Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (176)

ORIN 

všechny recenze uživatele

Na Snídaňový klub, naprostý vrchol teenagerovských filmů 80. let, to ani zdaleka nemá. Přesto v rámci žánru stále nadprůměrná záležitost, která neurazí, pobaví a zvedne náladu. Narozdíl od některých komentujících dokážu pochopit, proč se Volný den Ferrise Buellera stal za velkou louží kultovním filmem. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Jé, ona Jennifer Grey hrála i v něčem jiném než v Hříšňáku! Ale teď vážně, v Americe je tahle komedie prý celkem klasika a já moc nevidím důvod proč. Broderick je sice čumáček, ale víc mě bavili jeho přátelé a další vedlejší postavy (ředitel vede). Pohoda, ale žádný zázrak, který bych chtěla viděla každý rok znovu. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

To, co takový Bart Simpson téměř denně činní s grácií a s obrovskou mírou vtipu a nadsázky, dělá Ferris Bueller tak upoceně a nudně, že je na pováženou, zda raději neměl jít ten den normálně do školy. Kdybychom totiž sledovali jeho běžný školní den a třeba i nezkrácený záznam celého jeho školního rozvrhu a výuky ve třídě, bylo by to celé mnohem zábavnější a komediálnější, jak jen může takový statický osmihodinový snímek být. Takhle je to jen zpackaný filmový pokus mající oslavovat americký způsob života. ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

V USA cenená a obľúbená komédia. Režisér a scenárista, ktorý dal svetu kultové komédie (Sám doma, Vánoční prázdniny) sa však na úvod svojej režisérskej kariéry totálne minul môjmu nastaveniu a očakávaniam. Snídaňový klub, Letadla, vlaky, automobily a práve Volný den Ferrise Buellera sú pre mňa menej než podpriemerné komédie. Matthew Broderick mal už na konte Jestřábí ženu a vlastne potom už nikdy nehral v lepšom filme. Alan Ruck známy ksicht bez známeho mena. Tu som ho konečne videl v mladej verzii. Jeffrey Jones ďalší známy neznámy, ktorý najviac utkvel v pamäti skrz Amadeusa (císar Jozef II.) a komédiu Beetlejuice (jeden z nových majiteľov domu). A práve vďaka nemu je tá jedna * a mal trestuhodne málo priestoru. Jennifer Grey až za rok hupsla na Patricka Swayzeho. Charlie Sheen sa ešte len chystal na Wall Street a zahral si tu fetku, a kurevníka. Ehmmm. Sebranka, ktorá ako som už práskol, v roku 1986 ešte žiadne zásadné pozitívne dojmy neurobila. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Naopak, nůda zvaná Snídaňový klub, jejíž natočení a zbožňování některými jen těžko pochopit, by se tu mohla učit, jak vtipně a s grácií natočit teenage high school comedy. Některé scény jsou božsky promyšlené, a nebýt několika zbytečnějších a hluchých míst (patos v garáži na konci), jdu ve stupnici na plnou. My muži prostě máme rádi bijáky, ve kterých se to takovými vychytávkami jen hemží, a Ferris měl svoji simulaci přítomnosti v pokoji opravdu zmáknutou. Mimochodem, asi je to jiným vkusem, ale Mia Sara je v tomhle opravdu pěkná, nenechte se odradit (i když ještě větší kost je Kristy Swanson v malé roli spolužačky Simone). ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Cameron (Alan Ruck) nosí vo filme dres Gordieho Howea, ktorý je legenda tímu Detroit Red Wings a jeden z najlepších hráčov histórie NHL. (kacer4)
  • Většina poznávacích značek aut ve filmu je zkratkami názvů filmů scénáristy Johna Hughese. Katiina (Cindy Pickett) VCTN je zkratkou názvu komedie Bláznivá dovolená (1983) (National Lampoon's Vacation), Jeanniena (Jennifer Grey) TBC dramatu Snídaňový klub (1985) (The Breakfast Club), Tomova (Lyman Ward) MMOM filmu Pan máma (1983) (Mr. Mom) a Rooneyho (Jeffrey Jones) 4FBDO je podle Volný den Ferrise Buellera (Ferris Bueller's Day Off). Výjimkou je Cameronovo (Alan Ruck) Ferrari, jehož poznávací značka zní NRVOUS od slova nervous (nervózní). (darek kartac)
  • Filmaři dostali několik rozhořčených dopisů od milovníků sportovních automobilů, kteří věřili, že bylo při natáčení skutečně zničeno jedno Ferrari 250GT California Spyder. Těchto automobilů z roku 1966, určených výhradně pro americký trh, bylo vyrobeno pouhých 104 kusů. (darek kartac)

Reklama

Reklama