Reklama

Reklama

Atlanta

(seriál)
Trailer 1
USA, (2016–2022), 20 h 31 min (Minutáž: 22–39 min)

Tvůrci:

Donald Glover

Hrají:

Donald Glover, Brian Tyree Henry, Lakeith Stanfield, Zazie Beetz, Harold 'House' Moore, Cranston Johnson, Emmett Hunter, Rick Holmes, Ashley John (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(4) / Epizody(41)

Seriál Atlanta se točí okolo Earnesta "Earna" Markse (Donald Glover), samotáře, který se vrací do své rodné Atlanty ve státě Georgia (přezdívané Broskvový stát) poté, co předčasně ukončil studium na Princetonu. Po svém návratu zjišťuje, že jeho bratranec Alfred se stal nejžhavější atlantskou rapovou novinkou. Seriál sleduje oba bratrance na jejich cestě vzhůru atlantskou rapovou scénou, která kvůli jejich zcela odlišným názorům na umění, komerci, úspěch a rasu nebude ani trochu jednoduchá. Earn je extrémně chytrý, všímavý a ztracený. Jako rozčarovaný mileniál má problémy najít své poslání nebo "značku" a má pocit, že jeho osud je pevně daný a nemůže nikdy zvítězit. Je si vědom toho, že Alfredova popularita získaná takřka přes noc na YouTube má potenciál a může se stát životní příležitostí pro oba dva – tedy pokud zvládne ukočírovat bratrancův přístup "nejprve jednej, pak přemýšlej" a zvykne si na jeho podivného kumpána Dariuse zmateného drogami a možná i psychickou poruchou. Jako Alfrédův manažer by se Earn mohl konečně pustit do něčeho, co by mohlo stát za vynaloženou energii. (Disney+)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (49)

purekritik 

všechny recenze uživatele

Rekl bych ze overrated. Slibnej začátek, pak lepší díly střídaj slabší. Občas je to divně slepený a chybí ucelená dějová linie. Druhá série je takřka rozkouskovaná na jednotlivý díly a děj se často zaměřuje na konrétní charakter, kterej se ocitá v bizarní stituaci na bizarním místě. Zatímco první serie se soustředí na hood vs svět bílejch, v druhý je děj mnohdy situovanej mimo sousedství, do konrétních "bělošskejch teritorií". Serial teda hlavně ukazuje to, jak se dneska cejtí černoch z ghetta v majoritní bělošský společnosti, která mu primárně nerozumí a diskriminujeho. Sekundárně se řeší např. krize černošský identity. Ačkoli je ústředním duem vycházející rapová hvěza a její manažer, muzika je zde na vedlejší koleji a je spíše prostředkem, skrze kterej se protagonisti dostávaj do široký (bílý) společnosti. Takřka každej běloch je v seriálu vykreslenej jako trouba, což mi přislo trošku sorry ass, jinak je celkem vyváženej a neidealizuje čenochy apod. Seriál je vtipnej, ocenil bych zejména scénaristickou vynalézavost, občas je však celkovou kvalitou nebo obsahem nekonzistentní, některý trapný scény např. s Migos si mohl odpustit. 3,5*. Jeste bych dodal, že tvure serialu je Donald Glover aka rapper Childish Gambino. ()

Doldus 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli je Atlanta fakt natolik dobrá, nebo jsem jen v současných "komediálních" seriálech oplakával absenci opravdu dobrého temného, a vlastně i dost sofistikovaného, humoru. Tento v obou smyslech "černý" komediální seriál si bere své dílčí prvky i z takových fenoménů jako Twin Peaks, Ellisonův Invisible Man nebo Kafky a vytváří skvěle vystavěný mišmaš, který navíc i má co říct, a to nejen o afroamerické kultuře. Spíše než vyložený vhled do rapové scény mi seriál přišel jako rafinovaná, podvratná ale zároveň mimořádně vtipná sociální kritika na všechno možné od rasismu až po šoubyznys. Donald Glover se prokázal jako mimořádný tvůrčí talent, který umně pracuje s inspiracemi a dokáže skvěle nahlížet a dělat si srandu ze současné americké společnosti, aniž by přehnaně moralizoval. Ústřední postavy (Glover, Henry a hlavně skvělý Stanfield) sice jsou konfrontovány s absurdním, podivně nastaveným světem, ve kterém se učí navigovat a přežít, ale zároveň ani tyto postavy nejsou ušetřeny svých vlastních malých absurdit. Skvělé a nebojím se říci i důležité dílko. Edit: 4. série dílo trošinku sráží, spolu s nevýrazným finále, kde se žádný charakterový ani dějový oblouk neukončí a žádná katarze se nekoná (když srovnám třeba s úžasným finále Better Call Saul, trochu mě to zamrzí, ale BCS je přeci jen nejlepší seriál za posledních 10 let). ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

