Cheryl dostane od tajemného muže lístky na film do nově opraveného gotického kina a vezme s sebou kámošku Kathy. Z diváků se tam ale postupně stávají vraždící monstra. (Netflix)

lamps

Démony spolu s nejmladším Bavou psal také legendární režisér Suspirie Dario Argento a taková konstelace je na výsledku patrná. Neskrývané béčko zpočátku nápadně vykrádá Briana De Palmu (Výstřel), načež se přesouvá do prostorů jediného kina, v němž se osazenstvo stejně jako postavy v promítaném bijáku proměňuje v krvežíznivé démony. Přenášení infekce podobné zombie zapříčiňuje nejprve prokletá vystavená maska, poté stačí i malý škrábanec. U nich to však nezůstává, a přestože rozjezd limituje nízký rozpočet, poctivý make-up a masky stačí na poctivý brakový gorefest v rytmu rockové a syntetické muziky. Názorné skalpování, trhání kůže, ukusování prstů či vydloubání očních důlků obklopují překvapivě zručné řemeslo, kde se dobře pracuje s osvětlením a barvami a vítězí čiré tvůrčí nadšení. Některé momenty dokonale vystihují italské giallo krváky obecně, i když v jednotlivostech pikantnější je třeba Fulciho kult Zombi 2 (1979). Divoký závěr s ustaveným heroickým protagonistou je dokonce inspirativní předzvěstí Braindead a blbnutí s motorkou ve zdemolovaném kině je možná nejzábavnější tamního kratochvílí do doby, než jiné vypečené filmové promítání navštívili Tarantinovi hanebný pancharti. ()

Terva

Podle originálního příběhu Dardana Sacchettiho. Hudbu dělal Claudio Simonetti a přizval si takové skupiny a lidi jako je - .....Mötley Crüe....., .....Rick Springfield....., .....Pretty Maids....., .....Go West....., .....The Adventures....., .....Billy Idol....., .....Accept..... a .....Saxon...... Ten film dostal v čechách specifický názef a víte jaký? Metropol. VHS verze, která tady kolovala totiž neměla začátek a začínala až scénou v metru, kdy Charol dostává vstupenku do kina. Kino nese název Metropol - tak proto ten pseudonázev. Hlavní hrdinka filmu Charol nese, na začátku snímku, v podpaží knihu, kterou napsal Béla Bartók s názvem Mikrokosmos a kdyby ta VHS-ka začínala tímto, těžko říci jak by to někdo pojmenoval. No, ale dost nostalgie, teď už každý ví, že snímek má název Démoni. Tak hurá do kina, vstup zdarma, tak koho zajímá, co budou promítat - právě začínáme. CITÁT - Dech smrti dává život monstru.......... Naprostá klasika, horor, krev, zombie, metalová hudba, akce, drama a brutalita ( Porod Kethy ) - prostě jeden z nejlépe natočených hororů, alespoň pro mně. Určitě si každý pamatuje scénu, kdy George a Charol sednou na motorku a za podpory písně Fast as a Shark od skupiny Accept http://www.youtube.com/watch?v=tTeXBTStek0 , začnou samurajským mečem likvidovat Démony. Tu scénu si pamatuju už po prvním shlédnutí a to je už hodně dlouho - je prostě úžasná. Nechci ten film jen chválit, najde se tam pár rozporů a nedostatků, ale masku na obličej, tedy ruku na srdce, tohle se prostě podařilo. A ještě pár songů. Od Mötley Crüe zazní Save our souls, od Billyho Idola uslyšíme White Wedding a třeba od Saxon je tu Every body up. ()

YURAyura

Tak si konecne muzu udelat carku za to, ze jsem tento kus konecne videl. Sice v jeho prubehu tak nejak prislo, ze uz jsem ho nekdy nekde videl, ale mozna to nebylo zadne Dajavu, ale jenom plagiatorstvi nasledovniku. Takze jelikz vas to videla v dobe, kdy ja me se o videu ani nezdalo, zhodnotme to jako ve skole podle pro me dulezitych kriterii : scenar: 4, herecke vykony: 4, napaditost: 3, humor: 4 - i kdyz tady jsem se prave musel smat nad urovni ostatniho, takze se to docela vyvazuje ;]], nechutnosti: 1, klise: 3, konec: 2. Tak a ted zalezi na panu uciteli jak se vyspi, aby toto zprumeroval - u me to nakonec vychzi na hodne horsi dvojku - v pristim pololeti se budes muset vic snazit! ;]] ()

Anderton

Už dávno namlsaným fanúšikom zombie hororov Demons zalahodia predovšetkým dobovým rockovým soundtrackom. Alebo pôjde po rokoch o úžasnú sentimentálnu spomienku na VHS éru. Nezainteresovaný divák bude z filmu znudený ako diváci sledujúci film v našom filme, čo sa skrátka nevyplatí. V porovnaní s Angustiou ide ale predsa len o triedu nižšie kvalitný brakový horor, nie je totiž až tak "meta". Neodporúčam vidieť film s anglickým dabingom, tam sa to meta síce znásobuje, čo ale nebolo úmyslom tvorcov a Démonov môžete vďaka tomu vnímať ako slabší film, akým v skutočnosti je. ()

schizmo

Já vím, že bych k tomuhle film měl vzhlížet s posvátnou úctou, ale co chcete dělat, když jsem si k němu za vlahé mladické nerozvážnosti cestu nenašel a dnes se sotva můžu přemlouvat k tomu, abych byl z filmu nadšen, když vše, co vám zůstane v hlavě, je spíše úsměvné až rozpačité. Argento se pustil na trochu tenký let, když potřeboval mít ve svém hororu kombinaci věcí jako jsou démoni, kino, cross motorku, katanu, feťáky, metal a další dílky, které do soudržného celku spojíte jen s velkou dávkou schovívavosti, kterou já osobně bych měl někdy před dvaceti lety, ne však dnes. Pokud bych byl si měl vybírat, dám přednost raději kultovní Suspirii nebo Infernu. ()

• Film bol zakázaný v Západnom Nemecku a na Islande. (Paldiny)
  • Rozpočet filmu byl 1,8 milionu dolarů. (Chatterer)