenou o pár let později ... ()

classic

„Podozrenie” Generála McLaidlawa bolo citeľné už od samého začiatku, akonáhle sa dozvedel, čo v podstate vyčudila jeho atraktívna dcérenka Lina, ktorá sa čochvíľa vydáva za rozporuplného záletníka, hazardného hráča Johnnieho Aysgartha, nad ktorým mimochodom, visí množstvo záhadných otáznikov... ? „Monkey face” , ako Johnnie často prezýva (oslovuje) Linu, má inak hodne dlhú chvílu nasadené tzv. „ružové okuliare” , a preto vôbec nevidí, alebo ani nechce vidieť, že ňou zakaždým šikovne manipuluje, tlačí jej do hlavičky samé kaleráby, až jej onedlho začínajú unikať i ďalšie súvislosti, čím sa k nej postupne taktiež automaticky dostaví už zmieňované "PODOZRENIE" , ktorého sa už len tak ľahko nezbaví. Začína byť poriadne paranoidná, citovo vydieraná, trochu zdeptaná a labilná, je si sama sebou akosi neistá, a tiež nevie, čo bude vlastne ďalej ? Na scéne sa objavuje i tretia, podstatne dôležitá postava - 'Beaky' Thwaite, s ktorým sa Johnnie púšťa do podnikania s pozemkami, takýchto prospechárov by bolo, však ? Je to jeho odveký priateľ, a tak by sa nedalo vonkoncom povedať, že by mu chcel akokoľvek ublížiť, a čo trebárs, tá tragická udalosť v Paríži... ? Pohár trpezlivosti už dozačista pretiekol, a to ani nehovoriac o tom, že pohár s mliekom žiari úplne nadštandardne, v ktorom je i jed zamiešaný, či čo ? V akom pomere sa vykryštalizuje celá, extra zamotaná situácia ? Môžeme Johnnieho považovať za nebezpečnú osôbku, pretože všetko tomu i nasvedčuje... To si musíte pozrieť sami. / V 14. ročníku udeľovania prestížnych, zlatých plešivcov, zo dňa 26. februára 1942, sa v Hoteli Biltmore, stretli i dve významné, potom aj rozhádané, hollywoodské sestričky, t. j. Joan Fontaine a Olivia de Havilland, obidve nominované pre najlepšiu herečku, kedy už veľmi dobre vieme, že vyhrala „fontánka” rozkoše , keď jedna z hviezd Odviateho vetrom, ostrúhala, ale i napriek tomu, už dominovala v 30. rokoch v dobrodružných filmoch s Errolom Flynnom, pričom aj ona neskôr obdrží práve po dve ceny Akadémie... Joan, ako Lina McLaidlaw Aysgarth, je neuveriteľne strhujúcou, zaujala ma už v Hitchovom americkom debute - Rebecca, kde jej sekundoval Laurence Olivier, tentokrát to je Archibald Alexander Leach, alias CARY GRANT, ktorého považujem za najlepšieho herca, aký sa kedy vôbec objavil na striebornom plátne ! Vynikajúca Hitchcocková réžia iba podtrhuje skvelé napätie, akým sa tento majster bude i naďalej vyznačovať, a to počas celej kariéry, najmä štyridsiate a päťdesiate roky, sú neoceniteľné ! Hlavné hviezdy Grant a Fontaine sa už stretli v Stevensovom - Gunga Din, kde ale mala menší priestor. Suspicion je zo všetkých podozrení asi najviac najpresvedčivejší ? ()

(mOnkey)

Lina si vzala nepravého muže. Johnny před ní nejprve zatají svou skutečnou finanční situaci a později skrývá i svou vášeň pro dostihy. Když je zabit jeho blízký přítel, Lina pojme podezření, že vrahem by mohl být její muž. Oprátka nad Johnnym se, zdá se, začíná utahovat, a příběh drží diváka napnutého až do dramatického finále, v němž odhalí Cary Grant svou pravou tvář! A nebo ne? ()

Lucjen

Filmu neprospieva hlavne vedomie, že koniec si režisér plánoval iný. Možno keby som si túto informáciu neprečítala, celý snímok by na mňa zapôsobil inak, ako hra a ja by som bola spokojný oklamaný divák tak ako skvelá Joan Fontaine. No Hitchcockov nápad, Fontainin list Grantovi by to mysteriózneho trhilleru určite sedel lepšie a tak mi je to iba ľúto. Grant ma prvý raz prekvapil, vlastne možno druhý, keďže prvý bol objavenie jeho talentu - iná postava ako som uňho bola zvyknutá vďaka Leopardej žene, Nahej pravde, Príbehu z Filadelfie apod. No on je stále očarujúci a tu si ako bonus ešte nie ste istý, či je očarujúci a dobrý, alebo očarujúci a zlý. Koniec mi prišiel skôr vtipný, čo ako hovorím, vďaka možnému koncu - je veľká škoda. Takto je z Podozrenia fajn film, so skvelým Grantom a Fontaine, no nič, čo by som mala chuť si pozrieť znovu. ()

• Po jedné z projekcí nařídil producent R.K.O. snímek přestříhat a očistit tak od momentů, které poukazují na Granta coby vraha. Tím se ale stopáž filmu snížila pod hodinu a šéf společnosti dovolil Hitchcockovi vrátit snímek do původního stavu. (Hwaelos)
  • Jedná se o první film, na kterém se Hitchcock podílel nejen jako režisér, ale také jako producent. (SeanBean)
  • Johnnie (Cary Grant) nazývá svou vyvolenou (Joan Fontaine) "Monkey Face" a učiní tak ve filmu celkem devatenáctkrát. (SeanBean)