A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

ToZe99

Pelíšky jsou fantastickou kombinací výborné komedie a silného dramatu zároveň. Film plný nesmrtelných hlášek, které zná snad každý Čech. Hřebejk a Jarchovský nenechali nic náhodě. Paradoxně však hned ze začátku své kariéry si pro svou budoucí tvorbu nasadili nepřekonatelnou laťku. ()

gizi

Po čase jsem se opakovaně podíval a fakt se výborně bavil díky dvojce Dokulil - Polívka, ale to není vše - Kodet je zde skvělý, scénář i režie také, prostě povedený film, který stárnutím nestárne. 85%. ()

jauahaoas

Silné téma, pochybná doba, horor a zároveň s pohledem dnešní doby neskutečná legrace. Výběr herců zaručil panu Hřebejkovi nejlepší film historie českého filmu. V čem jsme to jen žili? Komunisti všech zemí, vyližte mi prd-l! To se nedá srovnat s těmi exkrementy, které se natáčejí v dnešní době. ()

FuLister

"Di do prdele Sašo!" No prostě klasika, která nemá cenu moc víc komentovat, nikdy nezklame a vždycky se rád podívám znova. ()

NeOn1702

Pro mě Vánoce znamenají Láska nebeská a Pelíšky. Hlášky z tohoto filmu recituji ve všech možných situacích života. Dokonalé. Nejlepší český film. ()

sehnalkakac

Tohle je film všech dob, neuvěřitelně graduje příběh, humor, Donutilův a Polívkův medvěd... Nemá to konkurenci a můžu to vidět stokrát a stále dokola a vždy se zasměju. ()

Janoss98

Naprostá klasika, bez které bych si českou kinematografii představit nemohl a patří k ní jako rub a líc... Je těžké k tomu filmu cokoli říci, všechno je jednoduše skvělé a realisticky, ač vtipně vystihující tehdejší situaci v České republice. Nejde hodnotit jinak než 100% ()

MerlinPolcic

Skvelá Vianočná komédia. Ktovie, ako sa všetci cítili pri natáčaní tohto filmu. Myslím tým to, že sa museli tváriť, že sú v komunizme. Film ma stále dokáže pobaviť, hoci ho už poznám naspamäť. Rokom deja opak filmu Kaidžú Sóšingeki (1968). Film z roku 1999 sa odohráva v roku 1968 a film z roku 1968 sa odohráva v roku 1999. :-) 100% ()

baron156

„Co děláte? Lijeme olovo. A vy? Měříme Kodiaka.“ Nepostradatelná vánoční klasika a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. „ A komu tím tak prospějete co?“ ()

Milo384

Musím změnit na pět hvězd. Už jsem to viděl asi 10x. Všechny hlášky znám na zpaměť a pořád se královsky bavím. Děj je super, komedie jak má být, i když pár scén jsou dosti hořké. Postavy jsou napsány opravdu podle zkušenosti, několik charakterů poznávám. Opravdu každý rok na to koukám. ()

KuceraJohny

Za celou dobu co sleduji filmy tak jsem zkrátka nenarazil na lepší český film než jsou Pelíšky. Každý rok se na to dívám po štědrovečerních oslavách a stal se pro mě už zkrátka tradicí, jenž nikdy nevynechám. A i když jsem to viděl už asi stokrát vždy mě to baví. Je to hlavně díky neuvěřitelně vtipným a trefným dialogům. Režie pana Hřebejka je na tý největší úrovni a jak dokázal zachytit atmosféru končících 60. let je strhující. O hereckých výkonech ani nemluvě. Herci jako by nehráli, ale postavami spíše skutečně byli. Hudba, kamera, prostředí prostě vše je zde dokonalé k tomu všemu zároveň přispívají dramatické momenty, jenž jsou skutečně spjaty s naší historií a to vše dohromady dává klenot české filmografie, jenž doufám nikdy nevymizí. ()

Hombre8

Určitě dobré, ale že by vynikající...? Trošku je to tu cítit davovou psychozou. A nebo nadržeností po dobrých filmech na konci devadesátek. Viděno jednou a docela stačilo. Možná až někdy... ()

Feacher

Geniální, lehce depresivní komedie se spoustou nezapomenutelných hlášek od začátku až do konce. Tady nemá delší hodnocení cenu! 100%! ()

motyka52

Můžeme se třeba vrtat v tom, že to nějakým způsobem idealizuje dobu, která zase tak moc idylická nebyla. Můžeme se vrtat ve spoustě věcí, ale nakonec stejně dojdeme k tomu, že Pelíšky jsou skvěle natočená, napsaná a zahraná komedie, která se Čechům trefuje přesně na komoru, má výbornou atmosféru a po letech z ní zvládlo zlidovět tolik hlášek, o kolika se většině jiných filmů může jenom zdát. ()

butcher89

Podle mého názoru je to jeden z nejlepších, ne-li nejlepší český film, kde jen těžko budete hledat hluché místo nebo snad špatný herecký výkon. Kombinace humoru a smutku nebo pro někoho kombinace milé nostalgie spolu s nepříjemnými vzpomínkami na dobu minulou zkrátka budí emoce. Pelíšky jsem viděl už mockrát a v podstatě je znám nazpamět, ale to mi nebrání se na ně ve správnou chvíli podívat znovu. "To muselo dát práce, přitom taková blbost." rozhodně neplatí pro tenhle kousek. ()

Holly_Molly

PRCAT! A prcat i tuhle recenzi, stejně už jich je tu dost...Tady máš 5 hvězdiček a už mě nebij... Snad tim někomu prospěju. :´-) ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků