Reklama

Reklama

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

  • USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)
Trailer 1

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (2 002)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Sedmdesát let se tvrdilo, že zfilmovat Pána prstenů není možné. Pak přišel Peter Jackson. Jednoznačně oscarová záležitost, nepochopitelně obraná Čistou duší. Udělením sošky Návratu krále si Akademie sice napravila reputaci, ale ten je oproti Společenstvu Prstenu neskonale horší. Závěrečné napadení Froda Boromirem přes bitvu se skřety až po rozdělení Společenstva řadím mezi jednu z nejlepších sekvencí v kinematografii. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, to je jméno filmu, ze kterého jsem měl obrovský respekt. Dokonce jsem chvíli váhal, zda na něj mám či nemám jít do kina, nakonec jsem se tam vydal, ale přistupoval jsem k dílu značně skepticky, neboť kniha je - a o tom mě teď přesvědčil i pan Jackson - nezfilmovatelná. Pán prstenů je knižní trilogie na níž jsem byl odchován, Tolkien vůbec je v mém okolí nesmírně váženým mužem, a tak se ani nedivým, že jsem místo Karkulky poslouchal Hobita aneb cestu tam a zase zpátky... Rozhodně si však nestěžuji, ba právě naopak, jsem za to nesmírně rád, neboť kdo ví, zda by se mi mistr někdy dostal do cesty, ale teď k filmu. Kdybych měl předlohu a snímek srovnat, nejspíše bych musel Jacksonovo dílo značně zchodit, neboť se jedná o jeden z těch lepších příkladů jak by se k Pánu prstenů přistupovat nemělo. Ono je vůbec dost těžké určit jak by měl film podle této kultovní knihy vypadat, aby byla spokojenost na všech stranách. Na druhou stranu si ale myslím, že Jackson a jeho kolektiv se s příběhem vypořádali nadmíru slušně, sice vyloučili veliké množství situací a změnili množství nemenší, udělali tak jen ku prospěchu filmu, který by se s celkovým vyzněním nemohl vyrovnat. To ale rozhodně vůbec nic nemění na faktu, že Tolkien by se v hrobě obracel, neboť je to jediný člověk, který ví co každá maličká scéna a symbol v knize znamenají. Tolkien vůbec budil zdání že Středozemi sám navštívil a přináší nám příběh z její mytologie, proto se ani není čemu divit, že by nesnesl pohled na film, který některé části příběhu převrací vzhůru nohama, ale budiž, žádný fanoušek jistě nevěřil tomu, že uvidí to co chce vidět, ale tak nějak podvědomě doufal, že to nejdůležitější - podstata příběhu a hlavní dějová linka - zůstane zachováno, a tak se i stalo. Neboť je Jackson sám velikým Tolkienovým fanouškem, cítil co je nutné zachovat a bez čeho se obejdeme a vystihl to vcelku slušně - i když ztráta Toma Bombadila nebo závěrečné scény z Kraje (ne, ta se mi v knize opravdu moc nelíbila, ale potěšil tam Sarumanův konec) přece jen zamrzí. Možná se někteří z vás diví, proč se tu zaobírám zrovna touto látkou, rád vám odpovím - vše ostatní tu totiž již bylo řečeno... Kdybych pak měl celý snímek shrnout, prozkoumat jeho klady a zápory, musím jej ohodnotit 100%, neboť i když se mi nelíbí režie v některých částech, ze které je neuvěřitelně cítit filmovost musím ocenit práci celého tvůrčího týmu, ať je to třeba pan Shore nebo architekti, kteří postavili slušný kraj. Též se mi líbilo Sauronovo oko, Glum a Prstenové přízraky - tedy dokonalá práce studia Weta... Jediné u čeho jsem opravdu zamáčkl slzu v oku, je ztráta knižní ducha... ()

