Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hvězdně obsazený film Zlatá číše je příběhem dvou vzájemně propletených manželství. Princ Amerigo, italský aristokrat, je ženatý s Maggie, dcerou amerického magnáta. Mimoto však udržuje vztah s Charlotte, svou opravdovou láskou. Charlotte se později vdá za Adama, Maggiina otce, čímž se z těchto čtyř lidí stane jedna rodina. Princ a Charlotte brzy navážou na svůj předchozí poměr, netušíce, že o něm někdo ví. Příběh vyvrcholí v překvapivé a dramatické finále, když jejich milostná pletka vyjde najevo. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Recenze (28)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Pro Jamese Ivoryho představovala Zlatá číše návrat k románům Henryho Jamese. V minulosti adaptoval ikonické Evropany a Bostoňanky. Původní román The golden bowl (1904) máme k dispozici sice jen ve slovenském překladu jako Zlatá čaša (1977), ale vzhledem k tomu, že jde o autorův vrcholný psychologický román, není problém s jeho srozumitelností. Obvyklá Jamesova formulka "Američanka v nesnázích se kochá renesančními italskými paláci a prožívá morální muka" je na svém místě, takže je zároveň dostatek času na skvělou práci s herci a na přehlídku nádherných secesních kostýmů. Jo, Uma Thurman nikdy nebyla atraktivnější. ()

elle 

všechny recenze uživatele

Zlatá číše se mi překvapivě velmi líbila, ač jsem podle reakcí mnoho nečekala. Tento román od Jamese jsem nečetla, takže můžu jen předpokládat slabiny či sílu této adaptace. Jednak Maggie je jedna z mála rolí, kdy se mi líbila Kate Beckinsale. Nick Nolte jako Adam Verver byl vysvětlen jen napůl. Maggie a Adam Ververové však v jejich podání předvedli - buď svou či autorovou či režijní zásluhou - jednu z nejzajímavější dvojicí otec-dcera. Rozhodně to ve mně vzbudilo silný zájem si knihu přečíst, protože příběh zrání a vývoje křišťálově čisté Maggie v ženu, která se dívá ošklivé skutečnosti do očí a vydrží to, mi uhranul. Jeremy Northam mohl být využit více a ač ho mám ráda, jeho roli klidně mohl hrát někdo jiný. Jeho vzhah s Umou Thurman mi připadal málo uvěřitelný. Neměli mezi sebou tu správnou chemii? Tím se dostávám k Umě Thurmanové, která tam podle mě být neměla vůbec, protože to není herečka do kostýmních filmů. Když se o ní (Charlottě) a princi Amerigovi mluvilo jako o omračujícím páru, tak jsem měla chuť převinout zpět, abych viděla, v čem to jejich kouzlo spočívalo. Uma možná září v Bill Killovi, ale není to osudová žena. Ona se vždy hodila do rolí uzavřených outsiderek. Jeremy NOrtham působí vinou líčení, vousů i svým hereckým projevem velmi nejistě a usedle, takže tomu mnoho nepomáhá. Nicméně celkem vzato příběh to byl silný a okamžitě se mi utkvěl. Kostými povětšinou velmi hezké. A závěr poskytl i kýžený morální výprask. ()

Reklama

Scar 

všechny recenze uživatele

Ťažký a nie príliš zábavný titul, ktorý by som neodporúčal ani milovníkom histórie, hoci je to historická dráma. V prvom rade si na svoje prídu diváci, ktorí majú radi záludnosti. Scenár je trochu nudný, no postavy sú vykreslené pekne a príbeh s nimi zásluhou skvelých výkonov prežívate. Pod zdanlivo nudným povrchom sa však skrýva ešte jeden rozmer. Niečo, čo nevidíme na plátne, ale čo cítime a ťažko to popísať a pomenovať. Je to jeden malý príbeh ako bonus a ten sa scenáristom podarilo ukryť za všetky intrigy a záludnosti. Výborne odvedená práca. ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Ve snímku nacházíme tradiční milostný trojúhelník muž – dvě ženy (Adam Verver je přece jen trochu odsunut na vedlejší kolej). Film má poměrně dost pozvolné tempo (dovoluje to i více než dvouhodinová stopáž), režisér v úvodní pasáži tráví dlouhou dobu vykreslením postav, jejich motivace a charakterů. S postupem času napětí narůstá, ovšem v samotném závěru se bohužel rozplývá do ztracena. Nadějně rozehraný příběh postrádá vypracovanější závěr, který by podtrhl to, co se na plátně dvě hodiny odehrávalo. ()

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Od Henryho Jamesa som čítal iba "Portrét dámy", pretože som chcel vedieť, z akej predlohy vychádzala Jane Campionová pri svojom filme. Predloha bola rovnako skvelá ako film. Pri Ivoryho Zlatej čaši takúto možnosť porovnania zatiaľ nemám, ale s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťazí román. James Ivory je buchnutý do starého dobrého Anglicka i Talianska, do starých domov, obrazov, starožitností a všetkých tých krásnych prepotrebných zbytočností. Ja takisto, takže nemôžem povedať, že by ma film v tomto smere nebol oslovil. Jediná emócia, ktorú si však z neho odnášam, je dosť kruté rozčarovanie. Takú suchú akademickú adaptáciu (navyše dosť podozrivo kopírujúcu Campionovej postupy) som od Ivoryho rozhodne nečakal. Mimochodom, ak má filmár k dispozícii najpôsobivejšie klasicistické interiéry na svete (Syon House) a nedokáže z nich vyťažiť zaujímavé sústo, patrí do núteného dôchodku. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (5)

  • Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes roku 2000. Přinesl celkem chladné přijetí, načež jej studio Miramax prodalo společnosti Lions Gate. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v mnoha lokalitách Anglie. Část byla nafilmována také na hradě v italské Arsoli. (Terva)
  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Henryho Jamese z roku 1904. (Terva)

Reklama

Reklama