Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Film, co stojí na ústředním páru dvou superhvězd. Není to vyloženě dobrodružný film, ani vybroušená konverzačka, ale něco tak akorát uprostřed. Na Hepburn je vidět, jak se alkoholika Bogarta štítí, ale trochu je jí ho až líto a fascinuje ji. No a Bogart hrál Bogarta, takže byl velmi přesvědčivý. Poznámky.... naštěstí jsem si před filmem nepřečetl zdejší obsah, který vyzradí důležité závěrečné detaily. Spoustu lidí by mohl dost naštvat. Další poznámka... Scény v rákosí NEBYLY točeny v Dalyanu. Vypadá to tam až na hornaté okolí podobně, ale je to místní lež za účelem zisku. Taky by se sem nemuselo opisovat z imdb.com úplně všechno, včetně nesmyslů... Poslední -- některé roky je jeden Oscar v kategorii málo. Jak Brando v Tramvaji, tak Hepburn zde předvedli výkony patřící k vrcholům kinematografie a že se nedostalo i na ně, protože ten rok byly filmy se špičkovým herectví dva, je velká škoda. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Nevím nevím jestli to tak tehdy John Huston myslel, ale u Africké královny jsem se nasmál víc než dost. Ano, je to komedie, ale příběh je tak naivní (aspoň dnes tak působí, i když i v době svého vzniku se jistě jednalo o oddychovou záležitost), až se divák směje v momentech, které jsou míněny vážně. Tento nedostatek paradoxně přispívá k velmi příjemné nostalgičnosti, která z Africké královny čiší. Dále pak tam, kde zklamává příběh všechno vynahrazuje Bogard a Hepburnová, a jejich skvělé výkony. Na druhou stranu Hustonova režie mi přišla rutinérská, bez nějakých zajímavějších nápadů (snad jen ten úvodní černošský „zpěv“ v kostele působí velmi emotivně). ()

Reklama

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

V tomto konkrétnom prípade súhlasím s komentárom od MontyBrogana. Dať dve herecké hviezdy do kopy a vytvoriť takýto mdlý a chémiou medzi postavami toporný film je obrovská škoda. Nie len preto, že Huston točil nadčasové filmy a v tomto ten zub času cítiť veľmi, ale tiež tým, že maximálne využitá a pekná lokácia nie je podchytená zaujímavým charakterovým vývinom. Občas tu vyjde vtip. Občas tu funguje aj napätie, ale je to príliš úsmevné a naivné, aby to zafungovalo tam, kde by to zafungovať malo. Kedysi to mohla byť udalosť. Teraz to bola len pripomienka toho, ako kreatívne sa pracovalo s filmami aj napriek tomu, že scenár bol trestuhodne divadelný a nezaujímavý. O tom svedčí aj fakt, že sa to na tie najlepšie filmy ústrednej dvojice jednoducho nechytá. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Můžeme vést spory o tom, zda byl John Huston režisérem hodnotných filmů s velkou myšlenkovou hloubkou. Bezesporu byl režisérem filmů zábavných a nestárnoucích. Africká královna, rozehraná jako svižná dobrodružná komedie o dvou zdánlivě nekompatibilních outsiderech a pokračující jako romance s přesahem k válečnému dramatu, je toho nejpřesvědčivějším důkazem. Huston zde za přispění důvtipného scénáře filmového kritika Jamese Ageeho a technicolorové kamery Jacka Cardiffa až do dna vytěžuje autentické africké scenérie (vyjma závěr a scén ve vodě) a charismatu dvou hereckých hvězd. Přesvědčivá proměna Katharine Hepburnové z upjaté dámy v ženu-Amazonku je podobně fascinující jako její pološílený záškodnický plán. To ona, nikoliv stará hlučná bárka, je pravou Africkou královnou. 85% Zajímavé komentáře: tron, ripo, Svadbos ()

castor 

všechny recenze uživatele

„Díky autoritě svěřené mně císařem Vilémem II. vás prohlašuji za manžele. Pokračujte s popravou!“ Ačkoliv je zápletka známá ze starších filmů, jiskřivě vtipnou atmosféru dotváří suverénní duo Hepburn – Bogart. Filmová klasika o tom, kterak se stará panna a sestra zesnulého misionáře spojí z nouze s milovníkem ginu a kapitánem bárky zvané The African Queen. Ze slovních šarvátek nakonec vyvstane nečekaně pevná láska. Neotesaný Humphrey Bogart mi přijde o krapet lepší a po právu si vysloužil svého (ano!) jediného Oscara. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Opravená loď „African Queen“, která byla použita pro natáčení filmu, kotví na ostrově Key Largo na Foridě. Je možné na ní podniknout projížďku po kanálech v Port Largu. (montimuf)
  • Loď, která byla použitá pro natáčení, byla postavena v roce 1912 v Anglii a sloužila Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)
  • Scény v řečišti s rákosím se natáčely v Dalyanu v Turecku. (HellFire)

Reklama

Reklama