Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 145)

robbiee 

všechny recenze uživatele

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Miluju Jennifer Connelly. No, měl bych mluvit spíš o filmu. Takže, miluju Jennifer Connelly. No tak, co jsem to, jo, aha. Miluju Jennifer Connelly. No dobře, už dost. Film Čistá dusice není nijak originální svým obsahem, nicméně vytahuje z něj prakticky všechno, co se vůbec dá. Příběh duševně nemocného matematika Johna Nashe a jeho obětavé manželky je vyprávěn tak citlivě a poutavě, že to vtáhne a nepustí. Precizní filmařinou jsou Nashovy vize, jak ty teoretické (mizející holky v baru), tak schizofrenní. Herecké výkony Russela Crowea (toho oscara měl dostat), kterého jsem vlastně začal registrovat až po tomhle filmu, Eda Harrise, Paula Bettanyho a samozřejmě Jennifer Connelly (ještě jsem neřek, že jí miluju) jsou vyloženou lahůdkou, Horner složil velmi působivé party, zkrátka výborný citlivě lidský film. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně.. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů. ()

Melies 

všechny recenze uživatele

9 / 10 Asi si nepomôžem, ale takéto filmy mám rád - hlavný hrdina, génius, ktorý neustále vedie vojnu so svojim okolím, bojuje proti predsudkom a obavám z vlastného zlyhania... Neviem ako vás, no mňa takéto filmy vždy pomyselne kopnú do zadku a poriadne na mňa zrúknu: "Hej, blbeček! Čo tak robiť niečo osožné, aby si ťa ľudia pamätali aj keď už budeš brkom nahor!" Podarilo sa to Dobrému Willovi Huntingovi a do väčšej miery aj Čistej duši, aj keď sa z toho filmu vykľulo niečo celkom iné ako som čakal. Určite ale stojí za vzhliadnutie, minimálne kvôli prekvapivo vynikajúcemu Russelovi a krásnej Jennifer Connelly. Priznávam, že v istom momente filmu môžete mať pochybnosti, prečo všetky tie vysoké hodnotenia okolo, konkrétne v momente, keď 'John stretne Aliciu' a celý dej sa stane snáď až príliš preromantizovaný, no stačí chvíľu vydržať a Čistá duša vás prekvapí zvratom, ktorý by ste od nej určite nečakali... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (60)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné biografie Johna Nashe od bývalé novinářky ekonomické rubriky The New York Times, Sylvie Nasar. (Erlkönig)
  • Nashovo (Russell Crowe) mumlanie po tom, ako prehrá v stolnej hre, kde si šepká: "Hra je chybná. Mal som prvý krok, mal som vyhrať," je referencia na "Game Theory" - ekonomickú teóriu, vďaka ktorej je John Nash pravdepodobne najviac slávny. (jofffo1)
  • Russell Crowe strávil s Johnem Nashem 15 minut, během kterých Nash rozmýšlel, zda bude pít čaj nebo kávu. To se poté objevilo i ve filmu. (Kulmon)

Související novinky

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)

Reklama

Reklama