Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Skvělá a trochu netradiční komedie, která je super ani ne tak kvůli Ferrisovi, ale spíš díky vedlejším postavám. Jeho megadrsná ségra, kterou hraje Baby :) nebo tlustá sekretářka ředitele, ale naprosto nejvíc vládne Jeffrey Jones, jako ředitel Ed Rooney., co se snaží Ferrisovi dostat na kobylku a samozřejmě to celej film kupuje. Fakt mě bavilo, že se film nezalekne ostřejších výrazů a postavy tam pak vždycky ucedí hlášky, jako "what a little asshole" které mají smrtící efekt. Nejlepší je, když Jeffrey Jones pozoruje, jak se Ferris vykousává se svojí holkou a myslí si, že je to její otec. Mno a je tam samozřejmě skvělá hudba s nezapomenutelnou duffmanovou hymnou v čele Oh Yeah! ()

Defaultovna 

všechny recenze uživatele

Zábavný a naivnučký film, ktorý som zjavne mala vidieť tak pred pätnástimi rokmi, aby som si ho vedela vychutnať v jeho plnej kráse. Treba uznať, že film má slušné tempo a o humorné scénky tu núdza naozaj nie je. Najviac ma však dostala scéna s vystúpením na alegorickom voze a najmä absolútne trefný dialóg Sloane a Camerona: C: I don't know what I'm going to do. S: College. C: Yeah, but to do what? S: What are you interested in? C: Nothing. S: Me neither! ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Nikdy by mě nenapadlo, že existuje film, ve kterém bude Broderick docela v pohodě. Volný den Ferrise Buellera je pro mě naprosto utajená komediální pecka, u které divák zamačkává slzičku, protože zaprvé dnes se takové pohodové filmy prostě netočí a zadruhé John Hughes nám toho evidentně dal v minulosti mnohem víc než Kevina samotného doma a Snídaňový klub. Twist and Shout v nejvíc sexy filmové verzi všech dob. 75% ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Snímek má přerývané tempo a nedokázal si ani vybrat žánr. V rámci generační teen komedie není vůbec vtipný, tenhle žánr ve filmu zastupují karikované postavy – školní inspektor (či co to je), kterého poníží vším možným, včetně doslovného pádu do bahna a protivná starší sestra, která nakonec prozře díky lásce k feťákovi, kterého našla na policejní stanici. Sem tam se filmem mihnou lepší momenty, kterými se režisér John Hughes proslavil ve svých lepších kouscích – třeba nejistota dospívajících, kteří se zoufale snaží vypořádat s nadcházející dospělostí, jejich obavy z autorit, které se snaží nedat najevo. Všechno je ale jen nakousnuté a nedořečené. ___ Navíc ani není ukázané, proč je hlavní hrdina údajně tak všeobecně oblíben naprosto všemi, když on je jen normální kluk, co se snaží vyhnout škole. ()

Robko 

všechny recenze uživatele

Energií nabitý a mládím přetékající koktejl nápadů, který mě dokáže nakoupnout víc, než pakl Red Bullů. Sledovat útrapy smolařského ředitele je mega vtipný, obzvlášť díky dokonalé práci se zvukem a střihy a moje láska k tomuhle skvostu je převeliká. Broderickovy komentáře do kamery taky super. Twist and Shout scéna je asi ta nejvíc elektrizující scéna co znám. Nejsem žádněj stařec, ale i tak mě ten film vždycky vrátí zpět do (většinou) nevinných teen let. No a největší šmoula na ČSFD, Radek99 tomu dal 1*, lepší doporučení asi netřeba. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Podle původního scénáře měl Ferris (Matthew Broderick) zavolat do rozhlasové soutěže a říct, že před smrtí by se rád proletěl v raketoplánu. Vzhledem k tehdejší nehodě raketoplánu Challenger byla tato scéna z filmu vystřižena. (darek kartac)
  • Jednou ze skladeb, která ve filmu zazní, je „Oh Yeah“ od švýcarského electro dua Yello. (Frontie)
  • Filmaři dostali několik rozhořčených dopisů od milovníků sportovních automobilů, kteří věřili, že bylo při natáčení skutečně zničeno jedno Ferrari 250GT California Spyder. Těchto automobilů z roku 1966, určených výhradně pro americký trh, bylo vyrobeno pouhých 104 kusů. (darek kartac)

Reklama

Reklama