Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

thommas 

všechny recenze uživatele

Proč tak skeptické hodnocení? Volný den Ferrise Buellera je nadměrně příjemnou a vtipnou středoškolskou komedií, které se už dnes prostě nenatáčejí. Podobné odporné výstřelky typu Bulšit, nebo novější díly American Pie budou za pár let z historického hlediska dokazovat, jaký typ zábavy preferovali mladí diváci (nebo alespoň producenti) bezprostředně po přechodu milénia. "Volný den" ovšem i nadále zůstane svižným svědkem inteligentní mladistvé zábavy osmdesátých let. ()

Robko 

všechny recenze uživatele

Energií nabitý a mládím přetékající koktejl nápadů, který mě dokáže nakoupnout víc, než pakl Red Bullů. Sledovat útrapy smolařského ředitele je mega vtipný, obzvlášť díky dokonalé práci se zvukem a střihy a moje láska k tomuhle skvostu je převeliká. Broderickovy komentáře do kamery taky super. Twist and Shout scéna je asi ta nejvíc elektrizující scéna co znám. Nejsem žádněj stařec, ale i tak mě ten film vždycky vrátí zpět do (většinou) nevinných teen let. No a největší šmoula na ČSFD, Radek99 tomu dal 1*, lepší doporučení asi netřeba. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Správná oddechovka. Člověk si u sledování Volného dne Ferrise Buellera opravdu odpočine a občas se i pobaví. Hlavní hrdina je sice grázlík k pohledání, manipuluje s rodiči a ostatními lidmi ve svém okolí, avšak jeho "užívačka" místo školy je povedená. Matthew Broderick předvádí parádní výkon a výborným překvapením je malá rolička pro Charlieho Sheena. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že tohle objevování dalších filmů Johna Hughese stojí za to. Dokázal vykreslit mladé jako nikdo jiný a bylo celkem jedno, že tyhle mladé hráli i třicetiletí herci. Ta iluze funguje dokonale. Důležitý je příběh a to, jak se podařilo na sebe navázat jednotlivé scény, které by mnohdy fungovaly i samostatně jako gagy nebo povídky. ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Asi nejméně odvázaný Hughesův kousek z jeho série filmů o mladých. Člověk by čekal, že trio záškoláků bude podnikat zajímavější věci než je loudání se po galerii nebo vtírání se do nóbl restaurace. Jenže, kdo by odolal šílené Jennifer Grey, sjetému Sheenovi a hlavně tomu celému konci. "Oh yeah"... 3,5* ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Ferris (Matthew Broderick) si stěžuje, že mu rodiče nekoupili auto a že místo něj dostal syntetizátor. Jeho cena se v roce 1984 pohybovala kolem 8 000 USD. (darek kartac)
  • Během taneční scény „Twist and Shout" byly záběry tanečníků na schodech převzaty z videoklipu Michaela Jacksona ke skladbě „Thriller“. (darek kartac)
  • Scéna, ve které sekretářka Grace (Edie McClurg) předstírá do telefonu, že je ředitel Ed, byla improvizací. (darek kartac)

Reklama

Reklama