Reklama

Reklama

Kozoroh 1

  • Československo Kozoroh jedna (více)
Trailer

Film sleduje dramatický osud tří kosmonautů, kteří jako první měli absolvovat let a přistání na Marsu. Těsně před startem však dostanou příkaz opustit kosmickou loď. Jsou odvezeni do vzdáleného opuštěného hangáru, kde je jim svěřen úkol. Mají svůj let jen fingovat. Kosmonauté zpočátku odmítají podílet se na ohromném, dopodrobna připraveném podvodu, který má odvrátit hrozbu, že by vláda v případě neúspěchu odmítla dále financovat program kosmických letů. Nakonec však souhlasí a zúčastní se jen předstíraného letu, který je z ateliéru prostřednictvím televizní obrazovky veřejnosti a oficiálním místům předkládán jako skutečný. Až na několik zasvěcenců, nikdo nic netuší. Mladý reportér Caulfield však předjímá pravý stav věcí a hledá důkazy. Prudký zvrat v situaci nastane, když se kosmonauté dozvědí, že se údajně stali obětí katastrofy a že jsou pro své rodiny a pro veřejnost mrtví. Pokusí se o návrat domů, cesta však je příliš dlouhá, nebezpečná a vysilující. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (335)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Trochu si dovedu představit, že tento film mohl v době vzniku (při uvedení v Československu za socialismu obzvlášť) způsobit menší rozruch. Při čtení některých komentářů i trochu závidím těm, kteří z něj měli tak silný zážitek, protože viděno mýma očima, dnešním pohledem, jedná se pouze o jeden z mnoha konspiračních a paranoidních thrillerů, jakých v západní tvorbě v 70. letech vzniklo požehnaně a Kozoroh 1 mě přes originální téma nijak zvlášť nepřekvapil ani výrazněji nezasáhl. Tak jako se minulý týden tvůrcům filmu Vzpomínky na budoucnost (1970) podařilo, abych během sledování přímo uvěřil teorii o návštěvě mimozemšťanů v dobách před Kristem, tak se naopak Peteru Hyamsovi nepovedlo, abych si během jeho filmu alespoň jednou pomyslel, že přistání na Měsíci v roce 1969 může být jen podvrh. Částečně na tom má podíl i utahanější tempo, kvůli kterému si snímek neudrží vždy patřičnou atmosféru, nicméně pokud už podobně táhlé a dlouhé filmy s řadou postav, tak rozhodně raději tyhle, které se stávají směrem k dalším zvratům a ke konci stále více napínavé a postupně nabírají na obrátkách, než ty, které v druhé polovině ztrácí dech... a tento naštěstí patří k těm prvním. Několik scén včetně vizuálního nasnímání jízdy autem s porouchanou brzdou nebo průjezdu ve skalnatých horách lze řadit k nezapomenutelným, jen mi zase v rámci rozehrání jakéhosi přesahu nesedla ta naivní akcí v závěru a zejména nepříliš uvěřitelný happyend. Rozporoval bych uvádění Elliotta Goulda na prvním místě v obsazení, rozsahově se jedná spíše o výraznou vedlejší roli, nicméně zase jako jediný z herců mě tady dokázal naplno upoutat a občas táhlý děj příjemně oživit. *** Mírný nadprůměr s mírně zastaralou pachutí. [70%] ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Kozorožec 1 bol pre mňa v dobe, keď som ho videl po prvý krát, prvým stretnutím s konšpiračnými teóriami (keď pominiem pretrvávajúce nejasnosti okolo vraždy J.F. Kennedyho). V súčasnosti už prakticky každá významnejšia udalosť vyvolá explóziu konšpiračných teórií, pretože ľudia prestali veriť svojim vládam, správam v tlači a na obrazovkách televízorov a skôr veria internetu, ktorý je asi tým najhorším informačným zdrojom. Kozorožec 1 je dodnes celkom napínavým filmom, u ktorého je poznať, že rozpočet naň nebol bezhraničný, v ktorom je množstvo technických a logických nedostatkov, ale pokiaľ ich divák cielene nevyhľadáva, tak odmenou mu je dobrý pocit aj po skončení. Úsmevné bolo pre mňa zistenie, že práškovacie lietadlo nefunguje iba na Jožina z bažin, ale keď je pilotované Kojakom, tak aj na vojenské helikoptéry. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Čtyři za film (nejlepší filmový námět co jsem za dlouhou dobu viděl) a pátá za Filmové studio Barrandov Dabing pro ČST Praha 1981 - Moravec, Besser, Shánilec, Vicena a Štěpnička jsou skvělí. Pátá chybí filmu proto, že to práškovací letadlo už bylo přeci jen hoooodně. Zpracování je ale super a častý padouch Hal je ve své roli tak přesvědčivý. Si to schválně představte - máte letět na Mars, pět minut před startem vás z kabiny vytáhnou a vy se dozvíte, že byste při letu zkapali, ale máte hrát komedii a vysílat do televize, a za to vám dovolí vlést po přistání zpátky do kabiny a být národními hrdiny. Jenomže raketa při návratu do atmosféry shoří a vy tak nesmíte existovat. Tomu se říká, bejt celkem v prdeli. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Sci-fi, ktore vlastne az tak moc sci-fi nieje. Pribeh poukazujuci na velku moc vysokopostavenych organov, ktorych manipulacna moc s ludstvom je priam neobmedzena. Ovladol ma tak trochu neprijemny pocit, ze nieco podobne, aj ked v uplne inej sfere sa skutocne molo udiat a mi sa o tom nikdy nedozvieme. Ale aj inak je to film natoceny velmi zabavnou formou, kombinujuci v sebe dramu, detetktivku a aj jednu velmi fajnovu akcnu scenu. Vydatne. (8.3/10) ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Silnější trojhvězdí, které sráží nevyrovnanost první a druhé poloviny (aneb první hodina v područí dialogů a budování příběhu vs. druhá v područí akce a pseudonapětí). Stejně tak je rozdíl mezi tím, že se první polovina snaží tvářit chytře a poměrně jí to jde, zatímco ta druhá má děl slabý přeschlá špageta, což je velká škoda, být to více zaměřeno na měsíč... Ehm, tedy Marsovskou konspiraci a méně na z prstu vycucané události, kde "ti zlí" oplývají inteligencí pštrosího vajcete, byl by výsledek mnohem lepší, pořád je to dobře natočená věc, které čtvrtou hvězdičku ubírá až nechutně proslazený závěr, kterému nechybí dokonce ani taková ohavnost (pro mě) jako zpomalený záběr na běžící osoby. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (23)