Reklama

Lateef 

všechny recenze uživatele

Libozvučný hlas Cate Blanchetové otvírá nejlepší a nejskvělejší fantasy dobrodružství v historii kinematografie. Peter Jackson převypravuje knižní předlohu J.R.R.Tolkiena stylem výjimečným a po právu si došel pro 11 Oscarů. V prvním z plánované trilogie nás Jackson seznamuje s Prstenem moci, po němž pátrá pekelný pán Sauron, doprovázený nemrtvými Nazghuly a armádou skřetích kreatur, aby si podrobil veškerý žijící lid. Co uhodí do očí jako první, je ohromná výprava: masky skřetů, kulisy staveb či detailní propracování lokací zdejší Středozemě působí jednoduše dokonale a navíc je většinou "obhlédne" výborná kamera, za jejíž akrobatickou dráhu letu by se nemusela stydět ani legendární letka Rudých šípů. Jackson skvěle míchá psychologii postav s dialogy a hutnou atmosférou různých scén, která natolik vtáhne do děje, že skoro slyšíte dusot Aragornových a Legolasových nohou za sebou... nikdy nesklouzne ke klišovitosti, bitva dvou mocných čarodějů (Gandalf, Saruman - v tváří v tvář i na dálku) je prostě fantastická a svým způsobem jedinečná a navíc je zde (i když zatím jen v omezené míře) použita technika motion capturingu při tvorbě postavy Gluma. Seznam slavných hereckých jmen, které zde figurují, by se určitě nevešel na formát A4 a zajímavostí je, že všichni do jednoho podali velmi dobrý výkon. Jakože ke Gimlimu patří sekyra, tak ke Společenstvu prstenu patří špičková instrumentální hudba, která umocňuje filmový prožitek. A pro co Jacksona obdivuji nejvíc, je kouzlo jeho filmů: i při druhém, třetím a dalším shlédnutí jsem stále k obrazovce jako přikovaný, jsem prostě částí bojů o Středozem... není jiná možnost, než 100% hodnocení, protože tenhle film mi přinesl krásný filmový zážitek. 93 miliónů dolarů(rozpočet)/871 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

nejepičtější film všech dob, při němž jsem nedýchal celé tři hodiny, takže počítám, že sem vytvořil i nějaký ten rekord. A některé scény jsou na zápis do knihy nejvelkolepějších momentů kinematografie, rozhodně podle mně nejlepší díl celé trilogie, jak kvůli tomu, že je to první díl, kdy všechno, opravdu všechno bylo nové a Jackson splnil úkol do posledního puntíku a ještě přidal moře zábavy navíc, tak i kvůli jisté komornější atmosféře, devítce, která je tady mnohem strašidelnější a lepší než později a Shoreovu soundtracku, ten hraje po celý film a bez něho by Pán prstenů ztratil hodně.. Krásný počátek cesty po Středozemi. PS: úvodní půlhodina je tak fajn oproti té temnotě, která začne pak a neskončí dříve než v třetím díle ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete (spolu s 2. a 3.dílem). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Dokonalý snímek dokonalého režiséra podle dokonalé knihy... Jeden prsten vládne všem, / Jeden jim všem káže, / Jeden všechny přivede, / do temnoty sváže... // Spletitý fantasy příběh o historii mocného prstenu v dávné Středozemi, ve kterém mne kromě špičkového napětí (např. Devítka nemrtvých přízraků) nejvíce zaujaly bohaté trikové scény - úprk před trpaslíky a balrogem v podzemí v Morii, v kontrastu s nádhenými scenériemi Roklinky, Lorienu a řeky s Argonauty. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4711-pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-lord-of-the-rings-the-fellowship-of-the-ring-the/videa/ ()

Galerie (162)

Zajímavosti (419)

  • Všechna jména a názvy, která jsou anglicky (respektive česky), jsou brána jako pouhé překlady ze západštiny (Westron), nejběžnějšího jazyka Středozemě. „Skutečné“ jméno Froda Pytlíka je tak Maura Labingi, a Smíška – Kalimac Brandagamba (zkráceně Kali). Původní název Kraje je Sûza. Názvy a jména v jiných jazycích jsou psány v původním znění. (vojtaruzek)
  • Režisér Peter Jackson o obsazení Vigga Mortensena do role Aragorna: "Viggo je známý tím, že si své projekty vybírá velmi svědomitě a na plac přijel takříkajíc s podezřením. V době, kdy už jsem točil, se odehrál velmi ožehavý rozhovor, v němž mi Viggo pokládal nejrůznější otázky ohledně Aragornových motivací, které jsem mu do detailů prostě nedokázal zodpovědět. Dost neúspěšně jsem se pokoušel lhát, až se náhle rozhostilo trapné ticho. Na okamžik jsem měl pocit, že jsem to prošvihl, a v duchu už probíral seznam jmen a přemýšlel, koho bych teď do role Aragorna mohl obsadit, ale Viggo se na mě jen podíval a řekl: 'OK, uvídíme se v úterý na place.' Bože, jak mně se ulevilo." (NIRO)

Související novinky

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Studio Warner Bros. Discovery čerstvě oznamovalo čísla za třetí kvartál a podle očekávání to není žádná hitparáda. I proto se musel před investory poměrně rychle ujmout slova nový šéf společnosti… (více)

Reklama

Reklama