Reklama

Reklama

Na konci světa

  • Velká Británie God's Own Country (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Johnny Saxby (Josh O’Connor) pracuje od rána do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z osamělosti si vybíjí destruktivní konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává atraktivní rumunský pomocník Gheorghe (Alec Secareanu), začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Během sezóny jehňat spolu oba dva začínají pracovat stále intenzivněji a stejně intenzivně se začíná vyvíjet jejich osudový vztah, který může oběma navždy změnit život. Na konci světa je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru. (AČFK)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (81)

Marze 

všechny recenze uživatele

V tomto malém tajemném filmu nenajdete mnoho slov. O'Connor a Secareanu předvedli rozbolavěné představení a jejich romance působila věrohodně. Je to univerzální pohádka o podlehnutí lásce přes to, že je někdo beznadějně zlomený. Režisér a scénárista než začal pracovat ve filmovém oboru vyrostl na farmě práce v hrabství Yorkshire. Atmosféra kombinuje venkovskou zemitost s jímavostí. Britská bezlesá věčně deštivá, vlhká a větrná krajina na mě působila jako vždy nepříjemně. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

V některých ohledech jsem měl téměř pocit, že nejde ani tak o film podobný Zkrocené hoře, ale o její parodii (viz například Johnnyho dojmutí se nad visícími montérkami). Obecně vzato mi ale nejvíc vadilo jak je to celé prvoplánové a doslovné a jak to ničím nevybočuje z očekávané dějové linky. Snad jedině vývoj samotné hlavní postavy snese v mých očích nějaká větší kritéria. Změna ze zakomplexovaného kreténa na normálního, sebe i ostatní respektujícího kluka je fajn. Celkově však mnou film prošuměl, aniž by mi ta hodina a půl zablácených mužských zadků dala něco víc. 5/10 ()

Reklama

Praxis 

všechny recenze uživatele

Klub náročného diváka. V rámci sebezdokonalování a rozšiřování filmových obzorů jsem se rozhodl založit novou rubriku, kde budu občas sledovat filmy, které neodpovídají mainstreamu, a na které bych se za normálních okolností asi vůbec nedíval. Jako prvního zástupce jsem si vybral vítěze LFŠ 2017, který nedávno vstoupil do široké kinodistribuce (na začátek to nemůžu přece s tou náročností přehánět :-) ), a který okouzlil diváky festivalů po celé Evropě. Je to taková dirty verze Zkrocené hory v britském podání, které je trochu jiné než sledování duhových radostí dvou chlapců, co to mají nastavené trochu jinak. Jde o pěkně drsné, naturalistické a syrově špinavé drama z prostředí "in the middle of nowhere", v místě, kde by nechtěl žít nikdo a kde se kromě starání se o dobytek nedá dělat nic jiného než jen chlastat, a občas někoho přefiknout na hajzlíku. A do toho přijede fešný Rumun, co vám ukáže, že to může jít i jinak. OK, i když je tam docela dost možná až explicitních scén, které by mohly chtít šokovat, není to o tom, a na druhou stranu to není ani slzopudný romanťák. Má to docela dost záporů - film je ve výsledku zbytečně roztahaný, nic moc se tam neděje, závěrečná scéna je ale podivně sladká a s happyendem, což tak trochu odstřelilo vyznění snímku, a podání předcházejících minut, které jsou fakt špinavé a obsahují řadu explicitních scén (sundavání kožešiny mrtvému jehněti, rození jehňat, sexuální scény apod.) Herecké výkony i postavy jsou ale velmi sympatické - především pak Josh O'Connor si se svojí postavou velice vyhrál. Jinak 65% a jsem zvědavý, co si dám příště. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat! ()

tomeš 

všechny recenze uživatele

A refreshing queer love story without the tragic queer narrative and rural stereotypes. Ooh la la, tak na tohle mě bavilo koukat! (Jak banální tvrzení a jak málokdy ho lze říct!) Pro mě originální příběh, nádherně nasnímaný, plus neuvěřitelný herectví. Parádní ilustrace toho, jak bohatá je filmová řeč a co všechno lze říct obrazem bez tun textu. Jo a Josh O'Connor je pro mě objev. PS: Pokud by někdo namítal, že je to nějaké prvoplánové a že kdyby to bylo ve straight verzi, nikdo si toho filmu nevšimne. S tím nesouhlasím, ono si stačí všimnout už jen toho, jak když jsou v gay filmu sexuální scény, jak se o tom pořád mluví. To je zábavný/otravný, protože bejt tohle příběh o chlapovi a ženský, nikoho by ani nenapadlo ty scény zmiňovat... A navíc do tohohle příběhu ten sex zapadá, posouvá děj dál, není to jen samoúčelná vějička do traileru. A Francis Lee nám servíruje neotřelej pohled na queer love. Žádnej coming out, žádná homofobní venkovská rodina nebo spolužáci, žádná nelegální homosexualita. Kromě trochy bahna tu mnoho společného s Brokeback Mountain nehledejme. PPS: Už teď se k tomu filmu rád vracím a mám ho v hlavě. Tohle teda jen tak neprošumělo. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (5)

  • Celý film se natáčel v okolí anglického města Keighley v hrabství West Yorkshire. (PaTeXx)
  • Charakter hlavného hrdinu je založený na skutočnom rumunskom pracovníkovi, ktorého režisér stretol v minulosti. Ten sa mu zveril s nepríjemnými skúsenosťami rasizmu čoby imigranta vo Veľkej Británii. (dwdb)
  • Celosvětová premiéra proběhla 23. ledna 2017 na festivalu Sundance v USA. (ČSFD)

Související novinky

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Reklama

Reklama