Reklama

Reklama

Bílá velryba

  • USA Moby Dick (více)
Trailer

Obsahy(1)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Staromódne nakrútený prepis Melvillovho 600-stranového románu, ktorý už dnes nikto nebude čítať a mnohí nedokončia ani sledovanie tohto príbehu o zničujúcej, vášnivej túžbe po pomste za zmrzačenie. Gregory Peck podal výborný výkon napriek tomu, že sa táto postava diametrálne líšila od tých uhladených gentlemanov, v ktorých tak vynikal. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Zářivě čistý dobrodružný příběh strastiplné cesty robustného lovce velryb za odplatou, v klasickém, dnes již „staromódním“ stylu... za mě však i po druhém zhlédnutí pořád fenomenální! Nedokážu si představit podobně úderné moderní zpracování, ani jiného herce ve ztvárnění ikonické postavy kapitána Achaba než nezapomenutelného Gregory Pecka. Dneska jsem si ovšem Bílou velrybu užil s nejstarším českým dabingem (1964) a musím říct, že zde Jiří Adamíra svým ryze hlasovým výkonem dokonale souzní s nedostižným herectvím v obličeji páně Pecka. U vykreslení této postavy oceňuji i jistou nejedoznačnost nebo-li mnohotvárnost, kdy se Achab přes své rysy povyšujícího se šílence dostává k pochybování, otázkám smyslu svého počínání a dokáže budit vedle strachu stejně i respekt a pocit odhodlanosti. Ano, s odstupem času také začínám vnímat v každém druhém záběru vypjatějších scén viditelnou zadní projekci a jiné studiové triky, jenže John Huston s tímto klasickým stylem umí vytvořit silnou, jedinečnou atmosféru prastarého filmového vyprávění, přítomnou už od poznávání společnosti loveckých kumpánů, za zpěvu se zastavujících v hospodě a posléze opakovaně vyrážejících na svůj dobrodružný lov. Přestože Huston se svým štábem úplně nedosahuje laťku kreativity Karla Zemana, jeho řemeselně zručná práce a výsledný film zde na mě dýchají podobnou atmosférou... aneb jakoby ten vizuál evokující staré malby, stejně jako dobové triky v akčních scénách, k těmto stařičkým dobrodružným bijákům dle ještě starší předlohy přímo neoddělitelně náležel. [95%] ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Mám rád starou filmařinu, protože je je to poctivé rukodělné řemeslo. Nemám rád novodobou filmařinu, která s řemeslem mnoho společného nemá. Poctivý film, pravda. Jediné, co bych snad vytknul, jsou tu a tam příliš patetické proslovy a nevyváženost v zaostřování na jednotlivé postavy. Ale to jen tak pod čarou. Jinak parádní dobrodružný film, který se nevyhýbá i hlubším myšlenkám, čehož se novodobé patlaniny hrůzyplně děsí. Gregory Peck fantastický - fanatický. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Asi se najde málokdo kdo by neznal tento slavný román. A kdyby přeci jen, jméno Moby Dick už zná snad opravdu každý. Byl jsem proto zvědavý na tenhle film o němž se říká, že co se týče románové adaptace, ještě nebyl překonán ač je z roku 1956. Divák hned od úvodu výborně nasaje tu dobu, ve které se film odehrává. Většina jeho děje se samozřejmě odehrává na palubě velrybářské lodi Pequod a tak se nijak neliší od námořních filmů své doby. Trochu mne mrzelo, že když byly záběry z podpalubí, nikde se nic nekývalo, ani lana. prostě jako kdyby posádka jela vlakem... Boje s velrybami byly provedeny slušně a asi jen dvakrát bylo hodně zřetelné, že se za velrybáři pouští něco jiného a že to vše není jeden obraz. Archaičnosti trochu přidávala i hudba, podle ní níž zkušenější divák snadno rozezná poválený film od pozdějších. Ale možná to bylo právě tou ne vždy kvalitní kamerou, tou určitou pošmourností a to i v pasážích s bezvětřím a palčivým sluncem nad hlavou námořníků co filmu dalo šmak jakési věrnosti. Ony digitální efekty nejsou vše, což jsme si jasně ověřili u pozdějšího snímku V srdci moře... Moby Dick respektive velká bílá velryba prý skutečně existovala. Zraněná od harpunářů pak začala napadat nejen lodi s harpunáři, ale i samotné velrybářské lodě. O těchto napadeních existují i záznamy a dokonce nákresy oné velryby se zlomenými harpunami ve svém hřbetu. Nakonec i ona podlehla harpunám a o její ulovení se přý zasloužily dvě lodi. Nástupem páry a harpunových děl pak skončila drsná práce harpunářů, kde šlo o vysoce rizikový podnik. Vybíjení velryb nabralo opravdu masového měřítka a těžko obhajovat lidskou potřebu svítit a promázavat soukolí strojů velrybím olejem tak obrovským barbarstvím na tak úžasných mořských tvorech. O to šílenější je, že i ještě dnes ředa států v čele s primitivními /v tomto ohledu) Japonci velryby a nejen je dál brutálně loví navzdory jejich nízkým stavům. Osobně bych jakékoliv lovy přísně zakázala a špatně se mi koukalo už jen na záběry v tomto filmu snaže si namlouvat, že jde o lov jen jako. Teď nemyslím závěrečný boj s umělým Moby Dickem, ale ty lovy před tím. Dávám za 4 velrybí zuby. * * * * ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nečakajte nonstop spektakulárne námorné scény a efektné lovenia veľrýb ( aj keď záver to svojim spôsobom napĺňa ). Jeho krása je inde. V atmosfére a v Gregory Peckovi. Tieto dva ingrediencie, ak to smiem tak nazvať, pokope, tvoria jeden skvelý a hutný príbeh o pomste, ktorá pravdepodobne neskončí ani po smrti. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (32)

  • Film byl natáčen v Atlantickém oceánu, poblíž břehů Velké Británie, Irska, Španělska, Portugalska i USA. Většina prací však proběhla ve studiích v anglickém Sheppertonu a Elstree. (c.tucker)
  • Anjelica Huston se ve čtyřech letech setkala s Gregorym Peckem převlečeným za Achaba, když navštívila natáčení filmu svého otce. O několik desítek let později se s Peckem znovu setkali a stali se blízkými přáteli až do jeho smrti. (classic)
  • Většina velryb, které se ve filmu objeví jsou miniatury různé velikosti. (Kulmon)

Související novinky

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)

Reklama

Reklama