Reklama

Reklama

Volha

(seriál)
  • angličtina Volga
TV spot 3
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Režie:

Jan Pachl

Předloha:

Karel Hynie (kniha)

Scénář:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Hrají:

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

TV spot 3

Recenze (241)

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Za mne to nevyšlo. Má to obrovskou produkční hodnotu, za každým rohem tam i v pidi roli vykoukne někdo slavný. Ale v podstatě to vypadá jako trochu jiný spin off Vyprávěj. Pár herců si vedlejší role užívá jako třeba Dvořák, Geislerová, Lichý nebo Lábus. Ale jinak tomu při výslechu podraží nohy taaaaakhle slaboučký scénář. Nevím jestli už je špatná knižní předloha nebo to blbě přepsal jinak mnou jinak oblíbený Pachl. Ale to je s postavami jedna hra na náhodu vedle druhé a scenáristická berlicka si podává dveře s nudnymi pasážemi. V době kdy to má být dobově kousavé to řeší nevěru, ale to už jsem se bavili několikrát vedle ve filmech a kecarne... Strašně nevyužitý potenciál 4/10 ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

Je to fajn minisérie, ale na můj vkus stále poměrně slabé. V pubertě bych to ocenil více, protože jsem měl slabé ponětí o tom, jak totalita vypadá, což by mi seriál Volha mohl dobře nastínit. Učitelé by se toho mohli chytnou a využít náměty k výuce, jež Česká televize k seriálu poskytla. Nyní už to pro mě ale příliš obohacující nebylo a dramaticky mě to rovněž příliš nezaujalo. Snad nejzajímavějším aspektem filmu je jeho protagonista, Standa Pekárek: Tato postava je velmi zajímavé, protože v sobě kombinuje jistou švejkovské manýry, ale zároveň zůstává velmi opovrženíhodnou. Švejk přeci stavěl celou tu systémovou absurditu na odiv, jenže Standa Pekárek s tím systémem kolaboruje a ještě je tak blbej, že si ani pořádně neuvědomuje, na čem se podílí. Všechno nese s takovou švejkovskou rozverností, která nám může být i sympatická. Standa si totiž z ničeho nedělá velkou hlavu, je pozitivně naladěn, nosí s sebou zásobu blbých fórů, nad nikoho se nepovyšuje a je prostě v pohodě. Líbilo se mi, jak Kamil Fila vytáhl pro srovnání Frajera Luka, kterého rovněž velmi definuje jeho pohodářství, nadhled a klid. Pekárek na první pohled působí jako fajn týpek. Ve skutečnosti ale obyčejnej kretén. Buran nízkých morálních standardů, krátkozraký naiva a pokrytec. Jakožto člověka sebestředného ho zajímá hlavně jeho vlastní komfort. Vždyť on toho od života ani moc nechce. Stačí mu jezdit s volhou pro televizi, jenže je pro to ochotný klidně i práskat a ničit lidem životy. On sám si to ale pořádně ani neuvědomuje - takovej je to debil a takových byla naše země jistě plná. U jiných zas hrála roli závist a zášť - Takto pojatá postava by však byla méně divácky interesantní. Závěrem ještě musím reagovat na kritiku vulgárnosti celého projektu: Víte, pokud chceme pojímat něco negativního, pokleslého nebo opovrženíhodného, tak musíme být pravdivý a pokud si někdo myslí, že se tehdejší socialistická bída nesla ruku v ruce se slušností, tak to má velmi zkreslené a nebo jen blbě kecá. Standa Pekárek sice v každé větě utrousí to svoje "voe", ale myslím, že to odpovídá slovníku takového vocasa. Já bych vlastně ocenil, kdyby byl seriál ještě vulgárnější a špinavější. Ta retro stylizace má nejspíš činit  projekt snesitelnějším pro mainstreamové diváky, ale já to neoceňuji. Líbilo by se mi, kdyby mě seriál ještě víc vtáhl do toho hnusu a lidské zkaženosti. Některé vedlejší herecké výkony ale nebyly zrovna nejpřesvědčivější a příběhově to taky není úplně nejsilnější. Tím se ale jen znovu dostávám k tomu, že to dosti stojí na svém protagonistovi. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

První díl jsem překousla jen tak ze zvědavosti. Nechtělo se mi věřit, že to takhle chodilo, že tohle už bylo fakt hodně za hranou. No, pár známých včetně rodinných příslušníků mi ale potvrdili, že to takhle skutečně bylo včetně té kontroly podprsenek. Hádkovi už Pekárka nikdo neodpáře. Stvořil skutečně hnusnou figuru. ()

