Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Tento snímek jsem dlouho odkládala, měla jsem obavy vidět Gregoryho Pecka v roli kapitána Achaba, tato postava mi byla odmala odporná... Zmýlila jsem se, moje chyba, Gregory Peck je fantastický, zahrál toho zjizveného a pomstou posedlého muže bravurně.. Drama je to působivé a ve finále strhující, příběh všeobecně známý asi netřeba komentovat.. Pochvalu jistě zaslouží i přiblížení života na velrybářské lodi, to se jen tak někde nevidí, klobouček.. ()

mahler 

všechny recenze uživatele

Oceán za oceánem brázdí jednonohý kapitán Achab v podání démonického Gregoryho Pecka v honbě za Bílou velrybou. A když jí v závěru dostihne, je finální souboj za burácivé hudby Philipa Saintona naprosto dokonalý a strhující. Závěrečná sebevražedná jízda na velrybě nemá chybu. Film zestárl a dnešního diváka bude první půlka spíše nudit, některé postavy jsou protivné (Stubb, Flask), některé naprosto nezajímavé (to se týká zejména hlavního hrdiny Ishmaela). Je třeba spravedlivě upravit hodnocení na tři hvězdičky. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele

Srdce veľryby je väčšie ako potrubie vodovodu na Londýnskom moste. Voda v tomto potrubí nie je taká hustá ani rýchla ako krv, ktorá pumpuje zo srdca veľryby.” Renesančný muž americkej kinematografie, John Huston, sa azda následne pokúsil o čo najzaujímavejšie zobrazenie príbehu o istom mužovi - kapitánovi veľrybárskej lode, Achabovi [Peck], ktorý bol mimoriadne posadnutým velikánskou, bielou veľrybou, prezývanou Moby Dick; konkrétne z akéhosi podhľadu akurát prichádzajúceho námorníka, Ishmaela, [Basehart, predstaviteľ známy z Felliniho Cesty, pozn. recenzenta], kedy sa bude na nasledujúce udalosti nazerať práve iba jeho čerstvou optikou, ako vstupnou bránou na šíre moria a oceány, kde divákovi dokonca hrozilo, že kľudne mohol dostať i "morskú chorobu," tak bolo toto spracovanie autenticky zachytené, i keď si miestami tiež vypomáhalo aj zadnou projekciou v kombinácii s exteriérovými zábermi, čo po spojení dohromady, vytváralo priam harmonický konsenzus, ktorý ma nijako extra zvlášť zase ani nerušil pri súvislom slede nadchádzajúcich situácií, za to sa ale podľa mňa hneď od začiatku postupne a čoraz viacej "tlačilo na pílu," čo som už určite bezprostredne vnímal, ako povedzme nejaký, máličko rušivejší element, ktorý našťastie príliš nebil do očí, že by mi tým pádom úplne pokazil filmový zážitok.  Skrátka, jedná sa o naprostú klasiku, uštrikovanú v podobe dobrodružného kabáta, ktorý vďaka naprosto pevným nitiam, neustále drží pohromade, čiže sa vôbec nepára, aj keď už predsa pôsobí trocha ošúchane, stále si ho môžeme kedykoľvek obliecť, a cítiť sa v ňom znovu pohodlne → presne "kabát," aký zvyčajne i rád nosievam. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Kdo by neznal tenhle příběh o velké bílé velrybě zvané Moby Dick podle knižní předlohy Hermana Melvilla. Díky diskuzi VRK a Letnímu dabingovému speciálu jehož je tento film součástí jsem se konečně dokopal k tomuto filmovému zpracování v němž exceluje Gregory Peck v roli kapitána Achaba. Příběh o bolesti, vytrvalosti, odhodlání a hlavně pomstě ve kterém může být jen jeden vítěz. Pěkné 4hvězdy ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Kvalitní napínavé dobrodružné drama o posedlosti, nenávistí a neukojitelné touze po pomstě. Lovení velryb je práce pro tvrdé a odvážné muže, kteří tráví dlouhé dny i měsíce uprostřed hlubokých vod oceánů, kde jim společnost dělají jen další stejně tvrdí a odvážní muži. Kapitán velrybářské lodi Ahab (dobrý Gregory Peck) je muž vnitřně stravovaný svou nenávistí k obrovské velrybě, která ho pokořila, ponížila a porazila v jeho ctižádostivé hrdosti lovce velryb. Ahab je tak hnán posedlou nesmiřitelností v honbě za pomstou, pro kterou neváhá obětovat své obvyklé povinnosti a důvod své výpravy. Je to umný manipulátor a charizmatický motivátor, který dokáže na svou stranu a pro svůj cíl strhnout celou posádku. A i ten největší pochybovač a oponent pak velí k poslednímu zoufalému útoku na neohroženě bránícího se mořského tvora. Z dalších rolí: průvodce dějem Ishmael (Richard Basehart), vydávající se na moře vždy, když přestává snášet lidské soužití na pevnině, první důstojník Starbuck (Leo Genn), jediný kapitánův oponent v jeho odchýlení od původního účelu výpravy, druhý důstojník Stubb (Harry Andrews), tvrdý chlap a neochvějný lovec velryb, kanibalský harpunář Queequeg (Friedrich von Ledebur), vzbuzující hrůzu již svým zjevem, a otec Mapple (Orson Welles), výřečný ve svých plamenných kázáních v přístavním kostele. Kvalitní drama o posedlosti pomstou, pro kterou se neváhá s obětí celé posádky lodi. Dobrodružství na moři, které je nebezpečné již svou podstatou. Tvrdý způsob obživy, který ale přináší uspokojení všem zúčastněným. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (32)

  • Gregory Peck a John Huston chtěli v roce 1957 natočit film „Typee“ Hermana Melvilla, ale z financování sešlo. Nedlouho poté se oba pohádali. Podle jedné biografie Peck ke svému zklamání zjistil, že si ho Huston pro roli Achaba nevybral, ale že mu ji ve skutečnosti vnutili bratři Mirischové, aby zajistili financování. Peck měl pocit, že ho Huston podvedl, aby vzal roli, pro kterou se podle něj nehodil. Po letech se herec pokusil své neshody s režisérem urovnat, ale Huston Pecka pokáral („Bylo příliš pozdě začít znovu,“ řekl Huston) a oba spolu už nikdy nepromluvili. Nicméně Hustonova dcera Anjelica v rozhovoru pro Larry King Live v roce 2003 potvrdila, že její otec Pecka „zbožňoval“. (classic)
  • Modely velryb a dlouhých člunů postavil specialista na speciální efekty August Lohman ve spolupráci s výtvarným režisérem Stephenem Grimesem. Studiové záběry zahrnovaly také velrybí čelist a hlavu v životní velikosti – s funkčníma očima. Když byli herci s velrybou ve vodě, používal se přístroj na hlavu, který se mohl pohybovat jako houpací kůň. Poslední proslov Gregoryho Pecka (Achab) je pronesen ve studiu při jízdě na hrbu bílé velryby (do boku velryby byl vyvrtán otvor, aby Peck mohl skrýt svou skutečnou nohu). (classic)
  • Anjelica Huston se ve čtyřech letech setkala s Gregorym Peckem převlečeným za Achaba, když navštívila natáčení filmu svého otce. O několik desítek let později se s Peckem znovu setkali a stali se blízkými přáteli až do jeho smrti. (classic)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama