Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

mdouglas

Hodně silný snímek! Před Jarmuschem už po několikáté smekám. Je to snímek, který uběhne snad rychleji, než by si člověk přál. Snímek, nad kterým přemýšlíte až po jeho skončení a zatím co běží, užíváte si pouť mrtvého muže. 95% ()

spacylemon

"Do you know my poetry?" Teď už ano; a jestli jsem měl někdy problém se zběsilým tempem Jarmuschových filmů, tak tady tedy ne. Tady jsem byl u vytržení už od kafkovského příjezdu, přes všechny ty bizarní a přitom tak sympatické postavy, transvestitního Iggyho Popa, absolutní humor, absurdní černotu, až po nevyhnutelný konec. ()

Primavera

"Co vede lidské kroky? Osud, nebo dusledky vlastních rozhodnutí?" píše sa na obale DVD. Premýšľala som o tom počas celého filmu, keď William Blake robil vlastné rozhodnutia a nakoniec sa nevyhol osudu. Do toho všetkého kvílenie gitary Neila Younga ... Skvelý zážitok zvláštnej atmosféry poetického (?) Západu. ()

closed.eye

Western vzhůru nohama, v podstatě popření kýče. Našla jsem všechny důvody, proč mám filmy Jima Jarmusche ráda: divný lidi potkávají další divný lidi :-), každej charakter je výraznej, něčím bizarní. Příběh se značným přesahem, filozofování, nezapomenutelný hlášky. A jako bonus kostým Iggyho Popa :-D a.... TA RUKA... Bože můj, TA RUKA, ufff... :-D ()

jda23

To sa neda natocit, to sa musi vidiet a potom odist na more. Najlepsi Jim Jarmursch ako filmar a velky clovek. ()

Vladajsoucna

To se povedlo. Filosofické rozjímaní o smrti a western? Jarmusch za pomoci skvělých herců (jindy nevýrazný Johny Depp se konečně dokázal slušně herecky projevit i když nový Marlon Brando to pořád není), zároveň pochmurné i romantické černobílé kamery a Youngova strhujícího kytarového hudebního doprovodu dokázal, že tyto dva směry jdou dohromady a dokážou vytvořit vážně poutavý celek. ()

teyra

Existenciální westernová balada provázející Johny Deppa na melancholické pouti za smrtí, v níž se mu dostává svérázného duchovního vedení od vyhoštěného Indiána. Pohyb od kultury „hloupých bílých mužů“ ke kultuře původních obyvatel zahrnuje zkušenost s peyotem, cestu od odcizující mechanizace k souznění s přírodou, od pojetí smrti jako konce k pojetí smrti jako přechodu a od anonymity k naplnění, třebaže falešnému, individuality obsažené ve jménu. Depp se svým úsporným herectvím zvládá výborně proměnu z tragicky šaškovského účetního v chladného zabijáka. Jde o nejednoznačný příběh s hořce poetickým vyzněním, v němž se Jarmusch pohybuje na hranici žánrů a ladění a v němž se střídají drastické momenty s lyrickými a úsměvnými. Revizionismus westernových schémat je zde proveden na sto procent: bílé město z úvodu filmu je zobrazeno jako místo, kde vládne zkaženost a smrt, a bílí osadníci vůbec jako zlí, příp. degenerovaní omezenci. Formálně se Jarmuschovi podařilo natočit dílo s téměř hypnotizujícím účinkem kombinace pomalu plynoucích stylizovaných černobílých obrazů a drásavé Youngovy hudby. ()

Henry Morgan

Naprosto paradoxní a podivná zápletka, která postupně graduje a graduje, otevírá podivný svět indiánského okultismu v kontrastu se syrovou zištností těžební společnosti. A někde na pomezí se motá postavička zpočátku nevýrazného účetního, který balancuje mezi těmito světy, stejně jako mezi životem a smrtí. Naprosto úchvatné ztvárnění a volba hlavní postavy. Myslím si, že Depp se naprosto hodil do hlavní role. Věčně unaven a sláb, putuje krajinou a přitom bez mrknutí oka neváhá vraždit. Úžasné. Naprosto rozporuplná postava a naprosto rozporuplný film, který ovšem v celé své geniálnosti má hlavu a patu a to především díky Jarmuschovi. ()

bono22vox

Vyborny Johny Depp v tomto jiz urcite kultovnim dilku... moc sem se bavil a smal... a te bande grazliku sem se nemohl nabazit... a opet se mi zde libi velice hudebni slozka ta je za 5 * ()

hloupej honza

He's Jim Jarmusch. Do you know his poetry? It's shooting. Asi můj nejoblíbenější film vůbec. Především kvůli scénáři a postavám (zejména Nobody je jedna z nejlepších postav, kterou lidská představivost stvořila). Po prvním shlédnutí jsem měl pocit, že se tam nic moc neudálo (přesto se mi to líbilo). Po druhé projekci jsem se nestačil divit, co všechno se tam děje. Dokonalá kamera, dokonalá hudba, dokonalí herci, dokonalý scénář, dokonalá režie. Co si víc přát? Kdybych chtěl víc, musel bych se asi se stalkerem vypravit do zóny, kde se zhmotňují představy. ()

KANZASHI

- You were a poet and a painter, William Blake. But now, you're a killer of white men - Magická pouť ke své vlastní smrti v básnickém podání, výborná atmosféra, výborná statika, výborná syrovost kytary, výborný humor, výborná černobílá kamera. Kult. Kdo nevnímá srdcem, nemůže rozumem nikdy tento "western" pochopit a navždy pro něj zůstane jen nudným, vleklým filmem s podezřívavosti o pouhé hře na umění. ()

007.

Nudnej mix Tance s vlky a Tenkrát na západě s otřesnou hudbou a šílenýma úvodníma 5 minutama.36% ()

Brinkley

Věřím, že ten, kdo nebyl odrazen úvodní jízdou ohnivým ořem napříč jednotlivými americkými vegetačními pásy směrem ku západu (nebo si ji naopak užil jako já), bude z tohoto netradičního, poeticky laděného, hlasem Youngovy kytary podbarveného "westernu" nadšen. ()

West

Od filmu s Johnny Deppem co má 85% bych čekal naprosto něco jiného.. Začíná to vlastně úplně zvláštně ve vlaku.. Když hrdina nakonec dorazí do města, člověk si řekne a teď něco přijde. Jenže ono se to pak přesune do lesa a tam se furt nic neděje. Potká tlustýho indiána, co ani nevypadá jako indián ,kterej s ním nakonec zůstane a pokračuje se cestou necestou.. žvatlání filozofickejch vět. A vy čekáte že se konečně blížíte nejakému zvratu a ono zase nic. A tak to i skončí.. Velká škoda protože na to že je to umělecky natočený Western s úchvatnou kamerou, tak scénářem je to o ničem a střihače bych kopl do koulí za to jak kazdou minutu začerní scéna a načítá nová.. Asi mi toto nic neříká.. ()

thestral

Patří tenhle film k tomu lepšímu?patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděla.Pokud máte rádi zvláštní postavy se zvláštními osudy, Mrtvý muž vás nezklame a aj indiána potkáte. Myslím, že celý film má prostě skvělou koncepci, pozadí Divokého západu s drsnou kytarou v pozadí-na hudbu taky jen tak nezapomenete. povedený a kultovní, černobílý a s plným trakařem mrtvol ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)