  • V době natáčení už začala prosakovat na veřejnost konspirační teorie, že přistání Apolla 11 na Měsíci byl jen podvrh. Tento film se stal jedním ze základů kamenů této teorie a de facto utvrdil konspirační teoretiky v jejich přesvědčení a mnoho z nich věří, že některé scény jsou důkazem, jak vlastně falešné přistání probíhalo. Falešné přistání na Měsíci měl údajně režírovat Stanley Kubrick, Tento sugestivní mýtus je částečně založen na faktu, že se Kubrick podílel na tvorbě filmu 2001: Vesmírná Odysea (1968), kde byly na svou doby velmi sofistikované speciální efekty. Rok před natáčením vydal bývalý důstojník amerického námořnictva  Bill Kaysing knihu „We Never Went to the Moon: America's Thirty Billion Dollar Swindle“ („Nikdy jsme nebyli na Měsíci: Americký podvod za třicet miliard dolarů“), z niž některé pasáže jsou velmi podobné některým scénám ve filmu (natáčení falešného přistání ve studiu, výroba falešných hrdinů, apod.) (Jan.Kanak)
  • Odborná kritika vyčítala tvůrcům filmu chyby, jako je pohyb na Měsíci či domluva se Zemí bez zpoždění ze vzdálenosti. Pro nespornou napínavost jej diváci přijali dobře. (SeanBean)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Reklama

Reklama