Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

kajas 

všechny recenze uživatele

Jé, ona Jennifer Grey hrála i v něčem jiném než v Hříšňáku! Ale teď vážně, v Americe je tahle komedie prý celkem klasika a já moc nevidím důvod proč. Broderick je sice čumáček, ale víc mě bavili jeho přátelé a další vedlejší postavy (ředitel vede). Pohoda, ale žádný zázrak, který bych chtěla viděla každý rok znovu. ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Na Snídaňový klub, naprostý vrchol teenagerovských filmů 80. let, to ani zdaleka nemá. Přesto v rámci žánru stále nadprůměrná záležitost, která neurazí, pobaví a zvedne náladu. Narozdíl od některých komentujících dokážu pochopit, proč se Volný den Ferrise Buellera stal za velkou louží kultovním filmem. ()

Reklama

Toren 

všechny recenze uživatele

9/10. Jak mi to mohlo tak dlouho unikat? I v dnešní době třeskutě originální a neotřelá komedie odehrávající se během jediného dne titulního hrdiny je prošpikovaná takovou porcí nápadů a unikátních scén, až se jen těžko věří, že tento počin vznikl před víc jak 30 lety. Deadpool čerpal inspiraci od skutečnýho frajera! Broderick tu je totiž fakt extratřída! ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že tohle objevování dalších filmů Johna Hughese stojí za to. Dokázal vykreslit mladé jako nikdo jiný a bylo celkem jedno, že tyhle mladé hráli i třicetiletí herci. Ta iluze funguje dokonale. Důležitý je příběh a to, jak se podařilo na sebe navázat jednotlivé scény, které by mnohdy fungovaly i samostatně jako gagy nebo povídky. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Tak si to vyjasněme, nejsem fanouškem Johna Hughese, vlastně všechny jeho filmy, které jsem doposud viděl mě zklamaly. Reputace a kultovní aura obklopující všechny jeho snímky mi byla vždycky záhadou. S Ferrisem Buellerem jsme si sedli od první minuty. Seinfeldovský příběh, na první pohled, o ničem skvěle graduje a ve výborné finálové čtvrtině přesně umí zúročit dosavadní stopáž a cestu, kterou divák s postavami do té doby kráčel. Zrovna všechny zdejší postavy jsou krásně napsané a jejich královsky odsýpající dialogy doplňují jejich nejednoznačnost - však on Ferris Bueller je vlastně docela a-hole, který by si sympatie neměl, zdánlivě, zasloužit. Zkrátka výborná nostalgická komedie, která mi v mnohém připomněla některé pasáže z našich Pelíšků. Naštěstí si nemusíte pamatovat 80. léta v Illinois, stačí pamatovat své dětství. 85 % ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • V žebříčku amerického časopisu Entertainment Weekly "50 Best High School Movies" z roku 2006, se film umístil na desátém místě. (darek kartac)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno