Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

• USA The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (více)

V dávných dobách byl vykován kouzelný prsten, který vlastnil pán Mordoru Sauron. Jeho moc začal využívat k šíření zla, ale o prsten nakonec v boji přišel, a ten na dlouhá léta zmizel. Nakonec ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na naléhavou žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi. Do Roklinky je svolána velká porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. To je možné pouze tam, kde byl prsten zrozen, v ohni Hory osudu. Odvážný Frodo se nabídne, že tam prsten odnese. Nebezpečí je však příliš veliké, a tak se mu, jako jeho ochránci, postaví po bok čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí. (TV Nova)

Tishe

Já upřímně jsem ta vysoká hodnocení ze strany diváků moc nechápala. Já se u tohoto filmu většinou nudím, protože mi děj vždycky přišel fádní a o ničem. Zkrátka moc keců málo akce, ale abychom dokázali zdůvodnit všem ty 4 hvězdičky já jsem divák, který "nečeká". Začátek mě nudil a jakmile pochopíte hlavní pointu tak po dalším díle vám v hlavě nezůstane nic než to. Pořádná akce je až na konci, což mě po těch hodinách čekání trochu zvedlo z gauče. Upřímně film to není opravdu špatný, ale já to kouzlo moc nepochopila, když už někdy z nálady chci trochu rekapitulovat zážitky z kvalitního fantasy, raději sáhnu po druhém dílu. ()

StereoHearts

Nechápem celkové hodnotenie. Asi od polky filmu som sa nevedel dočkať kedy to skončí. Občas tam síce bola akcia, no inak nuda. Dalo by sa to zhrnúť krásne do polovičného času. Vtedy by ma to možno bavilo. Ale 3 hodiny pozerať na bandu podivínov čo stále iba chodia ? Nie ďakujem. Snáď sa v v blízkej budúcnosti dokopem k druhej časti a bude o niečo lepšia. 2 hviezdičky za prostredie, herci/postavy... ()

Mrsina

Jedinečné dílo, které nikdy neomrzí a je užasné ve všech ohledech; perfektní hudba, příběh, boje mezi hrstkou hrdinů a zástupy nepřátel, životní moudra, herecké výkony, emoce, efekty, kamera,.... Tenhle film zůstane navěky jedním z nejlepších a je to jeden z mála filmů, při kterém mi dochází, že film je opravdu něco velkého a krásného, co můžeme za život každý zažít. ()

134jan134

Film mého mládí který asi nadosmrti zůstane ve všech ohledech mým nej. Peter Jackson zde zařídil zázrak. Nejen že zfilmoval knihu, o které každý tvrdil že zfilmovat nejde, on z vynikající knihy udělal ještě lepší film (trilogii, chcete -li). Přesně na míru vybraní herci kteří své svěřené postavě opravdu nedělají ostudu (Galadriel! Gandalf! Saruman! Boromir... no radši už dost), brilantní režie s citem pro každý detail, naprosto bombastická hudba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! která nemá obdoby, nehledě na zbytek aspektů které dělají film filmem (v tomto případě geniálním filmem). Neudělení více oskarů byl zločin tisíciletí! „There is only one Lord of the Ring! Only one who can bend it to his will. And he does not share power!" ()

Gletschertor

Příběh Středozemně je pro mne tím nejkrásnějším ze všech příběhů. Miluji film i knižní předlohu, stejně jako ostatní knihy od Tolkiena. Je až neuvěřitelné, kolik fantazie tento vyjímečný člověk měl. Jako malý jsem byl z filmu unešen. Oplakal jsem Gandalfův pád do hlubin a při sledování posledních záběrů na Emyn Muil jsem se nemohl dočkat pokračování. Troufám si říct, že lepší skupina přátel putujících širavou dalekých a neznámých krajin, které leží v temnotách před nimi, se už nikdy nikde neobjeví. ()

Slahy94

Kultovní snímek, kterému nelze vyčíst snad vůbec nic. Moje srdeční záležitost. Fenomén, film, který nikdy neomrzí. Kdo by aspoň jednou nezatoužil vydat se společně se Společenstvem Prstenu na cestu za zničení prstenu a bojovat se skřety...:) Skvělý příběh, vyrovnané herecké obsazení, nádherné scénárie Nového Zélandu, kamera, efekty, výprava, masky, famózní hudba,... A nad tím vším do té doby téměř neznámý Peter Jackson v roli režiséra, scénáristy i producenta. K dobru je třeba také připsat skvělý český dabing, což nebývá vždy pravidlem. Dovolím si tvrdit, že fenomén Pán prstenů do značné míry ovlivnil světovou kinematografii na počátku milénia, na počátku digitální éry. Myslím si, že většina podobných fantasy filmů, které přišla po něm, se jen snaží jej napodobit. Nelze jinak než doporučit. ()

ButterflyEl

Musím se přiznat, že teprve až po natočení Hobita jsem si zpětně našla cestu k Pánu prstenů. Teď se plácám přes prsty, že jsem kdy prohlásila, že to je blbost (omlouvám se, opravdu!). No ale 10ti letýmu děcku nevysvětlíte, že to je jeden z nejkultovnějších a nejfantastičtějších filmů všech dob a že jednou, až bude větší, pochopí tu Jacksonovu poezii a ten obrovský kus práce, který do toho vložil. S každým dalším sledováním se zamilovávám znovu a ještě víc. ()

kodwin

Trvalo to 14 let než jsem překonal svůj odpor k fantasy. Výsledek? Na mém vztahu se nic zásadního nemění, nicméně film musím pochválit, jsem rád, že jsem ho shlédnul. Svět vytvořený Jacksonem je opravdu často dechberoucí. Hůř už jsou na tom postavy a příběh. Proč mají všechny nelidské bytosti špičaté uši? Postav je příliš, jako Tolkienův neználek jsem se v nich špatně orientoval. Nebavilo mě království elfů a fantasmagorie při nasazení prstenu. Taky stopáž je na mě příliš dlouhá. Úspěch Pána prstenů přičítám tomu, že se jedná o zábavu pro celou rodinu, není to nic jiného než moderní pohádka. Osobně budu i nadále dávat přednost těm klasickým, Společenstvo mě ale neodradilo od sledování dalších dvou dílů a to při své zaujatosti považuji za úspěch a rozumím tomu, proč mají Tolkien s Jacksonem tolik obdivovatelů. ()

nudlis

Ano, film (celká trilogie) je to prefektní ve spoustě směrů. Nicméně chce to koukat na originál s titulkama, protože šílenej českej dabing v televizi a proklad reklamou každých 20 minut z toho filmu udělají nekoukatelnou celovečení sračku, která vás po dvou hodinách přestane bavit. Takže na to běžte buď do kina (což 11 let po premiéře asi už nehrozí) a nebo na pořádný telce z BR disku. ()

Vydrain

Kdyz PJ teprv uvazoval o tom, ze by natocil LotR, jsem tuhle trilogii vcetne Hobita znala davno nazpamet. Poprve jsem se s ni setkala v roce 1991, kdy ji cetli kluci pod lavici ve skole. Ac by se nekomu mohlo zdat srovnani s politikou tehdejsi doby, vychodem, zapadem atd., jak jsme tady celta, myslim, ze Tolkien toto na mysli vubec nemel. Necht si dotycni prectou jeho biografii. Myslim, ze se PJ mnoha fanouskum knihy strefil do vkusu predstav o tom, jak by mely jednotlive postavy, prostredi a celek vypadat a tato trefa predcila ocekavani. To ano, pod to se podepisu. Ale cela trilogie na me pusobi pouze jako prave ta mistrovska ilustrace knihy, jedna povrchova myslenka a nic vic. Duch knihy zmizel a proto se nedivim tem, kteri tvrdi, ze se ve filmu, hlavne v Navratu krale, v podstate nic nedeje. Potom se clovek napodruhe a vice shlednuti opravdu nudi. Rozhodnuti Froda v Roklince nest prsten, urceni jeho druziny, to jsou chvile, ktere na me pusobi nesmirne trapne pateticky, na konci navratu krale pri probuzeni Froda a jeho setkani se Samem a ostatnimi, u toho se mi jezi vsechny chlupy na tele. A jeste navic me pripada, jako kdyby byl Sam teplej. Ve Dvou vezich to nebilo tolik do oci, tam toho nebylo mnoho. Opravdu jsem nepustila ja slzave udoli ani jednu kapku, nebot nebylo za co. Nic me nedojalo, netajila jsem dech co se bude dit a to by sakra u filmu s peti hvezdama melo. Nechapu, za co to film dostal. ()

