Reklama

Reklama

Po masakru archeologického týmu v džungli se zachová pouze několik beden s domorodými artefakty a vzorky místní flóry. Bedny cestují z přístavu do přístavu a nakonec skončí v Chicagu, zapomenuty v podzemí muzea přírodní historie. Jeden den před otevřením velké výstavy se v temných sálech a na chodbách začne pohybovat i něco jiného než návštěvníci. Začnou se objevovat zavraždění lidé a stopy naznačují, že vrah musí být obdařen nezvyklou sílou. Když však mladá bioložka Margo Greenová najde spojení mezi vraždami, neúspěšnou amazonskou expedicí a podivnou sochou na připravované výstavě, začíná nemilosrdný souboj se strašným nepřítelem, v němž všichni lidé, uzavření v muzeu, musí bojovat o svůj život. Margo spolu s policejním důstojníkem Vincentem D´Agostou nedobrovolně vytvoří dvojici, vyšetřující sérii brutálních vražd… (Intersonic)

(více)

Recenze (97)

misterz 

všechny recenze uživatele

Typická klasika monster hororov 90. rokov - polomytologicko-paravedecký základ príšery, osobitý policajt s výstrednou minulosťou a metódami (pritom však dobráčisko) a šikovná pekná vedkyňa, ktorá obyčajne príde celej veci na kĺb a s pomocou svalov svojho kolegu všetko spoločne vyriešia. Medzi tým trocha obetí z radov nevedomej populácie a na záver veľké monster finále... Samo o sebe ma niečo takéto asi nikdy neomrzí, na niečom takomto som vyrástol, len to spracovanie bola jedna veľká bieda. Zlé narábanie so svetlom, všetko sa deje len v tme, prípadne mimo kameru, k tomu sa miestami pridáva aj otravný strih a ešte veľa ďalších odfláknutých vecí, ktoré škoda menovať. Na priemer toho dobrého bolo hrozne málo. 40/100 ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Kdysi na VHS z videopůjčovny se mi to jako klučinovi moc líbilo. Příšerka v muzeu trhala hlavy hlídačům a členům speciální jdnotky. na svoji dobu výborné triky, i když digitální, i dnes jsou velmi dobré ... A v podstatě celý film, až na mírně přetáhlou stopáž a docela nudnou první polovinu, druhá polovina pak ale dost intenzivně graduje. Celé je to takové sympatické, dobré gore scény a pro mne nezapomenutelná scéna, která mne i dnes dostala - voják běžící proti kameře, příšera za ním ho dohání, zvedá do vzduchu a bez jedinného střihu mu přímo před kameru urve hlavu ... a svoji obu grandiozní scéna! Není to tak špatné, na 90. léta docela slušné ... ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

V budově chicagského přírodopisného muzea se pohybuje pořádný cvok, myslí si policie. Jenže mezi exponáty se plíží pořádná obluda, která se do Spojených států dostala v tajuplné bedně z jižní Ameriky. A ta zabíjí. Nechává za sebou znetvořená těla a utrhané hlavy s chybějícím kusem mozku. Totální rutinér Peter Hyams posbíral nepříliš drahý tým (herce i své kolegy za kamerou), zajímavé scény topí ve tmě, ale abych mu úplně nekřivdil, právě tím, že bere do ruky i kameru, místy slušně okopíroval řadu působivých záběrů z jiných lepších hororových kousků. Ale té tmy je přespříliš, za tím si stojím. Tvůrcem oné příšery je nicméně (a naštěstí) legendární Stan Winston, což je pro diváka ještě docela dobrá zpráva. Ze žánrových kolejí se tu navíc nevystupuje, což je s ohledem na omezené možnosti (a scénář) jenom dobře. Herci si ostudu neudělali. Za tu permanentní tmu ale tři hvězdy dát nemůžu. PS: Útěk smetánky z muzea je luxusně pitomý. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Hyams vyměnil hokejový stadion za muzeum a van Damma za monstrum od Stana Winstona - a výsledek je stejně nevzrušivé kinobéčko (jen tmavší), které si ale lze oblíbit. Hlavně kvůli tajemné atmosféře muzea se spoře nasvícenými zákulisními kanclíky, laboratořemi a sklady, které se navíc dá hermeticky uzavřít jako trezor a pod nímž se nachází labyrint polozatopených tunelů. Druhá atrakce - příšera - má sice docela fajn background a cool filmové jméno, designově už to ale taková výhra není. Stejně tak scénář, pod nímž jsou podepsaní čtyři scenáristi, a který jede klišé na klišé (dlužno říct, že ani knižní předloha není nic extra) a od poloviny servíruje jen pobíhání po tmavém muzeu a ukousávání hlav, završené nepěkně digitální explozí. Hyamsova režije je typicky matná, ale Sizemore a Penelope jsou sympaťáci. ()

O´Hara 

všechny recenze uživatele

Knižní předloha od Prestna a Childa byla pro mě naprostým trhákem a proto jsem se hned začal poohlížet po zfilmované verzi. K mému zdešení jsem zjistil, že zde bylo uděláno tolik úprav k horšímu, že se vůbec nedivím, že se film většině lidem nelíbil. Proto, pokud jste zklamáni, tak si přečtěte jednu z mnoha jejich knih a uvidíte, že to stojí za to.....Já jsem zatím jejich jedinným velkým fanouškem, co jsem potkal! Takže neváhejte a přidejte se... ()

Galerie (34)

Zajímavosti (4)

  • Ve filmu se vyskytuje postava se jménem Spota. Objevuje se v mnoha Hyamsových filmech. (-bad-mad-wolf-)
  • Film byl natočen na motivy stejnojmenné novely napsané Douglasem Prestonem a Lincolnem Childem. (-bad-mad-wolf-)
  • Psi, kteří se ve filmu objevují, se jmenují Castor a Pollux, stejně jako dvojice bratrů ve filmu Tváří v tvář (1997). (Chrustyn)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Reklama

Reklama