zatím po dvou dílech nic co by mě zvedalo ze židle...dalšímu dílu dám nejspíš ještě šanci,ale jinak nemůžu říct,že by mě Atlanta vyloženě uchvátila....60% edit 2023 : K Atlantě sem se vrátil po víc jak šesti letech a hodnocení poletí nahoru. Jednotlivým sériím sem sice dal po (silných) čtyřech hvězdách, ale jako celku Atlantě napálím plnou, protože tohle Gloverovo dítě ve mě bude ještě chvilku rezonovat...90% ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

1. série: Není pravidlem, že by film nebo seriál, který se odehrává v pro mě jiném prostředí musí být špatný. Zvlášť co se týče rapu. Compot toho byl důkazem a toto po potvrzuje. Neříkám, že jsem se neustále bavil, ale pořád jde podle mě o dobrý bizarní kousek humoru z nového a neprobádaného prostředí. Celé to působí minimálně dobře. Trochu mě jen štve, že i když je mi jasný, že ten vývoj postav nemůže být tak rychlý na takového úrovni, i tak je blbý, že se třeba postava Paper Boie za celou sérii skoro vůbec nepohla dál. Ale což. Druhá série také proběhne. Foxové se snaží dohnat dobu, kterou zaspali a daří se jim to. 2. série: Do druhé série Atlanty jsem vstupoval spíše z povinnosti. Taky jsem to tak rozjel až mi to začalo jednoduše vadit. Ale ono se to najednou zvrtlo v něco víc. Mnohem víc. Tu změnu jsem příjemně zaznamenal jako svěží vítr, který odfoukl to staré a hnusné. Přišlo něco zcela nového a lepšího, čemu jsem ne vždy rozuměl, ale Glover si dokázal v podstatě s každou postavou i nějak vyhrát. Dokázal k ní vytvořit zajímavou linku. A hlavně i někdy takovou, že se opravdu smějete. Což jsem zde ani snad nečekal. Atlanta nakonec silně překvapila. Dokážu chápat pozitivnější reakce. Jednoznačně. ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Hodně originální záležitost. Atlanta střídá nálady, jako žádný jiný seriál. Nikdy nevíte zda dostanete komedii, komorní vztahové drama nebo třeba horor. Kromě nálad střídá i postavy takže někdy je díl o celé hlavní čtveřici a někdy se soustředí třeba i jen na jednoho z nich. První série je taková rozehřívací, drží se nejvíc při zemi, ale i tam je k mání skvělý absurdní humor. Druhá je podle mě vrchol. Totální pecka. Třetí je asi nejambicióznější a turné po Evropě mixuje s jakýmsi rasovým Black Mirror o úplně jiných postavách. Čtvrtá je fajn, ale vrchol už je za námi. Mno a nejlepší díly za mě jsou jak si jde Darius vyzvednout piano a pak jak se chce Paper Boi ostříhat. Plné hodnocení nedávám, protože ne všechny díly se mi úplně trefily do nálady. ()

Galerie (122)

Související novinky

Pan a paní Smithovi mají nové tváře

Pan a paní Smithovi mají nové tváře

15.02.2021

Studio Amazon se rozhodlo oživit populární akční komedii Mr. & Mrs. Smith z roku 2005, v níž si tehdy zahráli Angelina Jolie a Brad Pitt. Nově se však příběh zpracuje do seriálu, v němž si hlavní… (více)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Konec roku se pomalu ale jistě blíží a s ním pochopitelně brzy dorazí i nejrůznější filmové a seriálové žebříčky. Ty nás teď ale nezajímají. Místo toho se podíváme na žebříček, který se ohlíží rovnou… (více)

Režisér Atlanty a temné sci-fi

Režisér Atlanty a temné sci-fi

15.06.2018

Režisér klipu This is America a několika epizod seriálu Atlanta Hiro Murai se chystá na svůj filmový debut. Tím by mělo být temné sci-fi Man Alive podle scénáře Davida Roberta Mitchella (Neutečeš).… (více)

Deadpool si našel parťačku

Deadpool si našel parťačku

10.03.2017

Pokračování Deadpoola, které natočí David Leitch (John Wick), stále nemá datum premiéry. Studio 20th Century ale určitě touží po příštím roce, takže se co nejrychleji píše a obsazuje, aby se mohlo… (více)

Reklama

Reklama