Kate1

Když jsem tento film viděla poprvé, vůbec jsem neznala knižní předlohu, ale přesto nebo právě proto jsem se zamilovala. Do Froda, Sama, Arwen, Aragorna, Legolase, Gandalfa, do hobitů, elfů, dokonce i do Gluma. Uchvátilo mne nejen nádherné vizuální zpracování, ale zejména příběh, který nevtíravým způsobem vtáhl do nevšedního světa, kde se odehrává boj dobra se zlem. Pro někoho jen krásná pohádka, pro mně však srdeční záležitost. ()

Mark1983

V mých očích je tento fantasy velkofilm na jedno kouknutí, a to z toho důvodu,že mě tyhle pohádkové filmy nikdy nebraly. ()

RuKr91

Do shlédnutí tohoto veledíla jsem si nikdy nepomyslel, že se dočkám filmu, který mě upoutá od začátku do konce a bude splňovat všechny požadavky na dokonalý film (přičemž jsem ještě ani netušil, co nabídnou pokračování). Poprvé jsem Společenstvo prstenu viděl u bratránka ve věku procitajícího rozumu a právě tento snímek mě uvedl do filmové dospělosti, kdy už mi prostě nestačilo sledování pouhého nicneříkajícího vakua běžně dostupného v televizi. Toto má něco navíc a i po tolika letech od prvního shlédnutí to cítím úplně stejně, protože si dodnes neodpustím shlédnutí nejen tohoto filmu, ale rovnou celé série a to i několikrát v průběhu roku. Těžko se mi vypichuje nejoblíbenější část, jelikož se mi na filmu líbí úpně každičký moment včetně prodloužených scén, které film vydatně obohacují a vytvářejí ještě ucelenější obraz tohoto fantaskního Tolkienova světa. Jelikož jde o první část trilogie je zde velmi živě vyobrazen svět Středozemě, kterou se snaží od nepaměti ovládnout "padlý" Maiar známý jako Sauron (S. Baker), který se pokusil pomocí lsti oklamat mocné rasy Středozemě a prostřednictvím vlastního utajeného prstenu moci jí tak svázat k temnotě. To se mu však nepovedlo a shodou okolností se ten Jeden prsten, který svěho nositele postupně obrací ke zlu, dostal nečekaně až k hobitům, kteří od přírody naopak zlo nemají v povaze. Hledaný prsten, který je se Sauronem provázaný, musí být po objevení jeho původu zničen a se znovu narůstající temnotou se tak postupně začíná rozjíždět kolotoč událostí, které rozhodnou o dalším osudu tohoto světa. Největší odpovědnost spadá právě na hobity a zejména pak na Froda Pytlíka (E. Wood) jako nositele prstenu, kdy musí čelit jak nástrahám nepřátel, tak nástrahám prstenu. Za tímto účelem bylo vytvořeno Společenstvo, které však selže poté, co se po skonu čaroděje Gandalfa (I. McKellen) naplno projeví vniřní spory nerovnoměrné skupiny, jím vedené. Společenstvo se rozdělilo do několika menších skupinek a osud výpravy je tak nejistý. Dokáže dobro čelit společným silám Saurona a čaroděje Sarumana (Ch. Lee), který se k Temnému pánovi nečekaně přidal? Na rozuzlení je třeba počkat na další pokračování. Takže co tedy film nabídl? Zpočátku okouzlující atmosféru gradující s nastalými událostmi, což příspívá k propojení diváka s dějem. Dále mnoho dnes již známých epických postav a míst, které do té doby divák nemohl vidět. A samozřejmě mnoho epických scén, přestože film nenabízí nějakou grandiózní bitvu jako následující díly (takový souboj mezi Gandalfem a Balrogem je však výživným předkrmem). Výsledek? Mix zážitků, za který jsem vděčný panu Jacksonovi, jelikož se mu povedlo zfilmovat něco, co asi lépe zfilmovat nejde. Verdikt: 99 % ()

