Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

joker.george 

všechny recenze uživatele

Nevěřil jsem, že se mi podaří snímek dokoukat na jeden souvislý zátah, protože se mi několikrát chtělo ho přetočit na začátek a užívat si ho znovu a znovu. Zároveň má ještě větší výpovědní hodnotu nejen o své době, než je tomu v případě Amerického graffiti. A pro Američany musí být nemálo důležitý, protože se na něho odkazuje v nejednom pozdějším díle. Ale funguje to i obráceně, jelikož film o Ferrisy Buellerovi také dost referuje, tu nápadněji a nápaditěji, tu zas méně, ale přesto si ponechává dostatek vlastní osobitosti i elegance a klidně si může uprostřed děje dovolit i muzikálové číslo a dále třeba i předpovídající perličku ohledně Charlieho Sheena. A jsem zvědavý, jak budu snímek vnímat za deset, dvacet let... (Netflix) ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

V USA cenená a obľúbená komédia. Režisér a scenárista, ktorý dal svetu kultové komédie (Sám doma, Vánoční prázdniny) sa však na úvod svojej režisérskej kariéry totálne minul môjmu nastaveniu a očakávaniam. Snídaňový klub, Letadla, vlaky, automobily a práve Volný den Ferrise Buellera sú pre mňa menej než podpriemerné komédie. Matthew Broderick mal už na konte Jestřábí ženu a vlastne potom už nikdy nehral v lepšom filme. Alan Ruck známy ksicht bez známeho mena. Tu som ho konečne videl v mladej verzii. Jeffrey Jones ďalší známy neznámy, ktorý najviac utkvel v pamäti skrz Amadeusa (císar Jozef II.) a komédiu Beetlejuice (jeden z nových majiteľov domu). A práve vďaka nemu je tá jedna * a mal trestuhodne málo priestoru. Jennifer Grey až za rok hupsla na Patricka Swayzeho. Charlie Sheen sa ešte len chystal na Wall Street a zahral si tu fetku, a kurevníka. Ehmmm. Sebranka, ktorá ako som už práskol, v roku 1986 ešte žiadne zásadné pozitívne dojmy neurobila. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser John Hughes /Sam doma2, Vanocni Prazdniny/ natocil vybornu komediu nielen o zaskolactve ale aj o podvodoch. Matta Brodericka fakt neznasam, ale pretrpel som he nejako, ale dialogy boli na urovni, rezisersky je to natocene dobre a tentokrat ma bavil aj ten US humor. Jeffrey Jones v roli riaditela skoly na urovni, ovela lepsi ako broderick : 77 % ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

když přejdu,že Ferris má sice celkem charsima,ale jinak je to neomalený fracek,který mě většinu filmu spíš sr.l,než abych mu kdovíjak fandil,tak je jeho Volný den zábavná a vtipná jednohubka,která patří k těm lepším Hughesovkám.Hodně nahoru to tady táhnou vedlejší postavy.Ať už ředitel Jeffreyho Jonese,bláznivá ségra Jennifer Grey,nebo úzkostmi stíhaný Alan Ruck...70% ()

havLord 

všechny recenze uživatele

První půlka celkem pobaví, bezmála čtyřhvězdičkově, ovšem až na ty části, kde se objevuje Brodedick, což asi nebyl záměr; jinak opravdu fajn podívaná se všemi 80s atributy. Ale ta druhá... ta druhá půlka neskutečně moralizuje a sklouzává k ultimátnímu kýči a červený knihovně a příběhu o nalezení vlastní hrdosti a síly v sobě vzepřít se a postavit se za své ideály, což je lol s velkým L a O a L. Tak aspoň že ta Babe je k nakousnutí =) ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Ferrari Cameronova otce (Lyman Ward) není skutečné Ferrari, jelikož zapůjčení tohoto sporťáku by enormně zatížilo rozpočet filmu. Namísto toho byly vyrobeny tři repliky se sklolaminátovou karoserií. (darek kartac)
  • Ferris (Matthew Broderick) si stěžuje, že mu rodiče nekoupili auto a že místo něj dostal syntetizátor. Jeho cena se v roce 1984 pohybovala kolem 8 000 USD. (darek kartac)
  • Obraz, který Cameron (Alan Ruck) obdivuje v muzeu, je "Sunday Afternoon on the Island of La Grande Jatte" (Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte") od Georgese Seurata. (darek kartac)

Reklama

Reklama