Devadesát Dva 

všechny recenze uživatele

"Třesu, šéfe. Třesu." 'Volha' dýchá tak přesnou ukázkou tehdejších poměrů, že už si dlouho nepamatuju, kde bych to tak cítil a 6+ hodin je dost a člověka to baví okamžitě, protože Standa Pekárek není žádnej Mirek Dušín, není to lumen a naopak je to řádnej zmetek (a samozřejmě, je to výkvět, reakce na dobu, člověk si myslí, že když něco není správně, dává mu to do rukou stejné zbraně jako druhé straně - mít děcko s manželkou doma, udělat si děcko s další milenkou z hospody, která pak jde kvůli tomu na potrat a mezitím si na pracovní cestě Pekárek píchá další ženskou... po rozvodu skončí se Slovenkou, kterou si taky vezme a má s ní dvě děti, ale eventuelně ji začne podvádět taky... a vtipný je, že jsem zjistil, že tohle se daří přesně takovým týpkům, co říkají i ženským konstantně "vole", a to nemluvím ani o všech těch blbých Pekárkových vtípcích - Hádkovy tyhle role prostě perfektně sedí, on tou antihrdinskou křivou ambivalencí přímo čiší), co chvíli je tam takovej nějakej malej dialog, který skvěle ukazuje mentalitu doby, poměry a že to bylo "stejně ale jinde". Geislerová jako režisérka s umělejma zubama a plejáda skvělých rolí, některé víc přicmrndávací, některé lepší, sledujeme převážně sedmdesátá léta, ale dostáváme se až na konec osmdesátek. Ale můžete říct, že je to vymazlené, když posloucháte Goťákův German version 'Být stále mlád', při cestě do Rakouska, kde si hoši nakoupí péčko a další kraviny. Pekárek seriálem propluje, jediná nejhorší věc je, že párkrát dostane trochu pěstí a na konci je nazván krysou, ale propluje, během cesty se mu podaří skoro vše, co chce "Tři auta. Kdo tohle má?" Je mu u zadku každej, nikdo ho nezajímá a proto taky končí sám, jako hlídač. Líbí se mi to omílání motivu Švejka, typického českého hrdiny a kam do tohoto schématu zapadá někdo, jako je Standa Pekárek, který sice nekouří a nepije, ale za celý film nemyslí na víc, než na svoje péro, fotbal, na to, co se mu podaří sehnat tím, že se rozhodne někoho udat a "celou dobu nevíte, jestli je fakt tak blbej" (Švejk), ale ve výsledku mu ten život vyjde. ()

sir-dave 

všechny recenze uživatele

Vsadit na téma o normalizaci bych řekl, že je skoro jistota, viz. Pelíšky, Pupendo, Občanský průkaz,... Spousta lidí si to pamatuje, ví jak to chodilo, zasměje se. Já tu dobu nezažil, ale řekl bych, že byla vyobrazena docela dost trefně. S přimhouřením oka tehdy lidé chodili akorát do práce, do hospody a za ženskýma. Ať to nabere na autenticitě, Volha střídá retro záběry doplněné hudebním podkresem Matušky a jiných umělců. Dobrý hlášky samozřejmě nechybí, namaštěnej jak papír od sekaný, smrad jak když se srazej dva cirkusy. Kostýmy a celé to naaranžovaní muselo stát balík a vše je dost přesvědčivé. Hádek nezklame. Třesu vole.  Jediná věc, kterou na tom Jižňáků nedávám, jsou ty jádrový hajzly. Protože to mám vždycky pocit, že mi u toho fandí celej barák ()

Galerie (297)

Zajímavosti (34)

  • Stanislav Majer (Zikmund) si ve Volze zahrál v bundě po svém otci. (Česká televize)
  • Pro minisérii Volha probíhal výkup dobového oblečení. Sešlo se ho tolik, že vyšlo zhruba na pět set kostýmů. Celkově jich bylo použito asi dva a půl tisíce. (Česká televize)
  • V kanceláři řídících pracovníků StB visí portréty Vladimira I. Lenina a Felixe Dzeržinského. (ČSFD)

Související novinky

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Tradičně v pražském Rudolfinu se v sobotní večer 9.3. 2024 odehrál slavnostní ceremoniál, při kterém byli předáni Čeští lvi za ty nejpovedenější bijáky, jež jsme mohli v našich končinách na plátnech… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Reklama

Reklama