Gedik

Tento film je pro mne záhadou. Nebo spíš jeho úspěch. Shlédl jsem ho asi až na 5. pokus, protože dřív jsem se nedokázal přelomit přes prvních 20 minut. Celý film je zdlouhavý a krom bitev nezajímavý. Udělal bych z něj 20 minutový nudný sestřih, takže délku filmu nechápu. Holt fantasy asi není žánr pro mě. Jen za kvalitní zpracování nedám odpad. ()

Rodgar

A tak se nám započala epická fantasy sága, která i po 15 letech neutuchá a stále si hledá nové a nové příznivce mezi všemi vrstvami lidského společenstva. Tímto filmem se započala epocha, kdy i neználci Tolkiena začali číst jeho knihy, začali bádat v historii Středozemě a ti zvědavější se pídili i do historie samotné Ardy. Ale tenhle snímek se odehrává jen ve Středozemi, v zemi, která mi navždy změnila život. Společenstvo prstenu je mistrovské dílo, za které musí každý Tolkienomaniak poděkovat a vzdávat mu hold až do konce jeho i vlastního života. Teď něco k filmu: dějová linka mě sice moc netáhla a kdykoliv mám chuť na LotRa, tak si raději pustím Dvě věže. Je sice hezký, že se tady dává společenstvo dohromady, ale to není nic v porovnání se Sarumanovou armádou odporných skřetů Uruk-hai s jeho bílou rukou na hlavě! Takto epickou armádu nemá nikdo a ani mít nebude. Každopádně je zde nespočet nejlepších hlášek z celé trilogie. ()

KeskarM

Pokud je nějaký film mojí srdeční záležitostí, je to právě Společenstvo prstenu. Jsem "tolkienofil" a nijak se tím netajím. Knihy jsem přečetla v rozmezí několika dnů a nocí, následoval Silmarillion, Nedokončené příběhy, Písně a Povídky a samozřejmě i Hobit, dále psaní vlastní fanfiction, toulání se mytologií i Středozemí a snaha naučit se elfsky. I z tohoto důvodu nebude mé hodnocení nikdy zcela objektivní, každopádně z celé Jacksonovy trilogie je právě první díl pro mne tím kouzelným zážitkem, jenž mi otevřel cestu jak k literární, tak i k filmové fantasy. Dosud nebyl ničím překonán, po celých 14 let a to už o lecčems svědčí. ()

Pharao20 odpad!

Napriek tomu že naozaj nemám rád fantasy filmy som sa rozhodol že tomu skúsim prísť na chuť keď už je to tak ospevovane. Naozaj som sa snažil. Ale nedá sa svietiť. Vydržal som to pozerať 50 minút počas ktorých som sa maximálne nudil. Je to tak prázdne, nezaujímavé a ani skvelá hudba či pekná príroda to proste nezachráni. ()

matej.perun

Myslim, ze do konca zivota si zapamatam prvu projekciu Spolocenstva Prstena. Od prveho tonu Shorovej hudby a niekolkych osudovych viet Cate Blanchett som bol nadosmrti zahaknuty. Asi 10 minut pred koncom som musel napat vsetky sily aby som bol schopny vratit sa znova "na zem" a stihol autobus :) Kolkokrat som Spolocenstvo (a Dve Veze i Navrat Krala) odvtedy videl si netrufam ani odhadnut, no je to zakazdym ZAZITOK, co sa da povedat skutocne len o malo filmoch. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (více)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera